دکتر محمد علی نیلفروش زاده - متخصص پوست و مو

بیماریهای یک آرایشگر

دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]آدرس وب سایت : www.drnilforoushzadeh.ir
آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن تلفن مطب : 88886501 - 021

غیر از بیماریهای پوستی که بهخصوص میان آرایشگران خانم بسیار شایع هستند، مشکلات داخلی دیگری نیز این افراد را تهدید میکند ولی با رعایت برخی نکتهها به راحتی میتوان از آنها پیشگیری کرد.

مهمترین مسالهای كه آرایشگران باید به آن توجه داشته باشند، عفونتهایی است كه از طریق خراشهای پوستی به خون منتقل میشود و استفاده از تیغ، احتمال انتقال این عفونتها، بهخصوص هپاتیتB، C و ایدز را بالا میبرد، مخصوصا كه بسیاری از افراد از ابتلایشان به این عفونتها مطلع نیستند و ظاهر كاملا سالمی دارند. خوشبختانه در حال حاضر در آرایشگاهها تیغ برای هر نفر تعویض میشود اما نپوشیدن دستكش هنگام كار، میتواند باعث انتقال آلودگی به خود آرایشگر شود. لازم است اگر دست آرایشگر خراشیدگی دارد، حتما روی آن چسب بزند و هنگام كار دستكش به دست كند.

اسپریهای مو یا موادی كه برای رنگ، فر و صاف کردن مو به كار میروند، حاوی تركیبهایی هستند كه در هوا پخش میشود. این تركیبها بهخصوص برای افرادی كه زمینهای از آسم دارند، خطرناك است. آسم شكلهای خفیف و شدید دارد و گاه خود را بهصورت تنگینفس خفیف یا سرفههای مزمن شبانه نشان میدهد.

اگر آرایشگری چنین علایمی دارد، باید حتما به پزشك مراجعه و دارو مصرف كند و تا جایی كه امكان دارد، از مواد شیمیایی دور بماند. اگر کنار گذاشتن و کار نکردن با این مواد برای كسی امکانپذیر نیست، باید هنگام استفاده از آنها ماسك بزند و اسپری را طوری در دست بگیرد كه به سمت مخالف باشد. در فصلهای گرم نیز باید مراقب جهت باد كولر و پنكه هنگام مصرف این مواد بود.

آلرژی هم میتواند سینوسها، چشم و پوست را درگیر كند. مواد شیمیاییای كه آرایشگرها با آن تماس دارند، بهخصوص بر پوست صورت و دست و حتی روی پلكها و مجاری فوقانی تنفسی اثر میگذارند كه خود را بهصورت سینوزیت و آبریزش مزمن بینی نشان میدهد. برای پیشگیری از بروز این نوع آلرژیها هم استفاده از دستكش و ماسك تا حد زیادی موثر است.

ایستادنهای مكرر روی عروق پا تاثیر میگذارد و باعث بروز واریس میشود. در آرایشگرانی كه به دلیل مشغلهكاری مرتب سر پا هستند، خونی كه باید از پا به قلب منتقل شود، در پا میماند و باعث اتساع وریدهای پا میشود. اتساع وریدها عامل بروز واریس است بنابراین لازم است آرایشگران سعی كنند بیشتر كارها را در وضعیت نشسته و مناسب انجام دهند.

ایستادن طولانیمدت بهخصوص در یك وضعیت باعث میشود گردن برای طولانیمدت در یك حالت قرار بگیرد و به مرور عامل ابتلای فرد به آرتروز گردن، گردندرد و سردردهای مزمن میشود. همین موضوع در مورد كمر هم صدق میكند. اگر آرایشگری مجبور است طولانیمدت بایستد، حتما باید یكی از پاهایش را روی یك چهارپایه كوتاه بگذارد. ایستادنهای طولانی باعث افزایش قوس كمر و جلو آمدن شكم بهخصوص در افراد چاق میشود. قوسكمر یكی از دلایل كمردردهای مزمن است.

توصیه میشود آرایشگران هرازگاهی مثلا تا رسیدن نوبت مشتری بعدی ورزشهای كششی گردن و كمر انجام دهند تا مشكل قوسكمر اصلاح شود. علاوه بر این، به نحوه ایستادن، نشستن، خوابیدن و اضافه وزن خود توجه ویژهای داشته باشند. ورزشهایی كه عضلات پشت را تقویت میكند، مثل شنا در آب یا برخی نرمشها نیز برای این گروه موثر است. پوشیدن كفشهای پاشنه بلند، هم میتواند به این مشكلها دامن بزند و پوشیدن صندلهای طبی در محیط كار به این خانمها توصیه میشود.

ممكن است فردی برای مدت طولانی به مادهای آلرژی نشان ندهد ولی ناگهان حساسیت نشان دهد و علایم آلرژی بروز کند؛ مثلا در آمریكا مردم كره بادام زمینی زیاد میخورند. بیشتر مردم این كشور به این ماده غذایی آلرژی ندارند اما برخی بعد از چند سال مصرف به آن حساسیت نشان میدهند. دلیل بروز ناگهانی آلرژی این است که فرد از نظر ژنتیكی مستعد ابتلا به آلرژی بوده و به دلیل اینكه تركیبهای ماده حساسیتزا دائم و در طولانی مدت وارد خونش شده، بدنش به آن حساسیت نشان داده است.

اینكه این خانم سالها آرایشگری میكرده و به موادشیمیایی آلرژی نشان نداده، دلیل نمیشود كه هیچوقت دچار حساسیت نشود. استفاده از مواد آرایشی، بیرنگكننده و انواع رنگها، پاككنندهها و شویندهها میتواند در اثر مصرف مداوم در او ایجاد آلرژی و حساسیت كند. حتی خانمهای خانهدار نیز ممكن است سالها به مواد شوینده آلرژی نشان ندهند اما بعد از چند سال همان موادشوینده كه تاكنون مزاحم نبوده، باعث ابتلایشان به آلرژی یا اگزمای آلرژیك شود.ر واقع ما دو نوع اگزما داریم؛ اگزمای آلرژیك و یك اگزمای مسمومیتی.

در نوع اول، فرد با تماس با حداقل ماده دچار حساسیت میشود. مثلا شخصی كه به پنیسیلین حساسیت دارد، حتی با تزریق مقدار كمی از آن آلرژی نشان میدهد. در اگزمای مسمومیتی مساله سمیت مطرح است یعنی با یكبار مصرف، اتفاقی نمیافتد ولی در اثر ورود زیاد آن ماده، بدن فرد واكنش آلرژیك نشان میدهد. این خانم و تمام كسانی كه اگزمای دست مشاغل دارند، به دلیل استفاده مستمر از مواد دچار اگزمای مسمومیتی میشوند نه اگزمای آلرژیک.

درمان علتی داریم و یك درمان علامتی. در درمان علتی، باید علت ایجاد بیماری را كنار گذاشت یعنی بیمار نباید با مواد آلرژیزا تماس داشته باشد. در این شرایط تا 90 درصد بهبود مییابد ولی برای بهبود كامل لازم است به پزشك مراجعه كند تا با تجویز دارو، اگزما كاملا درمان شود. این خانم گفتهاند گاهی بدون دستكش با مواد كار میكنند اما یا باید از شغلشان كناره بگیرند تا با این مواد سروكار نداشته باشند یا همیشه با دستكش كار كنند. مواد و ترکیبهای آرایشی، بهخصوص مواد مربوط به رنگ و بیرنگکنندهها بو دارند، ممكن است مواد متصاعدشده از آنها از طریق استنشاق وارد بدن شود و در همان ناحیه که قبلا روی پوست حساسیت نشان داده بود، ایجاد علایم آلرژیک كند. به همین دلیل استفاده از ماسك را به آرایشگران توصیه میكنیم.

توصیه غذایی به افراد پرمشغله
نظم در غذاخوردن و خواب در سلامت انسان تاثیر قابلتوجهی دارد. بدن ما ساعت زیستی دارد، ترشحات هورمونها و بسیاری از عملكردهای درونی آن با این ساعت تنظیم شده است. هرچه بیشتر با تنظیمات آن سازگار شویم، سالمتر خواهیم بود. در مشاغلی كه به دلیل فشار كار این نكته رعایت نمیشود، احتمال دارد سلامت فرد شاغل به خطر بیفتد. به این خانم و تمام افراد شاغلی که فرصت معینی برای صرف ناهار اختصاص نمیدهند، چند توصیه دارم:

1. در محیط كار اطلاعیهای نصب و در آن به دیگران ساعت ناهار خوردنتان را اعلام كنید. میتوانید اگر چند نفر با هم كار میكنید، به نوبت زمانی را به غذاخوردن اختصاص دهید تا هم اربابرجوع راضی باشد هم خود دچار مشكل نشوید. اگر به دلیل مشغلهكاری، خستگی یا عصبی بودن غذا نخوریم و گرسنه بمانیم این مساله روی دستگاه گوارش اثر میگذارد. حتما باید ساعت مشخصی را به غذاخوردن اختصاص داد.

2. لازم نیست حتما در روزهای پرمشغله كاری، غذای گرم و مفصل بخورید. به جای پلو و خورش و سالاد میتوان ساندویچهای كوچك حاوی نان و پنیر و گردو و آبمیوه استفاده كرد و هر وقت فرصت شد، به جای میانوعده چای و بیسكویت یا میوههای خشك خورد كه هم سریع انرژی به بدن برساند و هم نظم غذایی حفظ شود.

3. اگر به دلیل مشغله کاری زیاد غذاهای آماده سفارش میدهید، بهتر است انواعی را انتخاب كنید كه خیلی چرب نباشند. ساندویچ فیلهمرغ یا ساندویچهایی كه با نانهای سبوسدار و تنوری درست شدهاند، مناسبتر هستند. مصرف سالاد نیز در كنار این غذا كمك میكند تا چربی كمتری جذب شود و به مرور دچار اضافه وزن نشوید.

4. به جای نوشابه، آبمیوه یا آب بنوشید.
5. در طول روز حتما چند واحد میوه مصرف كنید تا هم خستگیتان برطرف شود و هم استرستان كاهش یابد.

اگر پاهایتان به واریس دچار شده، لازم نیست به درمانهایی مانند جراحی فکر کنید زیرا امروزه میتوان با كمك لیزر، واریس را به راحتی درمان کرد. جراحی مشكلات فراوانی دارد از جمله عوارض بیهوشی و بعد هم به علت برشهایی كه در محل جراحی انجام میشود، ممكن است جای زخم باقی بماند. درمان واریس با لیزر سرپایی است. با توجه به نوع شغل شما این مزیت بزرگی است که بستری نشوید و بعد از درمان با پای خود از كلینیك خارج شوید و بتوانید به كارهای روزانه و حتی رانندگی و... بپردازید. درمان واریس با لیزر از لحاظ زیبایی هم مناسب است چون برخلاف جراحی كه به برش وسیع یا برشهای كوچك و متعددی نیاز دارد، فقط یك برش 2 میلیمتری انجام میشود كه نه بخیه لازم دارد و نه جای جراحی روی پا میماند.

بعد از درمان، روی پای بیمار هیچ اثری از واریس نمیماند. برای انجام لیزر هیچ آمادگی قبلیای لازم نیست و این كار در زمان خیلی كوتاه، شاید حدود 30 دقیقه انجام میگیرد.پزشك با استفاده از سونوگرافی داپلر، محل دقیق رگ واریسی را مشخص و سپس با بیحسی موضعی آن ناحیه، پس از عبور یك سوزن به داخل ورید، یك شكاف 2 میلیمتری ایجاد میكند. سپس فیبر لیزر وارد سیاهرگ واریسی و دستگاه روشن میشود. در حالی كه دستگاه لیزر روشن است، پزشك فیبر را آرام بیرون میكشد و با این كار، دیواره رگ هم میخوابد و رگ بسته میشود. پس از اتمام كار، یك باندكشی به پای بیمار میبندند كه آن را یك هفته بعد میتواند باز كند. لیزر در واقع با تابش به دیواره سیاهرگهای گشادشده باعث جمعشدن دیوارههای آن سیاهرگ میشود.

بعد از درمان، خون به جای عبور از این سیاهرگ، از طریق سیاهرگهای سطحی و سایر سیاهرگهای عمقی پا در جریان خواهد بود و مشکلی هم ایجاد نمیشود. هزینه درمان واریس با لیزر از درمان جراحی این ضایعه خیلی کمتر است و حدود 97 درصد بیماران معمولا در همان جلسه اول بهبود مییابند. چند درصد بقیه هم با تكرار این كار در جلسه دوم كاملا خوب میشوند. این روش هیچ عارضهای ندارد و بافتهای اطراف به هیچوجه تحت تاثیر لیزر نخواهند بود. چون نوع لیزری كه برای هر كار درمانی انتخاب میشود، خاص است و فقط پزشک متخصص میتواند این كار را انجام دهد، بهطوركلی لیزر عارضهای به جای نخواهد گذاشت.
نقل از هفته نامه سلامت


اختلال تکاملی زبان از کودکی تا بزرگسالی

لیلا رستم شیرازی [ آسیب شناسی گفتار و زبان ]

بیماری های خودایمنی

[ 1396-04-15 ]دکتر حمید کوچه باغی [ پزشک عمومی ]

پارگي تاندون آشيل

[ 1397-04-04 ]مرتضی شریفی [ فیزیوتراپیست ]

استفاده از سمعک در انظار عمومی

[ 1397-12-28 ]دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

همورویید در بارداری و زایمان

[ 1396-05-26 ]دکتر ندا مقتدری اصفهانی [ متخصص زنان و زایمان ]

شايع ترين علل لک صورت

[ 1396-08-20 ]دکتر مهین عباسپور [ پوست ، مو و زیبایی ]

آلرژی بینی- قسمت اول

[ 1390-04-06 ]دکتر احمد رضائیان [ متخصص گوش، حلق و بینی ]

اكوكارديوگرافي جنين ( بازنگري جديد )

[ 1398-02-06 ]دکتر فریدون آشنایی [ فوق تخصص بيماريهای قلب اطفال ]

خوش بو باشید

[ 1393-05-06 ]دکتر محمد شیزرپور [ متخصص پوست و مو ]

دیابت و شیردهی

[ 1392-11-30 ]دکتر ندا مقتدری اصفهانی [ متخصص زنان و زایمان ]

تزریق ژل در لب

[ 1399-07-28 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

راه های رفع و از بین بردن غبغب

[ 1399-07-27 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

اختلال تکاملی زبان از کودکی تا بزرگسالی

[ 1399-07-27 ]لیلا رستم شیرازی [ آسیب شناسی گفتار و زبان ]

ملاتونین قسمت دوم

[ 1399-07-27 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

اضافه وزن و افزایش خطر ابتلا و مرگ و میر کرونا (قسمت اول)

[ 1399-07-26 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

از اختلال تکاملی زبان چه می دانید؟

[ 1399-07-26 ]لیلا رستم شیرازی [ آسیب شناسی گفتار و زبان ]

روشهای لابیاپلاستی

[ 1399-07-24 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

تزریق ژل برای فرم دهی بینی بدون جراحی

[ 1399-07-24 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

رژیم غذایی و آلزایمر (قسمت چهارم)

[ 1399-07-23 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

جوانسازی با الکترونیدلینگ

[ 1399-07-22 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مراقبت ها بعد از تزریق بوتاکس جهت افزایش ماندگاری

[ 1399-07-21 ]دکتر گیتا فقیهی [ متخصص پوست و مو ]

کنترل چربی خون با تغذیه

[ 1399-07-21 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

هماتوم چیست؟

[ 1399-07-20 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

علائم پوستی سرطان سینه

[ 1399-07-18 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

6 حرکت برای کاهش درد و التهاب زانو

[ 1399-07-18 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

لیزر اربیوم چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

[ 1399-07-18 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

ورزش در بارداری

[ 1399-07-17 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

کندروتین در ورزشکاران

[ 1399-07-16 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

رژیم غذایی و آلزایمر (قسمت دوم)

[ 1399-07-16 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

اندولیفت

[ 1399-07-15 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

درمان خطوط پیشانی با تزریق بوتاکس

[ 1399-07-13 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

رژیم غذایی و آلزایمر (قسمت اول)

[ 1399-07-12 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر نرگس علیان - متخصص زنان و زایمان
دکتر نرگس علیان

متخصص زنان و زایمان


www.dralian.ir
لیلا رستم شیرازی - آسیب شناسی گفتار و زبان
لیلا رستم شیرازی

آسیب شناسی گفتار و زبان


www.goftardarmani.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
شهزاد محمدیان - کارشناس ارشد تغذیه
شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


www.armitaclinic.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت