دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی

شش دلیل ریزش مو در خانمها

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]آدرس وب سایت : www.doctornazemi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند ، بلوک ب ، طبقه اول ، واحد 111 تلفن مطب : 32240913 - 031

ریزش موی زیاد و بی دلیل می تواند واقعاً ترسناک و نگران کننده باشد. اما خوشبختانه معمولاً راهی برای برطرف کردن آن وجود دارد. همه دچار ریزش مو می شوند. این اتفاق معمولاً موقع دوش گرفتن، سشوار کشیدن موها یا شانه کردن آنها رخ می دهد و کاملاً طبیعی است. ریختن پنجاه تا صد تار مو در روز طبیعی است. دلیل آن این است که مو وارد چرخه خود میشود و موی جدید جای آن را میگیرد. اما ریزش مو میتواند نشانه یک مشکل جسمانی جدی تری باشد که نیاز به معاینه پزشک پوست و مو و احتمالاً درمان دارد. در این مقاله به 6 دلیل عمده ریزش مو و راه های کنار آمدن با آن میپردازیم.

در کلینیک دکتر لادن ناظمی کلیه خدمات درمان ریزش مو در اصفهان، به مراجعین محترم ارائه خواهد شد. برای مشاوره رایگان و دریافت نوبت، با شماره های درج شده در همین صفحه تماس حاصل فرمایید.

1. تلوژن افلوویوم (Telogen Effluvium)

تلوژن افلوویوم پدیده ای است که پس از بارداری، جراحی های مهم، کاهش وزن شدید و استرس زیاد اتفاق می افتد؛ بطوریکه در روز تعداد زیادی از موهایتان معمولاً موقع شامپو کردن موها، درست کردن یا شانه زدن آنها میریزند. ریزش مو میتواند یکی از عوارض جانبی مصرف برخی داروها مثل داروهای ضدافسردگی، بتابلاکرها و داروهای ضدالتهابی غیراستیروئیدی باشد. طی تلوژن افلوویوم، موها قبل از اینکه سریع وارد فاز تلوژن شوند، بسیار سریعتر از حد نرمال از فاز رشد وارد فاز استراحت میشوند.

علائم

زنان مبتلا به تلوژن افلوویوم،6 هفته تا 3 ماه پس از یک اتفاق استرس زا دچار ریزش مو میشوند. در این زمان، ممکن است موها دسته دسته بریزند.

آزمایشات

هیچ آزمایش خاصی برای تلوژن افلوویم وجود ندارد اما پزشک میتواند با پرسیدن سوالاتی درمورد اتفاقات استرس زای اخیر و معاینه ریشه موها آن را تشخیص دهد.

چه باید کرد؟

در برخی موارد، مثل بارداری یا جراحی های مهم، باید تا کندتر شدن روند ریزش مو تحمل داشته باشید. اگر علت اصلی مصرف یک داروی خاص باشد، درمورد پایین آوردن دوز مصرفی یا تغییر دارو با پزشکتان صحبت کنید. اگر دلیل ریزش مویتان استرس است، نهایت تلاشتان را برای پایین آوردن میزان اضطراب و استرستان انجام دهید.

صفحه اینستاگرام دکتر ناظمی

2. کم کاری تیروئید

میلیونها نفر در سراسر جهان، که اکثر آنها را زنان تشکیل میدهند، از بیماری تیروئید رنج میبرند. وقتی بدنتان مقدار کمی هورمون تیروئید تولید کند، هورمونی که مسئول متابولیسم بدن، ضربان قلب و روحیه است، یعنی به کمکاری تیروئید دچار هستید. اگر بدنتان مقدار زیادی از هورمون تیروئید تولید کند پرکاری تیروئید دارید. هورمون تیروئید مسئولیت زیادی در بدن دارد، از سرعت سوخت و ساز پایه، سرعتی که بدنتان برای فعالیت اکسیژن و انرژی مصرف میکند گرفته تا رشد موها، پوست و ناخنهایتان. اما وقتی مقدار کافی و مناسب از این هورمون در بدن وجود نداشته باشد، برخی از عملکردهای بدنتان دچار تغییر میشود.

علائم

کمکاری تیروئید علائم بسیار زیادی در بدن ایجاد میکند که از آن قبیل میتوان به افزایش وزن بی دلیل، خستگی، یبوست، افسردگی و مشکل در تمرکز کردن اشاره کرد. مو، ناخن و پوست شکننده تر شده و بسیار راحت تر میشکند. این مشکل در زنان، مخصوصاً زنان بالای 50 سال، بسیار متداول تر است. پرکاری تیروئید نیز میتواند موجب کاهش وزن بی دلیل، تپش قلب، اضطراب، آسیب پذیری، اسهال، رطوبت پوست، شعف عضلانی و بهت زده شدن چشمها شود. با بالا رفتن متابولیسم نیز ممکن است ریزش مو اتفاق بیفتد. پرکاری تیروئید تداول کمتری نسبت به کمکاری آن دارد.

آزمایشات

آزمایش خون میتواند هورمون محرک تیروئید را که برای تحریک تیروئید برای تولید هورمون تیروئید توسط غده هیپوفیز تولید میشود، اندازه گیری کند. زیادتر از نرمال بودن هورمون محرک تیروئید معمولاً نشانه کم کاری تیروئید است درحالیکه پایین بودن مقدار آن نشانه پرکاری تیروئید.

چه باید کرد؟

برای برگرداندن هورمون تیروئید در بدنتان به حالت نرمال، پزشکتان داروی هورمون تیروئید برایتان تجویز خواهد کرد. برای اطمینان از مناسب بودن دوز مصرفی، نیاز به آزمایشات منظم تیروئید است.

3. لوپوس

لوپوس یک بیماری خود ایمن مزمن است که در آن سیستم ایمنی خود بدن به بافتهای سالم آسیب میرساند. این مشکل 1/5 میلیون فرد را در سراسر جهان درگیر کرده است و در سالهای باروری زنان بیشتر اتفاق میافتد.

علائم

لوپوس معمولاً موجب خستگی شدید، سردرد، زخمهای دهانی و متورم شدن و دردناک شدن مفاصل میشود. افراد زیادی دچار یک زخم پروانه ای شکل در پل بینی میشوند و حساسیت زیادی به خورشید پیدا میکنند. علائم دیگر آن شامل تب، تورم پاها و دستها و اطراف چشم، درد سینه و کم خونی میباشد. افراد زیادی همچنین دچار ریزش مو میشوند که ممکن است خفیف باشد و فقط موقع شامپو کردن موها یا شانه کردن آن اتفاق میافتد. این ریزش مو میتواند شدید هم باشد و موها دسته دسته بریزد و روی پوست سر هم زخمهایی ایجاد شود. از آنجا که این علائم در مشکلات دیگر هم ممکن است اتفاق بیفتد، معمولاً بیماری لوپوس مقلد بزرگ هم نامیده میشود.

آزمایشات

روماتولوژیست، مفاصل و سایر بافتهای بدن را برای مشاهده علائم التهاب مثل گرما، درد، تورم و قرمز شدن معاینه میکند. برای سنجش سطح پادتن های ضدهسته ای (ANA) آزمایش خون انجام میگیرد. روماتولوژیست معمولاً تعیین میکند که بیمار معیارهای تشخیصی تعیین شده توسط دانشگاه روماتولوژی امریکا را داراست یا خیر و از این طریق میتواند لوپوس را تشخیص دهد.

چه باید کرد؟

اگر ریزش موی شما با درد مفاصل، خستگی و سایر علائم گفته شده برای لوپوس همراه است، به روماتولوژیست مراجعه کنید. متخصص مشکل شما را با تجویز داروهای خوراکی مثل پردنیزون (prednisone) درمان میکند. اگر روی پوست سرتان زخم ایجاد شده است باید به پزشک پوست و مو مراجعه کنید که برایتان کرم موضعی تجویز نماید.

4. سندرم تخمدان پلی کیستیک

زنان زیادی در سراسر جهان از سندرم تخمدان پلی کیستیک رنج میبرند. این مشکل که میتواند از یازده سالگی شروع شود، به دلیل عدم توازن هورمونی ایجاد میشود که در آن تخمدانها هورمون مردانه زیادی تولید میکنند. این مشکل معمولاً موجب ناباروری میشود.

علائم

سندرم تخمدان پلیکیستیک موجب رشد مو روی صورت (پر مویی)، عادت ماهیانه نامنظم، آکنه یا جوش و کیست تخمدان میشود. با اینکه روی قسمتهای دیگر بدن شاهد رشد بیشتر موها میشود، موهای سر شروع به ریزش شدید میکند.

آزمایشات

پزشکتان برای مشاهده بالا رفتن سطح تستوسترون و DHEAS که یک محصول فرعی تستوسترون است برایتان آزمایش خون انجام خواهد داد.

چه باید کرد؟

اکثر موارد سندرم تخمدان پلیکیستیک با داروهای ضدبارداری مثل Yasmin که حاوی یک آنتی آندروژن قوی است که جلوی تستوسترون را میگیرد. کاهش وزن هم میتواند با کاهش تاثیر هورمونهای مردانه برای این منظور مفید باشد.

5. مشکلات پوست سر

ناسالم بودن پوست سر میتواند موجب اتهاباتی شود که رشد مو را دشوار میکند. مشکلات پوستی که موجب ریزش مو میشود شامل شوره سر، پسوریازیس و عفونتهای قارچی مثل کچلی است.

علائم

شوره سر باعث میشود پوست کف سر بریزد به همین دلیل پوسته های زرد رنگ چرب در موهایتان می بینید یا روی لباستان میریزد. این مشکل درنتیجه مخمری به نام مالاسزیا، تغییرات هورمونی یا چربی اضافی پوست ایجاد میشود. پسوریازیس که مشکلی خود ایمن است، موجب تغییر و تبدیل بیش از حد سلولهای پوستی میشود و پوستهای ضخیم و سفید رنگ روی پوست ایجاد میکند که اگر کنده شود خونریزی میکند. کچلی هم با قارچی که با لمس کردن فرد یا حیوان مبتلا به آن دچار میشوید، لکه هایی قرمز رنگ روی پوست سرتان ایجاد میشود که منتشر میشوند.

آزمایشات

معاینه جسمی پوسته سر به تعیین مشکل شما کمک میکند. کِشت قارچ و احتمالاً بیوپسی پوسته سر نیز برای تشخیص کچلی لازم است.

چه باید کرد؟

هر مشکل نیاز به نسخه خاص خود دارد؛ برای شوره سر یک شامپو درمانی، برای پسوریازیس دارو یا نوردرمانی و برای کچلی ضد قارچهای خوراکی تجویز میشود.

6. درست کردن بیش از حد موها

شامپو زدن بیش از حد، رنگ کردن بیش از حد و استفاده زیاد از مواد آرایش مو میتواند به موهایتان آسیب برساند و موجب شکسته شدن و ریزش آنها شود. برای این منظور معمولاً از ترکیبی از کارهای مختلف، مانند استفاده از کراتین، رنگ مو و سشوار کشیدن موها است که موجب این آسیب میشود.

علائم

اگر ریزش مو بخاطر آرایش بیش از حد موها باشد، موها شکننده میشوند و پیاز مو در انتهای آن دیده نمیشود.

آزمایشات

پزشکان برای این منظور یک دسته از موها را گرفته، به آرامی میشکند تا ببینند موهایی که از آن دسته جدا میشوند در انتهای آن پیاز وجود دارد یا خیر.

چه باید کرد؟

از وسایلی که موهایتان را بیش از اندازه داغ میکند استفاده نکنید. سشوارتان را در حالت خنک استفاده کنید و از اتوی مو تا حد امکان کمتر استفاده کنید. هیچوقت موها را یک تا دو درجه روشتر یا تیره تر از رنگ موی اصلی تان نکنید. تغییر رنگ مو هر چه شدیدتر باشد، نیاز به مواد شیمیایی بیشتر است که موجب شکسته شدن موها میشود. اگر از ژل یا اسپری مو استفاده میکنید، قبل از اینکه خشک شود موها را شانه کنید چون موها سخت تر شده و شکسته شدن آن بیشتر میشود.

وضعیت موهای شما نه تنها بر ظاهرتان تأثیر میگذارد، بلکه نشانه مهمی از وضعیت سلامتی بدنتان است. اگر دچار ریزش موی شدید شده اید حتماً به پزشک پوست و مو مراجعه نمایید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

سیکل رویش مو

دکتر لادن ناظمی[ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]تاریخ انتشار : 1397-10-15تاریخ بروز رسانی : 1399-10-13

ویژگی بهترین کلینیکهای پوست

کلینیک پوست صدف[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-09-24تاریخ بروز رسانی : 1399-10-07

پی آر پی مو چیست

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-04-21تاریخ بروز رسانی : 1399-10-07

مزوتراپی مو،مزایا و عوراض

دکتر رامین مدرسی[ پوست ، مو و زیبایی ]تاریخ انتشار : 1399-05-06تاریخ بروز رسانی : 1399-10-07

چرا موها سفید میشوند؟

دکتر جمال الدین حسن زاده[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1392-04-19تاریخ بروز رسانی : 1399-10-03

ریزش موی کششی

دکتر جمال الدین حسن زاده[ متخصص پوست و مو ]تاریخ انتشار : 1393-12-05تاریخ بروز رسانی : 1399-10-01

انواع مزوتراپی

دکتر لادن ناظمی[ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]تاریخ انتشار : 1396-04-19تاریخ بروز رسانی : 1399-09-30

آیا تزریق چربی زیر چشم دائمی است؟

دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

خواص بى نظير بادام

[ 1396-03-02 ]دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

آزمایش پاپ اسمیر چیست ؟

[ 1394-08-26 ]دکتر نرگس علیان [ متخصص زنان و زایمان ]

توصیه هایی درمورد شپش سر

[ 1393-09-09 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

چند نكته تكميلي درباره ليكن‌ پلان

[ 1393-05-19 ]دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

سوالات متداول درباره لیزیک قسمت سوم

[ 1395-08-15 ]دکتر سیروس بخت آور [ متخصص چشم پزشکی ]

مراقبت پوستی در فصل های سرد سال

[ 1396-07-15 ]دکتر گیتا فقیهی [ متخصص پوست و مو ]

(Molluscum Contagiosum)مولوسکوم کانتاژیوزوم

[ 1391-06-08 ]دکتر شهریار نظری [ متخصص پوست و مو ]

روش های جوانسازی و جوان شدن بخش دوم

[ 1396-09-26 ]دکتر کامبیز بهشید [ پوست و مو ]

روش مصرف، عوارض و محدودیت‌های ماینوکسیدیل

[ 1399-01-24 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

رژیم مبتلایان به زخم معده - دلایل، علائم و درمان ها (قسمت دوم)

[ 1399-10-27 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

هایفوتراپی بهترین روش غیرجراحی از بین بردن غبغب

[ 1399-10-26 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

معرفی لیزرهای تخریبی و کاربرد آنها

[ 1399-10-26 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

لیزر اربیوم چیست و چه مزایا و کاربردهایی دارد؟

[ 1399-10-26 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

چه مواردی موجب کاهش یا فقدان میل جنسی مردان می‌شود؟

[ 1399-10-26 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

رواندرمانگر خوب چه ویژگیهایی دارد

[ 1399-10-26 ]دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]

ضایعات رنگی پوست چه هستند و چگونه درمان می‌شوند؟

[ 1399-10-26 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

اقدامات پس از جراحی لیفت پلک یا بلفاروپلاستی

[ 1399-10-26 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

شایعترین آسیبهای ورزشی زانو چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

ناباروری آقایان و علل آن

[ 1399-10-25 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

کیست تارلو یا کیست ستون فقرات چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

انواع جراحی زیبایی واژن

[ 1399-10-25 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

ترک‌های پوستی چگونه درمان میشوند؟

[ 1399-10-25 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

آیا رفع ضایعات رنگی پوست امکان پذیر است؟

[ 1399-10-25 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

مزونیدلینگ چیست؟

[ 1399-10-25 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چگونه منافذ باز پوست را درمان کنیم؟

[ 1399-10-25 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

وزوز گوش ضربانی چیست؟

[ 1399-10-24 ]دکتر سعید ملایری [ شنوایی شناسی ]

آشنایی با بیماری های شایع پوستی

[ 1399-10-23 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

در کلینیک پوست مو و لیزر چه کارهایی انجام میشود؟

[ 1399-10-23 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مروري بر روش هاي تشخيصي- درماني آزوسپرمي

[ 1399-10-23 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

نکاتی درباره عمل جراحی بلفاروپلاستی

[ 1399-10-23 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

آیا با ورزش کردن می توان انکیلوز ستون فقرات را رفع کرد؟

[ 1399-10-23 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر رضا رباطی - متخصص پوست و مو
دکتر رضا رباطی

متخصص پوست و مو


www.drrobati.ir
دکتر زهرا سعادتی - متخصص جراحی عمومی
دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


www.Hemorrhoid-laser.com
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت