دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

تفاوت آرتروز گردن با دیسک گردن در چیست؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]آدرس وب سایت : www.drsalmanfallah.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول تلفن مطب : 36252857 - 031

ستون مهره های گردن دارای هفت مهره است که قابلیت حرکت کردن را دارند و موجبات حرکت گردن به اطراف را فراهم می آورد. گردن به دلیل بافت نرم و قابل انحنا بودن به راحتی در هنگام مواجه با حوادث، آسیب می بیند و صدمه دیدن گردن باعث قطع شدن جریان خون و آسیب به نخاع می شود. گردن درد میتواند به دلایل مختلفی بروز کند که از اصلی ترین علت های گردن درد میتوان به دیسک گردن و آتروز اشاره کرد. این دو تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. ستون فقرات از استخوان هایی به نام مهره ساخته شده است و به مواد ژله ای بین هر دو مهره، دیسک گفته می شود. به مرور زمان، مفاصل و دیسک ها بر اثر استفاده زیاد فرسوده یا ملتهب می شوند. دیسک گردن بر اثر التهاب مفاصل به وجود می آید و موجب آرتروز گردن می شود. آرتروز، ساییدگی و فرسودگی کلی مفاصل می باشد که منجر به تحلیل رفتن دیسک ها و مفاصل می شود. این دو شرایط ممکن است شبیه به هم به نظر برسند؛ اما ناشی از عوامل مختلفی هستند و آرتروز گردن با دیسک گردن پیامدهای متفاوتی دارند.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان، می توانید با روشهای درمان بدون جراحی، به رفع و بهبود اغلب دردها مانند دردهای ناشی از دیسک گردن و آرتروز گردن بپردازید و کیفیت زندگیتان را ارتقا داده توانایی های خود را در انجام کارها و فعالیت های روزمره، که به هر دلیل دچار اشکال شده اند؛ افزایش دهید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 03136252857 اقدام فرمایید. همچنین می توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

علل آرتروز گردن

علت ممکن است آسیب قبلی باشد که منجر به بی ثباتی و متعاقباً ساییدگی و پارگی ناشی از بارگذاری نادرست مزمن شده است. بااین حال، این مورد به ندرت اتفاق می افتد. در بیشتر موارد، این امر صرفاً ناشی از ساییدگی و پارگی است. از سن ۶۰ سالگی، ۷۰ درصد از زنان و ۸۵ درصد از مردان علائم ساییدگی و پارگی در ستون فقرات گردنی دارند که با اشعه ایکس قابل مشاهده است؛ اما این علائم لزوماً منجر به علائم نمی شوند.

استئوآرتریت مفاصل مهره ای در ابتدا منجر به التهاب دردناک این مفاصل با کشش واکنشی در عضلات گردن و کاهش تحرک می شود. در مرحله بعدی، ستون فقرات گردنی به آرامی سفت می شود. فشردگی ریشه های عصبی مربوط به استخوان یا دیسک (ناحیه ای که اعصاب از نخاع خارج می شوند) نیز می تواند باعث درد گردن، درد تشعشع، اختلالات حسی و فلج در بازو شود.

علل دیسک گردن

دیسک گردن نتیجه افزایش سن و ساییدگی ستون فقرات است که از سن ۲۰ سالگی شروع می شود. فراوانی این بیماری تا سن ۴۵ سالگی به طور مداوم افزایش می یابد و سپس دوباره تا حدودی کاهش می یابد. کار فیزیکی سنگین، استرس نامناسب و عوامل ژنتیکی این فرایندهای فرسودگی و تغییرات دژنراتیو را به ارمغان می آورد. عوامل خطر اضافی مانند سیگارکشیدن نیز نقش مهمی دارند.

ترک هایی در حلقه فیبری خارجی دیسک بین مهره ای (آنولوس فیبروزوس) ایجاد می شود، به طوری که قطعات بافت می توانند از داخل دیسک بین مهره ای (نوکلئوس پالپوزوس) به کانال عصبی فرار کنند. این قطعات دیسک اکنون می توانند اعصاب یا نخاع را فشرده کرده و علائم مربوطه را ایجاد کنند. مکانیسم های ترمیم خود بدن در خود فضای دیسک بین مهره ای انجام نمی شود، به همین دلیل است که انحطاط پیشرفته دیگر نمی تواند خودبه خود بهبود یابد.

تفاوت آرتروز گردن با دیسک گردن

علائم آرتروز گردن

تشخیص در ابتدا بر اساس علائم توصیف شده توسط بیمار قابل مشکوک است. بیمار محدودیت حرکتی دردناک در ستون فقرات گردنی را توصیف می کند که گاهی با تمایل به سردرد همراه است. گاهی اوقات احساس ضعف در بازو یا اختلالات حسی در ناحیه انگشتان دست وجود دارد. معاینه محدودیت حرکت را تأیید می کند. مفاصل مهره ای به فشار حساس هستند و گاهی اوقات می توان آنها را به صورت ضخیم لمس کرد. معاینه عصبی بازوها و دست ها می تواند نشان دهنده ضعف عضلانی و اختلالات حسی باشد. محل دقیق آرتروز در ستون فقرات گردنی اغلب بر اساس علائم و نتایج معاینه قابل تعیین است. در مورد علائم بارز یا علائمی که به درمان مقاوم هستند، می توان از روش های تصویربرداری مانند اشعه ایکس یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی نیز استفاده کرد.

علائم دیسک گردن

دیسک در ستون فقرات گردنی اغلب باعث درد در گردن و بازو می شود. درد مشخصه رادیکولار (نشئت گرفته از ریشه های عصبی) بسته به ریشه عصبی آسیب دیده، بیماران برای مثال، یک درد معمولی را توصیف می کنند که به انگشت شست، انگشت میانی یا فقط انگشت کوچک تابش می کند. درد رادیکولار بازو می تواند با ازدست دادن قدرت و حساسیت همراه باشد. چنین شکست هایی نشانه فشرده سازی قابل توجه یک عصب است. ریشه های عصبی به مناطق بسیار معمولی اختصاص داده شده است. هر عصب ناحیه خاصی برای درد و اختلالات حسی دارد و ماهیچه های مختلف را تأمین می کند.

تشخیص آرتروز و دیسک گردن

برای تشخیص علت گردن درد شما و تعیین نوع دقیق بیماری، پزشک با بررسی سابقه پزشکی و علائم بیماری و انجام برخی آزمایش های تصویربرداری، به منبع درد گردن پی می برد. از جمله روش های تشخیص علت گردن عبارتند از:

درمان آرتروز گردن

اولین نکته در درمان دیسک و آرتروز گردن، مراجعه به یک پزشک است. تمامی درمان ها با توجه به وضعیت سلامتی و شرایط شما و پس از بررسی های لازم توسط وی انجام می شود. ازآنجایی که آرتروز گردن همیشه علائم بارزی ندارد، در این شرایط پزشکان ضرورتی برای شروع درمان نمی دانند. به محض بروز علائم و مزمن ‎شدن آنها لازم است که درمان های محافظه کارانه زیر انجام شوند:

این بیماری معمولاً در افراد مسن به شکل مزمن بروز می کند و حالت پیشرونده ندارد. به همین‎دلیل، انجام جراحی برای درمان آرتروز گردن، فقط در موارد نادر انجام می شود. هدف از جراحی نیز صرفاً کاهش فشار بر روی نخاع و اعصاب به کمک قرار دادن ایمپلنت یا ادغام مهره ها است.

درمان دیسک گردن

برای درمان دیسک گردن، در مراحل اولیه از فیزیوتراپی، روش های کنترل درد و مصرف داروهای خوراکی تحت نظر پزشک استفاده می شود که اگر مؤثر واقع نشدند احتمالاً برای تزریق داروهای ضدالتهاب استروئیدی در مفاصل ستون فقرات توسط متخصص بیهوشی اقدام می شود. جراحی گزینه آخر و فقط زمانی انجام می شود که درد ناشی از دیسک گردن باعث ایجاد اختلال شدید در زندگی بیمار شده باشد.

تفاوت علائم آرتروز گردن و دیسک گردن

این دو بیماری تفاوتهای اندکی دارند، مثلاً آرتروز گردن با علائم خاصی مثل بی حسی در پا یا کف پا، سر درد و حرکت کند دست نیز همراه است. دیسک گردن هم با علائم درد در پشت گردن و سر، گزگز و بی حسی دست و خواب رفتگی آن و نیز درد بین دو کتف همراه است. با این حال بر اساس علائم نمی توان تفاوت آرتروز و دیسک گردن را دقیق تشخیص داد.

تفاوت ریسک ابتلا به آرتروز گردن و دیسک گردن

آرتروز گردن بیشتر در افراد بالای 40 سال با درجات مختلفی بروز می کند. این بیماری در مردان شایع تر از زنان است. دیسک گردن نیز در در 60 درصد از افراد بالای 40 سال با درجات مختلف دیده می شود. برخلاف آرتروز که معمولاً در سنین بالا رخ می دهد دیسک گردن در 25 درصد از افراد زیر 40 سال و در دهه 30 نیز رخ می دهد.

تفاوت درمان دیسک گردن با آرتروز گردن

هر چند می توان هر دو بیماری را با دارو، استراحت، تغییر سبک زندگی و روشهای فیزیوتراپی تحت درمان قرار داد؛ اما بین درمان این دو تفاوتهایی نیز وجود دارد. برای دیسک گردن ممکن است تخریب دیسک تا حدی باشد که برای کاهش درد بیمار چاره ای جز جراحی تعویض دیسک نباشد. دردهای آرتروزی برخلاف دیسک گردن به جراحی نیازی ندارند و با فیزیوتراپی کاهش می یابند. آرتروز گردن برخلاف دیسک گردن که کاملاً قابل درمان است، هیچ درمان قطعی ندارد و فقط به کمک فیزیوتراپی می توان از پیشرفت بیماری و علائم آن کاست.

آدرس اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

تفاوت عوارض دیسک گردن و آرتروز گردن

دردهای ناشی از دیسک گردن، شدیدتر از دردهای آرتروز است چون بیرون زدگی دیسک فشار زیادی به ریشه های عصبی و نخاع وارد می کند. همچنین این بیماری می تواند باعث بروز درد در کمر و باسن نیز شود. آرتروز علاوه بر ایجاد التهاب و سخت کردن حرکات گردن و مهره های آن، ممکن است زائده های استخوانی ایجاد کند. این زائده ها به اعصاب اطرافشان فشار وارد کرده و باعث تشدید درد و بی حسی دست و پا می شوند.

تفاوت آرتروز گردن با دیسک گردن در چیست؟

ستون مهره های گردن دارای هفت مهره است که قابلیت حرکت کردن را دارند و موجبات حرکت گردن به اطراف را فراهم می آورد. گردن به دلیل بافت نرم و قابل انحنا بودن به راحتی در هنگام مواجه با حوادث، آسیب می بیند و صدمه دیدن گردن باعث قطع شدن جریان خون و آسیب به نخاع می شود. گردن درد میتواند به دلایل مختلفی بروز کند که از اصلی ترین علت های گردن درد میتوان به دیسک گردن و آرتروز اشاره کرد. این دو تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. ستون فقرات از استخوان هایی به نام مهره ساخته شده است و به مواد ژله ای بین هر دو مهره، دیسک گفته می شود. به مرور زمان، مفاصل و دیسک ها بر اثر استفاده زیاد فرسوده یا ملتهب می شوند. دیسک گردن بر اثر التهاب مفاصل به وجود می آید و موجب آرتروز گردن می شود. آرتروز، ساییدگی و فرسودگی کلی مفاصل می باشد که منجر به تحلیل رفتن دیسک ها و مفاصل می شود. این دو شرایط ممکن است شبیه به هم به نظر برسند؛ اما ناشی از عوامل مختلفی هستند و آرتروز گردن با دیسک گردن پیامدهای متفاوتی دارند.

دکتر سلمان فلاح متخصص ستون فقرات و مفاصل و دارای بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی در اصفهان می باشند؛ که با روشهایی نظیر اوزون درمانی ، ارتوکین تراپی ، PRP ، مگنت درمانی ، شوک ویو درمانی ، تکارتراپی و ... می توانند بسیاری از دردها و مشکلات اندام های اسکلتی - عضلانی شما را درمان نمایند. همچنین در کلینیک توانبخشی دکتر فلاح، نوار عصب و عضله که اقدامی تشخیصی است نیز صورت می گیرد. این مرکز علاوه بر اقدامات مذکور، به عنوان کلینیک پا ، می تواند به بیماران دیابتی و ... نیز خدمات تشخیصی درمانی مربوط به پا را ارائه نماید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 03136252857 اقدام فرمایید. همچنین می توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ،با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

کاربرد روش های جراحی لیزری دیسک

دکتر بنفشه ولیان[ فوق تخصص درد ]تاریخ انتشار : 1401-02-03تاریخ بروز رسانی : 1401-02-05

درمان فتق دیسک با جراحی لیزری

دکتر بنفشه ولیان[ فوق تخصص درد ]تاریخ انتشار : 1401-01-25تاریخ بروز رسانی : 1401-01-27

راه های درمان آرتروز گردن

دکتر بنفشه ولیان[ فوق تخصص درد ]تاریخ انتشار : 1401-01-16تاریخ بروز رسانی : 1401-05-16

لیزر کربن پیل؛ مراحل انجام کربن پیل با لیزر و لایه برداری پوست

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

بهترين راه درمان واريكوسل براى نابارورى كدام روش است ؟

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

درمان درد دنبالچه با ورزش

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

علت و درمان درد دنبالچه (کوکسی داینیا) را بشناسید

دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

مشكلات پوستی همراه با مصرف کورتون

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سیانوز ( کبودی ) در کودکان

دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

ورم پا و مسافرت

دکتر طناز احدی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

علائم و نشانه های پیری پوست چیست؟

[ 1401-06-28 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

لیزر کربن پیل؛ مراحل انجام کربن پیل با لیزر و لایه برداری پوست

[ 1401-06-27 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

سونوتراپی آلت برای درمان مشکلات جنسی مردان

[ 1401-06-27 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

عوارض کاهش وزن و لاغری برای پوست صورت و بدن چیست؟

[ 1401-06-27 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

آیا خالکوبی یا تاتو به طور کامل پاک میشود؟

[ 1401-06-27 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

مراقبت های پس از جراحی لیزری دیسک گردن

[ 1401-06-27 ]دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

خطرات امواج فراصوت سونوگرافی

[ 1401-06-27 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

درمان قفل شدن انگشتان دست با روشهای سرپایی طب فیزیکی

[ 1401-06-27 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

تفاوت متخصصان نفرولوژی و اورولوژی در چیست؟

[ 1401-06-27 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

علت خطوط روی ناخن و راه های درمان آنها

[ 1401-06-27 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

عوارض و مراقبت های بعد از جراحی فلپ پستان

[ 1401-06-27 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

علائم و درمان شکستگی آرنج دست

[ 1401-06-27 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

نکاتی که لازم است قبل از بلفاروپلاستی بدانید

[ 1401-06-27 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

اوستئیت پوبیس یکی از علل درد کشاله ران

[ 1401-06-27 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

ریزش سکه ای ریش و موی سر چه علل و درمانی دارد؟

[ 1401-06-27 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

درماپن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

[ 1401-06-25 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

کاربرد و عوارض اسپیرونولاکتون برای پوست

[ 1401-06-25 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

جوانسازی پوست با هایفوتراپی

[ 1401-06-25 ]دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

تزریق فیلر به شقیقه برای درمان فرو رفتگی شقیقه ها

[ 1401-06-25 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

سونوگرافی داپلر رنگی عروق بند ناف و جفت (رد IUGR)

[ 1401-06-25 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

علل تورم بیضه ها

[ 1401-06-25 ]دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

جوانسازی و رفع پف زیر چشم با اندولیفت

[ 1401-06-22 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
پروانه کاظمی - کارشناس ارشد تغذیه
پروانه کاظمی

کارشناس ارشد تغذیه


www.dietkazemi.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت