دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم

دلایل و علائم آستیگمات چشم چیست؟

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]آدرس وب سایت : www.dreshraghi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، چهارباغ بالا ، مجتمع كوثر 2 ، طبقه سوم ، واحد 527 تلفن مطب : 36205114 - 031

آستيگماتيسم بيماري مربوط به چشم است كه علت آن نقص در انحناي قرنيه يا عدسي چشم است. در حالت طبیعی، قرنیه و عدسی های چشم ساختار های منعطفی هستند که به صورت یکسان در تمام جهات انحنای یکسانی دارند. در این حالت، چشم ساختاری مانند توپ فوتبال دارد که باعث می شود تا نور ورودی به چشم به صورت بسیار دقیقی بر روی شبکیه ی چشم متمرکز شده و تصویر شفاف از منابع نور ایجاد شود. شبکیه ی چشم ساختاری در پشت چشم است که نوری که بر روی آن متمرکز شده است را به صورت پیام عصبی تصویر به مغز منتقل می کند.

هرچه این نور تمرکز بیشتری داشته باشد تصویر ایجاد شده نیز شفاف تر خواهدبود. در صورتی که قرنیه یا لنز انحنای یکنواختی نداشته باشند پرتوهای نور هنگام عبور از آنها به درستی خمیده نمی شوند بنابراین بر روی یک نقطه متمرکز نخواهندشد و تصویر ایجادشده شفاف نخواهدبود. در صورتی که مشکل انحنا در قرنیه باشد آستیگمات چشم از نوع آستیگمات قرنیه (corneal astigmatism) و زمانی که مشکل انحنا در عدسی چشم باشد آستیگمات چشم از نوع آستیگمات عدسی (lenticular astigmatism) است.

در هر دو حالت نور عبوری از چشم مشکل فوکوس داشته و بینایی هر دو حالت نزدیک و دور با مشکل مواجه خواهدشد و تصاویر ایجاد شده تار خواهندبود. باید توجه داشت که مشکل آستیگمات چشم ممکن است با سایر مشکلات چشم مانند نزدیک بینی و دوربینی نیز همراه باشد. افراد بالغ که دچار آستیگمات چشم شدید هستند تغییر ایجادشده در بینایی خود را متوجه می شوند اما کودکانی که دچار آستیگمات چشم می شوند ممکن است از اختلال ایجادشده در بینایی آگاه نباشد و شکایتی در مورد تاری دید نداشته باشند. آستیگمات چشم درمان نشده در کودکان توانایی آنها در فعالیت های روزانه ، ورزش و مدرسه را دچار مشکل می کند بنابراین لازم است تا کودکان به طور منظم آزمایشات مربوط به چشم را طی کنند.

درمان آستیگمات چشم توسط دكتر بهرام اشراقى فوق تخصص پلاستيك و ترميمى چشم، با ارائه بهترین نتایج با روشهایی مانند پی آر کی و لیزیک در اصفهان انجام می شود. لطفا جهت تعیین نوبت از مطب تهران با شماره تلفن 88713593 - 09309095800 و مطب اصفهان با شماره تلفن 36205114 تماس حاصل فرمایید.

دلایل ایجاد آستیگمات چشم چیست؟

آستیگمات چشم بیماری شایعی است و دلیل اینکه چرا شکل عدسی یا قرنیه چشم از فردی به فرد دیگر متفاوت است به طور کامل و دقیق مشخص نیست. به نظر می آید که ایجاد آستیگمات چشم یک مسئله ی توارثی باشد. معمول ترین دلایل ایجاد آستیگمات چشم شامل موارد زیر هستند:

باید توجه داشت که وضعیت آستیگمات چشم می تواند با گذشت زمان بهبود یافته یا بدتر شود. شایعاتی نیز وجود دارند که بیان می کنند که مطالعه در نور کم یا تماشای تلویزیون از فاصله بسیار نزدیک می توانند باعث بدترشدن وضعیت آستیگمات چشم شوند که این مسئله در مورد آستیگمات چشم واقعیت ندارد.

علائم آستیگمات چشم

علائم آستیگمات چشم چیست؟

اصلی ترین علائم آستیگمات چشم شامل دید تار یا وجود نواحی تصویری مخدوش در میدان دید است. سایر علائم شامل موارد زیر هستند:

باید توجه داشت این علائم لزوما به معنای وجود آستیگمات چشم نیستند و برای تشخیص دقیق این بیماری نیاز به نظر پزشک الزا می است.

روشهای درمانی آستیگمات چشم

روش های مختلفی برای درمان آستیگمات چشم وجود دارد که بر اساس شرایط بیمار و تشخیص پزشک متخصص می توان آنها را انتخاب کرد. این روش ها شامل موارد زیر هستند:

عینک :

معمولاً افرادی که چشم آنها دچار آستیگمات است برای بهبود بینایی خود از عینک استفاده می کنند. عدسی استفاده شده در عینک های مخصوص آستیگمات به گونه ای شکل دهی می شوند که بتوانند آستیگمات چشم را جبران کنند و در نتیجه نور عبوری از عدسی عینک و سپس عدسی چشم می تواند به خوبی متمرکز شود و تصویری شفاف ایجاد کند. معمولا در عینک های تجویزشده از لنز تک دید استفاده می کنند با این حال افراد بالای ۴۰ سال که دارای پیرچشمی نیز هستند ممکن است به یک عدسی اضافی دو کانونی نیز نیاز داشته باشند.

درباره کانتوپلاستی، جراحی چشم گربه ای یا چشم روباهی و چشم آسیای شرقی بیشتر بدانید ...

استفاده از لنزهای تماسی :

در برخی افراد استفاده از لنزهای تماسی مزیت بیشتری نسبت به عینک دارد و باعث دید و میدان دید وسیع تر می شود. با توجه به اینکه لنزهای تماسی مستقیماً بر روی چشم قرار می گیرند لازم است تا برای حفظ سلامتی چشم به صورت منظم و دقیق تمیز شوند تا از آسیب به چشم و عفونت آن جلوگیری شود. انواع مختلف لنزهای تماسی وجود دارند که هر کدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند و تشخیص نوع استفاده شده در صورتی که زیر نظر پزشک متخصص باشد می تواند بینایی مناسبی را برای فرد ایجاد کند.

ارتوکراتولوژی (Orthokeratology) :

در این روش درمانی از چندین لنز تماسی سفت برای تغییر شکل قرنیه استفاده می شود. در این حالت لازم است تا فرد در طی دوره ی زمانی محدودی مثلاً در طول شب لنزهای تماسی را استفاده کرده و پس از مدتی آن ها را خارج کند. در این حالت افرادی که مبتلا به آستیگمات چشم خفیف هستند می توانند بسیاری از فعالیت های روزانه ی خود را را با دید مناسب و بدون لنز تماسی انجام دهند. این روش نمی تواند بینایی را به طور دائمی بهبود ببخشد و در صورتی که فرد استفاده از لنزها را را متوقف کند وضعیت بینایی نیز به شکل سابق خود باز خواهدگشت.

انواع جراحی ها برای درمان آستیگمات چشم:

جراحی لیزیک (LASIK: laser in situ keratomileusis) یکی از روش هایی است که می تواند با تغییر شکل قرنیه به اصلاح آستیگمات چشم بپردازد. علاوه بر لیزیک ، روش پی-آر-کی (PRK: photorefractive keratectomy) نیز وجود دارد که در طی آن بخشی از بافت ها را از لایه های سطحی و داخلی قرنیه خارج می کنند. این فرآیند می تواند به اصلاح آستیگمات چشم منجر شود. تفاوت روش لیزیک با PRK این است که در لیزیک بافت های جداشده تنها در بخش داخلی قرنیه هستند. لازم به ذکر است؛ اگر آستیگماتیسم بین شماره های ۵/۰ تا 4 دیوپتر باشد؛ می توان از روش لیزیک چشم استفاده کرد.

آدرس اینستاگرام دکتر بهرام اشراقی

مزایا و معایب روش های درمان آستیگمات :

همانگونه که اشاره شد برای بهبود وضعیت آستیگمات چشم روش های درمانی مختلفی وجود دارند. وضعیت بیمار ، سن بیمار و شدت آسیب چشم از جمله فاکتورهایی هستند که در انتخاب نوع روش درمانی موثر هستند. آگاهی از مزایا و معایب هر کدام از روش های درمان آستیگمات چشم می تواند در انتخاب روش مناسب برای درمان آستیگمات چشم مفید باشد.

مزایا و معایب استفاده از عینک برای بهبود آستیگمات چشم :

معمولا این روش ارزان ترین و ساده ترین گزینه برای بهبود آستیگمات چشم است. اصلی ترین مشکل استفاده از عینک احتمال آسیب و شکستگی عینک، گم شدن آن و لزوم همراه داشتن همیشگی آن جهت دید مناسب است. برخی افراد تاثیر عینک بر ظاهر و زیبایی خود را نیز به عنوان یکی از معایب این روش بیان می کنند.

مزایا و معایب استفاده از لنزهای تماسی برای بهبود آستیگمات چشم :

از مزایای لنزهای تماسی می توان به امکان انتخاب انواع لنزها اشاره کرد. همچنین این روش برای افرادی که دارای فعالیت بالایی هستند روش درمانی مناسبی است و برخی از شرکت های بیمه نیز هزینه های درمانی آن را پوشش می دهند. از معایب این روش می توان به خطر عفونت چشم اشاره کرد که در اثر عدم رسیدگی به پاکیزگی لنز ها ایجاد می شود. همچنین استفاده از لنزهای تماسی برای همه افراد ممکن نیست.

مزایا و معایب استفاده از جراحی برای بهبود آستیگمات چشم :

اصلی ترین مزیت این روش ها این است که احتمال دائمی بودن آنها وجود دارد. همچنین در افرادی که مشکلات بینایی آنها شدید است یک روش درمانی مناسب به شمار می رود. معایب این روش شامل مشکلات مربوط به جراحی و پس از آن ، هزینه آن و عوارض جانبی جراحی است.

جراحان پلاستيك و ترميمى چشم برای جوانسازی چشم ممکن است از روشهایی مانند تزریق ژل یا فیلر و تزریق چربی، و در مواردی هم تزریق بوتاکس استفاده نمایند. باید توجه داشته باشید؛ انجام این روشها به ویژه در نواحی اطراف چشم، اگر توسط پزشک متخصص و مجرب انجام نشود، می تواند عوارض ناخوش آیندی به همراه داشته باشد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

لیزیک چشم

دکتر بهرام اشراقی[ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]تاریخ انتشار : 1400-05-02تاریخ بروز رسانی : 1400-05-10

تومورهای چشمی

دکتر بهرام اشراقی[ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]تاریخ انتشار : 1400-03-07تاریخ بروز رسانی : 1400-07-24

بیماریهای شایع چشم

دکتر سیروس بخت آور[ متخصص چشم پزشکی ]تاریخ انتشار : 1399-02-07تاریخ بروز رسانی : 1399-12-28

درمان درد شانه با تزریق داخل مفصل

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

مشكلات پوستی همراه با مصرف کورتون

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

علت زود جذب شدن ژل لب چیست؟

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

موارد قابل تشخیص در سونوگرافی تیروئید

دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

زگیل تناسلی را جدی بگیریم

دکتر محمد رضا قرائتی [ متخصص کلیه و مجاری ادراری ]

آیا ماینوکسیدیل در درمان ریزش مو مؤثر است؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

بیماری فیبروکیستیک پستان چیست؟

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

آشنایی با انواع اگزمای پوست و راهکارهای درمانی آن

[ 1401-03-18 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

تزریق اپیدورال برای درمان سیاتیک، کمر درد و گردن درد

[ 1401-03-18 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

کرایوتراپی یا فریز کردن بهترین درمان زگیل تناسلی

[ 1401-03-18 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

تصویربرداری مجاری و غدد لنفاوی (لنفوسیتی گرافی) چیست؟

[ 1401-03-18 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

درمان زانو درد با فیزیوتراپی

[ 1401-03-18 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

باورهای غلط درباره سفید شدن موها

[ 1401-03-18 ]دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

درباره لکه های پیری بیشتر بدانید.

[ 1401-03-18 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

سونوگرافی مقعدی چیست و به چه دلیل انجام میشود؟

[ 1401-03-18 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

احتباس ادرار و انسداد مجاری ادراری، علل و درمان

[ 1401-03-18 ]دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

همه چیز در مورد راکوتان

[ 1401-03-18 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم

[ 1401-03-18 ]دکتر مهین عباسپور [ پوست ، مو و زیبایی ]

درمان درد شانه با تزریق داخل مفصل

[ 1401-03-18 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

علت و درمان ریزش سکه ای ریش آقایان

[ 1401-03-16 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

آیا در سونوگرافی NT جنسیت جنین مشخص میشود؟

[ 1401-03-16 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

آشنایی با عملکرد رادیوفرکوئنسی در درمان درد

[ 1401-03-16 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

آشنایی با کربوکسی تراپی دور چشم

[ 1401-03-16 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مهمترین نکات بعد از لیزر موهای زائد

[ 1401-03-16 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

سکته مغزی خاموش چیست و چه علائمی دارد؟

[ 1401-03-16 ]دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

ضرورت انجام سونوگرافی کالر داپلر در بارداری

[ 1401-03-16 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

کاربرد، مزایا و معایب ارتوکین تراپی چیست؟

[ 1401-03-16 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

اسپرماتوسل (کیست حاوی اسپرم) چیست؟

[ 1401-03-16 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

آیا برداشتن خال صورت عوارض دارد؟

[ 1401-03-16 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت