دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری

نقش آلودگی هوا در بروز ناباروری

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]آدرس وب سایت : www.drsalehi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، اتوبان آقا بابایی ، بعد از روگذر حکیم شفائی ، بلوار سلامت، شهرک سلامت اصفهان ، طبقه دوم تلفن مطب : 35548081 - 031

متوسط شیوع ناباروری در ایران حدود 15 تا 20 درصد است. از کل موارد ناباروری 20 درصد علت ناباروری، فقط مربوط به مرد است و در 30 تا 40 درصد موارد علت ناباروری مربوط به هر دو نفر است. یعنی آقایان حداقل در 50 درصد موارد ناباروری دخیل هستند.

اصفهان امروز: 20 درصد علت ناباروری فقط به مردان اختصاص دارد و در 30 تا 40 درصد موارد علت ناباروری مربوط به هر دو نفر است. یکی از موضوعاتی که این روزها شاهد روند رو به رشد آن هستیم ناباروری است. عوامل مختلفی در بروز این اختلال نقش دارند که از آن جمله می توان به میزان سلامت مردان و زنان، وضعیت تغذیه، آلودگی هوا و ... اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علت بروز ناباروری و درمان های مربوطه، گفتگویی با دکتر پیمان صالحی، متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و دارای مدرک ناباروری پژوهشگاه رویان تهران و مرکز ناباروری یزد ترتیب دادیم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

در ابتدا ناباروری را بطور خلاصه تعریف کنید؟

ناباروری به ناتوانی زوجین برای باروری پس از یک سال نزدیکی بدون پیشگیری گفته می شود. بنابراین تا یک سال باید فرصت داد تا مشخص شود آیا زن و شوهر در تعریف ناباروری قرار می گیرند یا خیر. مگر آنکه مشکل دیگری به طور همزمان به وجود آید که نیاز به بررسی زودتر داشته باشد. لازم به یادآوری است احتمال بارداری در یک زوج نرمال 20 تا 25 درصد در ماه و 75 درصد در 6 ماه و 90 درصد در یک سال است.

آیا از روی علایم ظاهری می توان پی برد که فردی نابارور است؟

همان گونه که در سوال قبلی اشاره شد وقتی فرد پس از ازدواج اقدام به بچه دار شدن کند و حداقل یک سال از زمان قطع پیشگیری بگذرد و بچه دار نشود تعریف ناباروری شامل حال وی خواهد شد. ضمن اینکه بیش از 80 تا 90 درصد این افراد در حال حاضر با روش های کمک باروری قادر به بچه دار شدن خواهند بود که باز به آنها نازا یا نابارور نمی گویند.

نکته دیگر اینکه در بسیاری از موارد مرد یا زن کاملا از نظر باروری طبیعی هستند اما همسر آنها دچار یک بیماری جدی است که مانع بارداری شده است که باز هم در این موارد به فرد سالم، نابارور گفته نمی شود. یک حالت دیگر نیز وجود دارد که در آن زن و شوهر هردو در محدوده نرمال هستند اما طی سالها باروری رخ نداده است که به چنین مواردی ناباروری با علت ناشناخته گفته می شود.

آیا از روی علائم ظاهری به ناباروری فرد می توان پی برد؟

در برخی بیماری ها چه در خانم ها چه در آقایان، ممکن است علائمی در ظاهر فرد یا هنگام معاینه بالینی وجود داشته باشد که مطرح کننده مشکل هورمونی یا ژنتیکی یا جنسی در وی باشد. مثلا ظاهر نشدن صفات ثانویه جنسی (رویش موهای بدن، رشد بیضه ها و آلت و ... در مردان) یا لمس نشدن بیضه ها در معاینه مردان یا نداشتن رحم در خانم ها و موارد مشابه.

لطفا به آماری از نازایی در دنیا و به ویژه در ایران اشاره کنید؟

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت شیوع ناباروری در کل دنیا حدود 12 تا 15 درصد است که این آمار در کشوری مانند انگلیس 7 درصد و در کشورهای آفریقایی 30 درصد گزارش شده است. در ایران آمارهای مختلفی از مطالعات و مراکز گوناگون گزارش شده که متوسط شیوع آن در ایران حدود 15 تا 20 درصد است.

یعنی با این شیوع افراد، ناباروری را تجربه می کنند. اما با روشهای گوناگون کمک باروری شامل دارو و روشهای جراحی یا کمک باروری آزمایشگاهی این شیوع تا حدود پنج درصد کاهش خواهد یافت. یعنی بیشتر آنها به مرور زمان یا با کمک درمان بارور می شوند.

شیوع علل ناباروری در مردان و زنان چقدر است؟

از کل موارد ناباروری 20 درصد علت ناباروری فقط مربوط به مرد است و در 30 تا 40 درصد موارد علت ناباروری مربوط به هر دو نفر است. یعنی آقایان حداقل در 50 درصد موارد ناباروری دخیل هستند.

برای بررسی قدرت باروری در مردان چه آزمایشاتی انجام می شود؟

پس از معاینه نوبت به آزمایشات مورد نیاز می رسد که مهمترین آنها آزمایش آنالیز منی یا اسپرموگرام یا Semen Analysis است که باید حداقل دو یا سه آزمایش منی برای تصمیم گیری وجود داشته باشد. با توجه به حساسیت، این آزمایش باید در آزمایشگاهی انجام شود که به طور تخصصی آن را انجام می دهند.

پس از مشاهده آزمایشات اسپرم با توجه به معاینه و نتیجه آزمایشات ممکن است نیاز به آزمایشات تکمیلی خون مانند بررسی هورمونی و همچنین سونوگرافی بیضه ها یا بررسی ژنتیکی و کروموزومی باشد که در این مرحله درخواست می شود.

در مورد روشهای درمان نازایی توضیح دهید ؟

درمان زوج نابارور باید پس از طی سیر شرح حال، معاینه و اقدامات تشخیصی که باید توسط تیمی که در این زمینه مهارت و تخصص لازم را داشته باشند با در نظر گرفتن شرایط زوجین آغاز شود. این روشها در خانم ها و آقایان متفاوت است. در موارد ساده با تجویز دارو مشکل، قابل درمان است گاهی برای خانم ها شاید نیاز به عکس رنگی رحم یا لاپاروسکوپی و ... باشد.

همچنین درآقایان ممکن است جراحی هایی مانند نمونه برداری از بیضه ها یا جراحی واریکوسل یا بازکردن لوله ها (پس از عمل وازکتومی) انجام شود. اگر با این اقدامات شرایط برای بارداری فراهم نشد از روشهای کمک باروری آزمایشگاهی مانند آی-یو-آی ، آی-وی-اف یا میکرواینجکشن استفاده خواهد شد.

شایع ترین بیماری های عامل ناباروری در مردان چه مواردی هستند ؟

واریکوسل یا واریس بیضه شایعترین علت قابل اصلاح ناباروری در مردان است. واریکوسل می تواند باعث کاهش رشد بیضه و در نهایت کوچک شدن بیضه شود. همچنین با اثر بر اسپرم ها باعث کاهش حرکت و تعداد آنها و تغییر مورفولوژی (شکل ظاهری) آنها خواهد شد. در مواردی که واریکوسل در معاینه با شدت متوسط تا شدید وجود دارد نیاز به عمل جراحی میکروسکوپیک برای اصلاح آن احساس می شود.

از طرفی در مواردی که تعداد اسپرم ها در مایع منی صفر باشد پس از بررسی اولیه نیاز به نمونه برداری از بیضه ها برای بدست آوردن اسپرم و استفاده از آن برای کاشت جنین وجود دارد.

درمان ناباروری در اصفهان

آیا عوامل محیطی و شغلی نیز در ناباروری نقش دارند؟

بله. قطعا این موارد هم در ناباروری تاثیر گذارند و هم ممکن است موجب سقط شوند. لازم به یادآوری است در مشاغلی که با گرما، دود و مواد شیمیایی سرو کار دارند این خطر وجود دارد. کشیدن سیگار، مصرف تریاک، الکل، کوکایین، ماری جوآنا و سایر مواد مخدر نیز اثرات نا مطلوبی بر کیفیت اسپرم ها می گذارند.

همچنین حشره کش ها و سموم مورد استفاده در کشاورزی ممکن است بر بیضه ها و تخمدان ها اثرات منفی داشته باشند. در برخی مطالعات، مطرح شده که سونا و وان آب گرم در درازمدت می تواند موجب کاهش حرکت اسپرم ها شود. آلودگی هوا، استرس های شغلی، برخی غذاها مانند فست فودها، بالارفتن سن ازدواج، مواجهه با امواج موبایل و ... نیز می توانند اثرات منفی در این زمینه داشته باشند.

آیا آلودگی هوا در بروز نازایی موثر است؟

بله آلودگی هوا یکی از فاکتورهایی است که علاوه بر تهدید سلامت قلبی عروقی و سرطان زایی، خطر اختلال در باروری را نیز به دنبال خواهد داشت. با توجه به اینکه این آلودگی ممکن است توسط خودروها یا کارخانه ها ایجاد شود. لازم به ذکر است احتمال مواجهه در افرادی که در ترافیک و خیابان یا مناطق صنعتی کار می کنند بیشتر است. مطالعات گوناگونی نیز در این زمینه انجام شده است.

آیا مصرف قرص های ضدبارداری یا روشهای دیگر جلوگیری از بارداری امکان نازایی را افزایش می دهند؟

در مورد قرص ها، آمپول های هورمونی و کاشتنی ها که البته برخی از انواع آنها کنار گذاشته شده اند، باید گفت که پس از قطع کردن آنها ممکن است تا چندین دوره سیکل های عادت ماهیانه خانم ها، دچار اختلال شود اما پس از مدتی به روال طبیعی باز خواهد گشت. در مورد روشهایی مانند بستن لوله ها در خانم ها و آقایان امکان بازگشت باروری به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد و باید با عمل جراحی این کار انجام شود.

به عنوان نمونه در آقایانی که وازکتومی انجام داده اند هر چه سن فرد پایین تر باشد و مدت زمان کمتری از عمل گذشته باشد شانس موفقیت عمل افزایش می یابد. ضمن اینکه این عمل باید با روش میکروسکوپیک انجام شود. که در حال حاضر میزان بازگشت وازکتومی با روش میکروسکوپیک و ظاهر شدن اسپرم در آزمایش پس از عمل در مراکز ما حدود 80 تا 90 درصد است.

به تعویق انداختن بچه دار شدن چند درصد به بروز نازایی کمک می کند؟

با توجه به اینکه به تعویق انداختن بارداری موجب بالارفتن سن زوجین و به ویژه خانم ها است اینکار سبب کاهش توانایی بارداری می شود ضمن اینکه هر چه زوجین در سنین بالاتری به ما مراجعه کنند فرآیند درمان مشکل تر خواهد شد.

آیا اشعه های هنگام عکس برداری و رادیولوژی در بروز نازایی تاثیر دارد؟

به طور کلی انجام اقدامات رادیولوژیک جزیی از فرآیند تشخیصی برای کلیه بیماری ها است. لازم به یادآوری است روشهایی مانند سونوگرافی و ام آر آی بدون اشعه و روشهایی مانند رادیوگرافی با اشعه ایکس و سی تی اسکن دارای تشعشعات هستند. برای تصمیم گیری جهت انجام یک روش تصویربرداری باید فواید و معایب و هزینه های آن در کنار هم مقایسه شود و اگر دیده شد انجام آن در سیر درمان تاثیر مثبت دارد باید انجام شود.

طبیعی است اشعه روشهای رادیوگرافیک در محدوده مجاز ، با نظارت پزشک و با قراردادن محافظ های سربی برای نقاط حساس بدن قابل انجام است در غیر این صورت می توانند زیان بار باشند.

شهروندان گرامی! برای بهره مندی از کرایوتراپی، به عنوان بهترین درمان زگیل تناسلی می توانید به متخصصان اورولوژی فعال در اصفهان مراجعه نمایید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

درمان آلوپسی آندروژنیک توسط روش میکرونیدلینگ

دکتر گیتا فقیهی [ متخصص پوست و مو ]

تاثیرات نه گانه بدشنوایی برکودکان

[ 1394-10-29 ]دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

ژلهای هیالوزونیک اسید و جوان سازی صورت

[ 1389-04-17 ]دکتر فرشید دبیرزاده [ پوست و مو ]

راهکار پیشگیری و درمان کک و مک

[ 1396-04-26 ]دکتر گیتا فقیهی [ متخصص پوست و مو ]

بوتاکس

[ 1397-06-14 ]دکتر کامبیز بهشید [ پوست و مو ]

کاشت حلزون شنوایی به چه کسانی کمک می کند ؟

[ 1394-12-09 ]دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

اختلالات صحبت کردن در انسان

[ 1395-02-13 ]دکتر سید سلمان فاطمی [ متخصص داخلی مغز و اعصاب ]

خونریزی دوران بارداری

[ 1398-06-22 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

تزریق ژل برای از بیـن بردن خط اخم

[ 1395-11-20 ]دکتر معصومه امامی سیگارودی [ پوست ، مو و زیبایی ]

درمان لیپوم

[ 1390-09-20 ]دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

20 غذای مفید و سالم برای چاق کردن کودک (قسمت سوم)

[ 1399-07-02 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

معرفی فیلرها

[ 1399-07-01 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

کاشت ابروی طبیعی و عوارض آن

[ 1399-06-30 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

پی آر پی موی سر

[ 1399-06-30 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

ملاتونین (قسمت اول)

[ 1399-06-29 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

درمان آلوپسی آندروژنیک توسط روش میکرونیدلینگ

[ 1399-06-29 ]دکتر گیتا فقیهی [ متخصص پوست و مو ]

لیپوساکشن غبغب

[ 1399-06-29 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

20 غذای مفید و سالم برای چاق کردن کودک (قسمت دوم)

[ 1399-06-29 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

آیا لیزر موهای زائد خطرناک است؟

[ 1399-06-28 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

داروهای نازایی و سرطان

[ 1399-06-27 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

شایعترین علت ناباروری در مردان

[ 1399-06-27 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

درمان لبخند لثه ای با بوتاکس

[ 1399-06-27 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

علل و درمان خشکی و ترک لب

[ 1399-06-27 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

ماندگاری بوتاکس را چگونه بالا ببریم؟

[ 1399-06-26 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

20 غذای مفید و سالم برای چاق کردن کودک (قسمت اول)

[ 1399-06-26 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

ماندگاری تزریق چربی زیر چشم چقدر است؟

[ 1399-06-25 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

اصلاح قوز بینی با تزریق ژل

[ 1399-06-25 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

مراحل تزریق چربی

[ 1399-06-24 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

زیره و لاغری

[ 1399-06-24 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

ژل جوانساز پروفایلو

[ 1399-06-23 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

آیا تکنیک تزریق چربی در ماندگاری آن موثر است

[ 1399-06-21 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

دستگاه آی پی ال و درمان جوش صورت

[ 1399-06-21 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر عبدالحمید علوی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر عبدالحمید علوی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctoralavi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر عباسعلی نصر اصفهانی - متخصص جراحی و لاپاروسکوپی
دکتر عباسعلی نصر اصفهانی

متخصص جراحی و لاپاروسکوپی


www.drnasresfahani.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر علی فرخانی - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drfarkhani.com
دکتر فرشته شکیبائی - فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان
دکتر فرشته شکیبائی

فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان


www.drshakibaei.com
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت