دکتر علی نقره کار - متخصص درد

درمان درد غلاف تاندونی سینه ای کمری

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]آدرس وب سایت : www.dr-noghrekar.ir
آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول تلفن مطب : 88670088 - 021

قطعاً وقتی کسی از کمردردش شکایت می کند، به هیچ وجه در ذهنش مشکل غلاف تاندونی سینه ای کمری را تصور نمی کند! در واقع این مشکل از آن موارد شایع مثل در رفتگی دیسک کمر یا آرتروز نیست که مردم در موردش با هم صحبت کنند. با این حال این دلیل نمی شود از اهمیت این مشکل کاسته شود!

بافت غلاف تاندونی سینه ای کمری یک بافت بسیار مهم در بدن است چرا که یکی از وظایف بسیار مهمش تنظیم کردن تمام حرکات مربوط به ستون فقرات می باشد. به اضافه این که این بافت محل اتصال تعداد زیادی از عضلات و مفاصل میان بخش فوقانی کمر و بخش تحتانی کمر است. به دلیل کارکرد زیاد این عضله و فشاری که تحمل می کند، این بافت از قسمت مرکزی یا قسمت تحتانی ممکن است دچار آسیب شود.

درد غلاف تاندونی سینه ای کمری چیست؟

احتمالاً برایتان این سؤال پیش آمده که اصلاً غلاف تاندونی چیست و چرا اینقدر مهم است؟ غلاف تاندونی یک بافت پرده شکل محکم و مقاومت است که خودش از سه لایه تشکیل شده است. این بافت عضلات عمیق تر در کمر و همچنین ستون فقرات سینه ای (بخش میانی ستون فقرات) را می پوشاند. به غیر از آن، این بافت کار بستن و نگه داشتن گروه عضلات را هم بر عهده دارد. غلاف تاندونی سینه ای کمری تمام بخش پایین کمر را پوشانده است و در واقع به نوعی شانه را به لگن از طرف مخالف متصل می کند. اتصالی که بین بخش بالایی و مرکزی و متمایل به پایین بدن ایجاد شده است به ما امکان می دهد انتقال نیروی لازم از قسمت بالا به پایین را داشته باشیم تا بتوانیم کارهای روزمره و حرکات ورزشی و … انجام دهیم.

غلاف تاندونی سینه ای کمری علاوه بر اینکه به تحرک و جا به جایی بخش های مختلف بدن کمک می کند، کار ثبات دادن و محکم نگه داشتن بخش بالا تنه را هم انجام می دهد. به خاطر وظایف گوناگونی که این بافت به عهده دارد، آسیب دیدگی آن هم چندان خارج از تصور نیست. بعضی از وظایفی که ما به این بافت تحمیل می کنیم در طول زمان باعث آسیب دیدن این بافت، درد در این ناحیه و در صورت پیش رفتن، باعث محدود شدن توانایی های حرکتی می شود. مثلاً کشش های بیش از حد، استفاده مکرر و شدید، رعایت نکردن حالت صحیح بدن موقع بلند کردن اشیا از زمین یا انجام حرکت اسکوات می تواند باعث آسیب دیدگی این بافت و درد در بخش تحتانی، میانی یا فوقانی کمر شود.

معمولاً کسانی که به طور معمول اجسام سنگین بلند می کنند (ورزشکاران یا کسانی که شغلشان ایجاب می کند مثل کارگران ساختمانی و …)، دچار آسیب دیدگی نیام سینه ای کمری می شوند. کسانی هم هستند که با اینکه در ظاهر کار زیادی از کمرشان نمی کشند، به خاطر داشتن حالت نامناسب بدن هنگام انجام کارهای مختلف، به کمرشان آسیب می رسانند.

دقیقاً به همین دلیل است که معمولاً می بینیم ورزشکاران حرفه ای که با وزنه سر و کار دارند همیشه از یک کمربند مخصوص استفاده می کنند. این کمربند باعث می شود فشار تا حدی از روی کمر برداشته شود و احتمال آسیب دیدگی پایین بیاید. افراد عادی و کسانی که دچار آسیب دیدگی از این ناحیه هستند هم می توانند همین کار را بکنند و از کمربند های طبی استفاده کنند. به علاوه تقویت کردن عضلات کمر و رعایت کردن شکل صحیح انجام حرکات مختلف به خصوص بلند کردن اجسام از روی زمین می تواند به پیشگیری از آسیب دیدگی های بعدی کمک زیادی کند.

یک رفتار بسیار رایج دیگر که می تواند باعث آسیب رسیدن به غلاف تاندونی سینه ای کمری شود، نشستن است. شاید نشستن روی صندلی یا زمین اصلاً مضر به نظر نرسد، ولی وقتی بدن به مدت خیلی طولانی در این حالت قرار بگیرد، غلاف تاندونی سینه ای کمری به صورت مزمن تحت فشار قرار می گیرد که خودش می تواند عامل آسیب دیدگی این بافت باشد. برای رفع این مسئله اول از همه باید روش نشستن را تصحیح کرد و در مرحله بعد می توان از کمربند و پشت بندهای طبی مخصوص نشستن استفاده کرد.

علائم آسیب دیدگی غلاف تاندونی سینه ای کمری

اولین نشانه آسیب دیدگی غلاف تاندونی سینه ای کمری همان طور که گفتیم دردکمر است. به غیر از این مورد، ممکن است شما نقاط مشخصی در بدن تان داشته باشید که باعث تحریک درد کمر می شوند. وجود این نقاط می تواند نشان گر آسیب دیدگی غلاف تاندونی سینه ای کمری باشد. مثلاً بخشی از بافت ها که قبلاً آسیب دیده اند یا بخش هایی از غلاف تاندونی که جوش خورده است ممکن است به بهبود کامل نرسیده باشد و قدرت و محدوده حرکتی بدن تان را کاهش دهد و باعث تحریک کمردردتان شود.

مشکل جانبی که در کنار این کمر درد به وجود می آید این است که کمر درد ممکن است باعث شود برای فرار از درد به بدنتان حالت هایی بدهید که علی رغم کاهش درد در کمر، باعث آسیب دیدن و ایجاد درد در بخش های دیگر شود. در واقع باید این طور گفت که اگر دچار آسیب دیدگی غلاف تاندونی سینه ای کمری هستید، باید به دنبال راه درمان آن بروید در غیر این صورت به احتمال زیاد وضعیت بدتر می شود و درد بیشتری و گسترده تری تجربه خواهید کرد.

آدرس اینستاگرام دکتر نقره کار

درمان درد غلاف تاندونی سینه ای کمری

در بیشتر موارد، آسیب دیدگی غلاف تاندونی سینه ای کمری با روش های معمول و غیر تهاجمی قابل درمان است. مثلاً دستکاری و ماساژ عضلات، استفاده از روش های ریلکسیشن و آرامش، ورزش و انجام حرکات کششی یا استفاده از کمربند های طبی مخصوص می تواند به بهبود آسیب کمک کند.

در بیشتر اوقات در اولین مرحله از ماساژ عضلات برای بر طرف کردن مشکل استفاده می کنند. البته بهتر است برای این کار به یک متخصص مراجعه کنید ولی به هر حال اگر بخواهید می توانید این کار را خودتان در خانه هم انجام دهید. می توانید از ماساژ دادن را همراه با غلتک یا ابزارهای دیگر ماساژ انجام دهید. به طور کلی می توان گفت که ماساژ دادن باعث افزایش جریان خون به آن بخش می شود و استرس و فشار را کاهش و توانایی حرکت را افزایش می دهد.

استفاده از کمربندهای طبی مخصوص هم می تواند به پشتیبانی از کمر کمک کند. این کمربندها به خصوص زمانی که قرار است کار زیادی از کمر بکشید، مثلاً اجسام سنگین بلند کنید یا قرار است کمر پیچیش و چرخش زیادی ببیند، بسیار به کار می آیند. کمربندهای طبی بیشتر از همه از بخش تحتانی کمر محافظت می کنند. بعضی از کمربندهای طبی هم جای مخصوصی برای استفاده از ژل های سرما و گرما درمانی دارند که به شما امکان می دهند به طور هم زمان از روش سرما و گرما درمانی برای بهبود کمر استفاده کنید.

روش های ریلکسیشن و آزاد سازی عضلات مثل کنترل تنفس و مدیتیشن به کاهش فشار کمک می کند. به علاوه به این کار، تعادل شیمیایی بدن هم تنظیم می شود که این خود باعث می شود بافت غلاف تاندونی سینه ای کمری در حالت استراحت قرار بگیرد و تنش های آن آزاد شود.

ورزش کردن به طور روزانه به تقویت عضلات کمر کمک می کند. اگر بتوانید به صورت روزانه عضلات کمر و به خصوص عضلاتی که با غلاف تاندونی سینه ای کمری درگیر هستند را تقویت کنید و حرکات کششی و قدرتی انجام دهید، قدرت، با این کار استقامت و انعطاف پذیری کمر و بخش مرکزی بدن را افزایش داده اید.

بعضی افراد هم استفاده از لیزر درمانی را برای رفع مشکل آسیب دیدگی بافت غلاف تاندونی سینه ای کمری ترجیح می دهند. این روش به این صورت است که پزشک با استفاده از لیزر تنش بافت های عمیق در کمر را آزاد می کند و در نتیجه درد این بافت کاهش پیدا می کند.

چطور از التهاب مجدد غلاف تاندونی سینه ای کمری اجتناب کنیم ؟

برای پیش گیری از التهاب غلاف تاندونی سینه ای کمری اقدامات مختلفی باید انجام داد و قواعد و اصول زیادی را رعایت کرد. در ادامه کارهایی که باید برای پیش گیری از آسیب زدن به این بافت انجام داد را به طور خلاصه مرور می کنیم:

- حفظ کردن مقدار متناسب وزن و تناسب اندام
- حفظ کردن حالت صحیح بدن در مواقع مختلف
- استراحت های زمان بندی شده و انجام حرکات کششی و آزاد سازی تنش عضلات موقعی که به مدت طولانی یک جا نشسته اید
- گرم کردن بدن و انجام کشش قبل از ورزش کردن یا فعالیت های شدید به خصوص بلند کردن اجسام
- تقویت عضلات مرکزی بدن
- استفاده از کمربند های طبی که از ستون فقرات و کمر حمایت می کند
- استفاده از ماساژ درمانی برای افزایش جریان خون در ناحیه آسیب دیده


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

دیسک کمر و گردن و نکات آن

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-10-12تاریخ بروز رسانی : 1399-10-13

علائم سیاتیک

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-08-09تاریخ بروز رسانی : 1399-10-13

انواع کمر درد

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-08-07تاریخ بروز رسانی : 1399-10-13

کمر درد بهبود نیافته بعد از جراحی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-06-22تاریخ بروز رسانی : 1399-10-13

تحریک طناب نخاعی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1396-05-15تاریخ بروز رسانی : 1399-10-13

روشهای درمان تنگی کانال نخاعی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1399-10-08تاریخ بروز رسانی : 1399-10-08

خشکی ستون فقرات

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1396-05-15تاریخ بروز رسانی : 1399-10-08

مقابله با کمر درد

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-08-22تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

درمان کمردرد در آب

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-09-08تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

۱۳ نکته برای بهبود کمردرد

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-10-27تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

درمان کمر درد با جراحی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-10-14تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

هشت شایعه در مورد کمر درد

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-10-26تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

نکات جراحی باز کمر

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-09-25تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

درد بعد از جراحی باز کمر

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-10-07تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

درمان شکستگی مهره ها بدون جراحی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-11-07تاریخ بروز رسانی : 1399-10-06

آیا تزریق چربی زیر چشم دائمی است؟

دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

مسايل جنسی پس از آسيب نخاع

[ 1391-05-23 ]دکتر غلامرضا رئیسی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

درمان منافذ باز صورت

[ 1397-05-06 ]دکتر گیتا فقیهی [ متخصص پوست و مو ]

انواع مشکلات چشمی و علل آنها

[ 1399-04-08 ]دکتر سیروس بخت آور [ متخصص چشم پزشکی ]

درمان خانگی چین و چروک پوست

[ 1392-10-26 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

درمان کیست مینیسک زانو

[ 1396-02-23 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

علت تورم در ناحیه ساق و مچ پا

[ 1394-12-09 ]دکتر شاهرخ نوری [ متخصص درد ]

لاپاراسکوپی

[ 1393-10-04 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

آسیب های شدید برای پشت میزنشین ها

[ 1395-09-21 ]دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

راهنماي رژيمي براي افزايش وزن مطلوب

[ 1391-05-05 ]شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

آنچه درباره چرخه پاسخ جنسی مردان باید بدانید

[ 1399-10-21 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

مقایسه دو روش میکرونیدلینگ و آر اف فرکشنال

[ 1399-10-21 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

مهمترین نکات تزریق ژل لب

[ 1399-10-21 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

معرفی تنگی کانال نخاعی قفسه سینه ای یا توراسیک

[ 1399-10-21 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

علت و درمان غیر جراحی بی ثباتی و خالی کردن زانو چیست؟

[ 1399-10-21 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

درمان کلوئید یا گوشت اضافه چگونه انجام می‌شود؟

[ 1399-10-21 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

رژیم مبتلایان به زخم معده - دلایل، علائم و درمان ها (قسمت اول)

[ 1399-10-21 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

ماندگاری تزریق ژل چقدر است؟

[ 1399-10-21 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

مهمترین علل ریزش مو در مردان و درمان آن

[ 1399-10-21 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

برای گودی زیر چشم ژل بهتر است یا چربی؟

[ 1399-10-20 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

ماندگاری تزریق چربی به چه عواملی بستگی دارد؟

[ 1399-10-18 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

پارگی تاندونهای شانه چیست و چطور آن را تشخیص داده درمان کنیم؟

[ 1399-10-18 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

در مورد بوتاکس بیشتر بدانید

[ 1399-10-18 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

پاسخ به سؤالات آی یو دی(1)

[ 1399-10-18 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

تغذیه و تاثیر آن در پیشگیری از سرطان

[ 1399-10-18 ]شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

تفاوت مزونیدلینگ و میکرونیدلینگ در چیست؟

[ 1399-10-17 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

روشهای درمان اسکار آکنه

[ 1399-10-17 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

آیا تزریق چربی زیر چشم دائمی است؟

[ 1399-10-17 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

رفع افتادگی بینی با تزریق ژل

[ 1399-10-17 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

دارچین برای لاغری، آیا لاغری با دارچین حقیقت دارد؟ (قسمت چهارم)

[ 1399-10-17 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آیا کرونا باعث کم شنوایی می شود؟

[ 1399-10-17 ]دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

لیزر فرکشنال درمانی مناسب برای جای جوش صورت

[ 1399-10-16 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر رضا رباطی - متخصص پوست و مو
دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


www.drrobati.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت