دکتر بیژن فروغ - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

علت کمردرد زنان بعد از نزديكی،پیشگیری از کمردرد ناشی از سکس در زنان

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]آدرس وب سایت : www.drforogh.ir
آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف تلفن مطب : 66576424 - 021

به انجام هر عملی که باعث تحریک جنسی توسط شخصی دیگری شود، رابطه جنسی میگویند که برخی از اوقات به علت رعایت نکردن برخی نکات، باعث ایجاد یک رابطه دردناک شود و این موضوع مانعی برای رابطه های بعدی خواهد شد. یکی از شکایت زنان بعد از رابطه جنسی، احساس درد در کمر است که می تواند آزار دهنده باشد و باعث کاهش میل جنسی شود. گاهی این درد بلافاصله بعد از نزدیکی احساس می شود؛ ولی در بعضی از موارد هم زنان هنگامی که در حال برقراری رابطه جنسی هستند، کمر درد دارند.

بدیهی است که محدودیت های ناشی از کمردرد زنان بعد از نزدیکی باعث ایجاد استرس شود و به یک رابطه آسیب برساند. اثرات منفی که درد در زندگی جنسی زوجین ایجاد می کند، گاهی اوقات می تواند به جنبه های دیگر رابطه نیز سرایت کند، بنابراین اگر هر کدام از روش های پیشگیری برای کاهش کمر دردهای شما کار ساز نبودند، بهتر است حتماً به پزشک مراجعه کنید. در بیشتر موارد، کمر درد پس از رابطه جنسی خفیف و موقتی بوده و بدون درمان برطرف می شود. در بعضی از موارد یک تجویز دارویی ساده یا بعضی از تمرین های کششی و تقویتی مخصوص کمر می تواند بهبود چشمگیری در وضعیتتان ایجاد کند.

آنچه در اين مطلب مي خوانيد:

علت کمردرد زنان بعد از نزديكی

به طور کلی، علت کمردرد در زنان بعد از نزدیکی می تواند شامل موارد زیر باشد:

  1. سابقه درد کمر
  2. ضعف عضلات کمر
  3. موقعیت نامناسب برای برقراری رابطه جنسی
  4. برقراری رابطه جنسی در مکان مناسب
  5. رابطه جنسی خشن
  6. فشار عضلانی
  7. عفونت ادراری

زمان مراجعه به پزشک

در صورتی که کمر درد بعد از رابطه جنسی با علائم دیگری نیز همراه باشد فرد باید با یک پزشک مشاوره کند. از جمله این علائم عبارتند از:

نحوه برقراری رابطه جنسی در صورت ابتلا به کمر درد و دیسک کمر زنان

استفاده از بالش ها و حوله ها

حوله یا بالش را می توان از روش های مختلفی برای ایجاد راحتی در طول رابطه جنسی و جلوگیری از کمردرد استفاده کرد. به عنوان مثال برخی افراد متوجه می شوند که استفاده از بالش یا حوله های تاشده باعث حمایت زانوها و سر می شود و فشار کمر در طول رابطه جنسی را کاهش می دهد. برای مردان و زنان مبتلا به درد پایین کمر استفاده از حوله یا بالش تاشده زیر زانو می تواند ناراحتی کمر را از بین ببرد. قرار دادن حوله یا بالش زیر باسن زن در پوزیشن های خاص باعث بالا آمدن باسن شود و به مردان مبتلا به کمردرد کمک می کند؛ زیرا نیازی به خم شدن زیاد ندارند.

پوزیشن Side by Side

در این موقعیت هردو نفر در کنار یکدیگر به پهلو و طوری که صورت هایشان روبه روی هم باشد دراز می کشند. زن پای رویی را بلند می کند تا همسرش بتواند آلت تناسلی خود را وارد کند. این پوزیشن بسیار صمیمی است که در آن بوسیدن و بغل کردن بیشتر از برخی پوزیشن های جنسی دیگر امکان پذیر است. همچنین ازآنجایی که هیچ کس وزن دیگری را تحمل نمی کند به کمر فشاری وارد نمی شود.

علت کمردرد زنان بعد از نزديكی

پوزیشن spooning

در این موقعیت زن به پهلو و پشت به مرد قرار می گیرد و شریکش از پشت نزدیکی را انجام می دهد. این نیز پوزیشنی بسیار صمیمی است و گفته می شود که زاویه ایجاد شده نه تنها برای افراد مبتلا به کمردرد خطر کمتری دارد بلکه برای تحریک غدد گاستروستیک و غده پروستات نیز مفید است.

پوزیشن Adapted Missionary

برخی زنان مبتلا به کمردرد ممکن است متوجه شوند که زمانی که پاها را به سمت سینه خود خم می کنند درد کمر کاهش می یابد. قرار دادن بالش هم می تواند فشار روی کمر را کاهش دهد.

یکی از پوزیشن هایی که مرد دارای کمر درد می تواند امتحان کند قرار دادن بالش یا حوله ی تاشده زیر کمر و نشستن یا دراز کشیدن زن روی مرد می باشد. به این ترتیب مرد نباید از عضلات کمر خود در طول نزدیکی استفاده کند.

یکی از بهترین پوزیشن های رابطه جنسی برای افراد مبتلا به مشکلات کمر استفاده از صندلی در طول رابطه جنسی است. پشتی صندلی می تواند تکیه گاه باشد.

پیشگیری از کمردرد ناشی از سکس در زنان

درمان کمردرد در زنان بعد از رابطه جنسی

به اندازه کافی استراحت کنید.

اگر هنگام فعالیت جنسی با همسرتان دچار کمر درد شدید، ممکن است تنها کاری که لازم است برای بهبود آن انجام دهید استراحت مناسب باشد تا بدن التیام پیدا کرده و به روند طبیعی خود بازگردد. بسیاری از افرادی که دچار کمردرد می شوند، با چند روز استراحت کردن در خانه، بهتر می شوند. شما می توانید برای مدت بسیار کوتاهی در تخت استراحت کنید (بخوابید)، مثلاً برای حدود 3 روز، اما نه برای مدتی طولانی تر. چرا که طی این مدت، عضلات بی تحرک می‎مانند و این مسئله ممکن است به جای حل کردن مشکل، وضعیت را بدتر کند. شما می توانید کمی تحرک داشته باشید و بعضی حرکات جزئی را انجام دهید این کار برای شما مفید است و کمک می کند تا از کمردرد خلاص شده و بدنتان همچنان متناسب و سالم بماند.

استفاده از گرما

شما می توانید یک کیف آب جوش را در چند لایه حوله بپیچید و آن را روی محلی که نیاز به درمان دارد قرار دهید. گرمایی که از این طریق به اندام ها می رسد چندین مزیت مهم دارد: باعث شل شدن بافت ها ماهیچه هایی که دچار گرفتگی هستند می شود، باعث کاهش درد ناشی از کشش عضلانی یا اسپاسم می شود، همچنین باعث گشاد شدن رگ ها شده و بدین شکل جریان خون را در ناحیه تحت درمان افزایش می دهد. استفاده از گرما اغلب برای بیماران مبتلا به کشیدگی عضلانی، اسپاسم یا آرتریت مفید است.

استفاده از سرما

بسته ها یا پک های سرمادرمانی حاوی یک ژل منجمد هستند که فیزیوتراپیست ها از آنها برای معالجه مناطقی که دچار درد و التهاب شده اند استفاده می کنند. برای استفاده از پک سرما درمانی پس از خارج کردن از فریزر آن را در یک حوله مرطوب پیچیده و مستقیماً روی ناحیه ای که نیاز به درمان دارد قرار می دهند. سرمایی که به پوست، ماهیچه ها و بافت بیمار منتقل می شود اثرات مفیدی دارد. سرما باعث انقباض عروق خونی در منطقه تحت درمان شده و این امر باعث کاهش التهاب در آن ناحیه می شود. با کاهش التهاب، درد و تورم کاهش می یابد.

داروهای بدون نسخه

داروهای بدون نسخه به داروهایی گفته می شود که به راحتی در هر داروخانه ای یافت می شود و تهیه آنها نیازی به نسخه ندارد. این داروها ایمن هستند و به همین دلیل بدون نسخه و تجویز پزشک، برای درمان مشکلات جزئی می توان از آنها استفاده کنند. از جمله این داروها داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن هستند که معمولاً برای درمان کمردرد هم استفاده می شوند و ممکن است باعث تسکین یا کاهش درد کمر بشوند. مصرف این داروها، وقتی بدن در مرحله بهبودی قرار دارد، حتی می توانند کمردردهای شدیدتر را نیز درمان کنند. با این حال توصیه می شود برای مصرف این داروها نیز دستورالعمل های همراه با این داروها را به طور کامل دنبال کرده و دارو را به روشی که داخل بسته آن ذکر شده استفاده کنید. در صورتی که با وجود چندین روز مصرف داروهای غیر تجویزی (بدون نسخه) بهبودی در کمردرد حاصل نشود، بهتر است به جای خود درمانی، به پزشک مراجعه کنید تا کاملاً معاینه و ارزیابی شوید.

آدرس صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

فیزیوتراپی

برای درمان کمردرد از روش های دیگری مانند فیزیوتراپی نیز می توانید استفاده کنید. فیزیوتراپیست ها می توانند به کنترل و پیشگیری از بسیاری از مشکلات بدنی ناشی از بیماری، ورزش و آسیب های مرتبط با کار، پیری و دوره های طولانی عدم فعالیت کمک کنند. روش های مورد استفاده در فیزیوتراپی شامل استفاده از تکنیک های درمان دستی (دستورزی)، استفاده از مدالیته ها (دستگاه هایی برای درمان) و تمرینات ورزشی درمانی متمرکز است.
متخصصان فیزیوتراپی معمولاً برای کاهش درد، التهاب، بهبود قوام ماهیچه ها و افزایش جریان خون به بافت ها از روش های درمان با مدالیته ها استفاده می کنند. از جمله این روش ها که معمولاً در کلینیک ها انجام می شوند، می توان به اولتراسوند تراپی (نوعی امواج صوتی که لرزش ایجاد می کنند)، تحریک عصبی عضلانی بدن از راه پوست (TENS) و جریان تداخلی (IFC)، پک های گرمادرمانی، پک های سرمادرمانی، تحریک عضلات و طب سوزنی اشاره کرد. همانطور که گفته شد اگرچه این درمان ها مفید هستند؛ اما برای درمان و بازتوانی کامل کافی نیستند. فیزیوتراپیست ها از این روش ها برای کنترل درد، التهاب و اسپاسم عضلانی استفاده می کنند تا بیمار بتواند دوباره شروع به حرکت کند. در واقع از این روش ها، نه به عنوان درمان اصلی بلکه به عنوان راهکارهای کمکی و مکمل هایی فعال در کنار درمان اصلی استفاده می شود.

ماساژ درمانی

در ماساژ درمانی از تکنیک های دستکاری بافت نرم، حرکت دادن مفاصل، تمرینات درمانی و هیدروتراپی برای کسب اثرات مفید فیزیولوژیکی و روانی بر بدن انسان استفاده می شود. اثرات فیزیولوژیکی ماساژ شامل شکستن بافت اسکار و بافت هایی که باعث چسبندگی شده، تغییر جریان خون در سیستم های عروقی و جریان لنف در سیستم لنفاوی و اثرات بازتابی آن از طریق سیستم عصبی است. ماساژ درمانی برای افراد سالم، باعث افزایش انعطاف پذیری و آرامش عضلات شده و سطح استرس را کاهش می دهد. ماساژ درمانی به چندین روش باعث کاهش درد می شود. به عنوان مثال ضعیف بودن گردش خون در یک ناحیه که معمولاً در نتیجه تروما یا آسیب ایجاد شده، باعث اسپاسم عضلانی، بافت اسکار و بافت های فیبری محدود کننده ای می شود که این مسائل هم به نوبه خود باز باعث کاهش بیشتر گردش خون در این مناطق دردناک می شوند. ماساژ با بهبود جریان خون در مناطقی که گردش خون ضعیفی دارند چرخه درد را شکسته و به طور مستقیم به سراغ منبع درد و اعصاب دردناک می رود. و در نهایت، ماساژ باعث کاهش استرس، اضطراب و افسردگی می شود و به این شکل احساس بهتری در بیماران ایجاد می کند.

بیشتر ناهنجاری های پا را می توان به طور موثر در مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ، بدون مداخلات پرتهاجم جراحی درمان نمود. کف پای صاف در کودکان نیز از جمله ی همین ناهنجاری ها محسوب می شود که اغلب به میزان قابل رضایتی، با تجویز کفی و کفش طبی بهبود می یابد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتساپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

درمان دانه های قرمز روی پوست همراه با خارش

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

سفید کردن پوست با منوبنزن

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

سیانوز ( کبودی ) در کودکان

دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

مزایا و معایب لیفت ابرو با نخ

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

بررسی دلایل و خطرات واسکولیت یا التهاب رگ

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

سندرم ماه عسل چه عارضه ای است و چگونه درمان میشود؟

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

رابطه ی مصرف قهوه و شکلات در سرطان پستان

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

انتظارات پس از هر جلسه لیزر موهای زائد

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

علت کمردرد زنان بعد از نزديكی،پیشگیری از کمردرد ناشی از سکس در زنان

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

عینک آنتی رفلکس چیست؟

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

هنگام ورزش چگونه از پوست خود مراقبت کنیم؟

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

علائم آسیب دیدگی عصب گردن

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

چند نکته در مورد HPV ویروس پاپیلومای انسانی

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

آیا مصرف قرص های ضد بارداری با سرطان پستان ارتباط دارد؟

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

آیا عدم تقارن بیضه ها خطرناک است؟

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

سونوگرافی غدد بزاقی دهان به چه دلیل انجام میشود؟

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

پانچ صورت چیست؟دوره نقاهت پانچ صورت

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

تزریق چربی به مچ و ساق پا

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

روش تنظيم سمعك چگونه است؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

علت و درمان بی اختیاری ادراری در زنان و مردان

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

آر اف بهتر است یا هایفوتراپی؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

مراقبت از پوست برای پیشگیری از سرطان

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

نرمی استخوان یا راشیتیسم (ریکتز) چیست؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

انسفالیت مغزی چیست؟

دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

تشخیص گیر افتادگی عصب با نوار عصب و عضله در کم کاری تیروئید

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت