دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم

لیزیک چشم

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]آدرس وب سایت : www.dreshraghi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، چهارباغ بالا ، مجتمع كوثر 2 ، طبقه سوم ، واحد 527 تلفن مطب : 36205114 - 031

امروزه جراحی ليزيك را می توان متداول ترين جراحي اصلاح عیوب انکساری چشم دانست كه براي بهبود وضعيت بينايي افراد دوربين، نزديك بين و همچنين افراد مبتلا به آستيگمات چشم به كار مي رود. اين جراحي ها به دليل اينكه فرد را از عينك بي نياز كرده و بينايي مناسبي در اختيار فرد قرار مي دهند مورد استقبال قرار گرفته اند. واژه ی لیزیک امروزه بعنوان یک اصطلاح عمومی نیز به کار می رود که خود شامل انواع جراحی هایی است که در آن از لیزر جهت اصلاح عيب انكسارى استفاده می شود.

انواع جراحی های لیزری وجود دارند که بنابه نوع آسیب چشم به کار گرفته می شوند. برخي دسته بندي ها دو دسته ي اصلي جراحي عيوب انكسارى با ليزر را نام مي برند كه شامل جراحي پی آر کی و ليزيك مرسوم است. در هر دو روش از لیزر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می شود اما روش جراحی کمی متفاوت است. در روش لیزیک، یک فلپ نازک در قرنیه ایجاد می شود و بافت از زير ان برداشته شده و پس از جراحی به جایگاه خود بازگردانده می شود. در روش پی- آر- کی لایه ی بیرونى از سطح قرنيه برداشته مى شود و جراحی صورت می گیرد.

با گذر زمان این بخش خودبه خود ترمیم می یابد. روش های جراحی لیزری دیگری نیز علاوه بر موارد ذکرشده وجود دارند که از جمله ی آنها می توان به لیزیک با استفاده از لیزر فمتوسکوند اشاره کرد که کاربرد فراوانی که جراحی چشم یافته است. امروزه استفاده از لیزر در جراحی چشم در حال گسترش است و انواع تکنیک ها در حال پدیدآمدن هستند که معایب سایر روش ها را رفع کرده و مزایای جدیدی را ایجاد می کنند. در ادامه ي اين مطلب به معرفی جراحی لیزیک مرسوم، و جراحی با لیزر فمتوسکوند خواهیم پرداخت.

لیزیک در اصفهان و تهران، جزو خدماتی است که توسط دکتر بهرام اشراقی جراح و متخصص چشم انجام می شود. لطفا جهت تعیین نوبت از مطب تهران با شماره تلفن 88713593 - 09309095800 و مطب اصفهان با شماره تلفن 36205114 تماس حاصل فرمایید.

لیزیک مرسوم (LASIK: laser in-situ keratomileusis) :

این روش جراحی برای افراد نزدیک بین، دوربین همچنین افرادی که دچار آستیگمات چشم هستند می تواند استفاده شود و روش مناسبی برای جایگزینی عینک یا لنزهای تماسی است. نکته ی مهم در مورد این جراحی این است که همه افراد کاندید مناسبی برای جراحی نیستند. در صورتی که قرنیه ی چشم انحنای مناسب خود را از دست بدهد، نور پس از تماس با قرنیه در مسیر مناسبی حرکت نمی کند، در نتیجه تصویر تشکیل شده از اشیا، تار خواهدبود. روش لیزیک روشی است که با استفاده از لیزر، تغییر شکلی در قرنیه اینجا می کند. در نتیجه، وضعیت بینایی بهبود می یابد.

روش جراحی لیزیک برای چه افرادی مفید است؟

افراد نزدیک بین :

افراد نزدیک بین افرادی هستند که چشم آنها اجسام نزدیک تر را واضح تر از اجسامی در فاصله ی دورتر می بیند. زمانی نزدیک بینی ایجاد می شود که کره ی چشم نسبت به قرنیه کشیده تر باشد. این مسئله باعث می شود تا نور به جای تمرکز بر روی شبکیه، در جلوی آن متمرکز شود و تصویر ایجادشده بر روی شبکیه تار باشد.

افراد دوربین :

افراد دوربین افرادی هستند که چشم آنها اجسام دورتر را واضح تر نسبت به اجسام نزدیک تر می بیند. این حالت زمانی ایجاد می شود که قرنیه صاف تر و یا کره ی چشم نسبت به قرنیه کوتاه تر از حالت طبیعی باشد. در این حالت نور به جای متمرکزشدن بر روی شبکیه در نقطه ای در پشت آن متمرکز می شود.

افرادی که چشم آنها دچار آستیگمات است :

در صورتی که قرنیه چشم به صورت نامتوازنی انحنا یابد نمی تواند نور را به طور متناسب متمرکز کند.

لیزریک چشم

چه افرادی نمی توانند از جراحی لیزیک استفاده کنند؟

برای اینکه که بتوان جراحی لیزیک را بر روی یک فرد انجام داد لازم است تا قدرت بینایی فرد در طول یک بازه ی زمانی مشخص (معمولاً یک سال) پایدار باشد، به این معنی که طی یک سال قبل از جراحی لیزیک شماره ی چشم آنها تغییر نکرده باشد. همچنین جراحی لیزیک بر روی افراد زیر ۱۸ سال معمولاً صورت نمی گیرد. برخی بیماری ها نیز وجود دارند که می توانند عوارض جراحی لیزیک را افزایش دهند. این بیماری ها شامل موارد زیر هستند:

نکاتی که قبل و پس از جراحی لیزیک باید رعایت شوند :

زمان بهبود جراحی لیزیک چقدر است؟

با اینکه افرادی که تحت جراحی لیزیک قرار گرفته اند پس از جراحی می توانند دید مناسبی داشته باشند اما بهبود کامل وضعیت چشم بین ۳ تا ۶ ماه به طول می انجامد.

آدرس اینستاگرام دکتر بهرام اشراقی

عوارض جراحی لیزیک چیست؟

معمول ترین عوارض جراحی لیزیک شامل موارد زیر هستند :

برخی افراد پس از جراحی لیزیک احساس می کنند که در درون چشم آنها چیزی افتاده است. همچنین این افراد تاری دید را نیز گزارش می کنند. معمولاً این مشکل با مصرف کورتیکواستروئیدها و در طیح چندهفته رفع می گردد.
علاوه بر موارد مطرح شده، مشکلات نادری نیز وجود دارند که اگرچه به ندرت رخ می دهند اما می توانند مشکلات حادی را ایجاد کنند. این عوارض نادر شامل موارد زیر هستند:

لیزیک با لیزر فمتوسکوند (Femtosecond-assisted LASIK) :

لیزر فمتوسکوند یک لیزر فروسرخ است که می توان بوسیله ی آن به آسیب کنترل شده ی بافت پرداخت. امروزه سیستم های لیزر فمتوسکوند مختلفی طراحی و بکار گرفته می شوند. این روش به نام فمتولیزیک نیز شناخته می شود.

تفاوت جراحی فمتوسکوند با جراحی لیزیک مرسوم و جراحی پی آر کی :

در حقیقت جراحی فمتوسکوند، نوعی جراحی با لیزر است و مانند سایر روش های جراحی با لیزر، برای تغییر شکل قرنیه و بهبود وضعیت بینایی از لیزر استفاده می شود. در لیزیک مرسوم، به جای حذف لایه ی بالایی قرنیه، یک فلپ ایجاد می شود. این فلپ در روش لیزیک مرسوم توسط ابزار مکانیکی (و نه لیزر) ایجاد می شود. در جراحی فمتولیزیک، فلپی که ایجاد می شود با استفاده از لیزرهای فمتوسکوند است و نیازی به استفاده از از ابزارهای مکانیکی نیست. در جراحی پی آر کی برخلاف این دو جراحی، فلپ ایجاد نشده و لایهی بالایی قرنیه به طور کامل برداشته می شود. این لایه پس از مدتی خود به خود ترمیم می شود.

چه افرادی برای جراحی فمتولیزیک مناسب هستند؟

برخی از بیماری ها نیز وجود دارند که افراد مبتلا به آن ها معمولا از جراحی لیزیک منع می شوند. این بیماری ها شامل بلفاریت یا پلک ملتهب، خشکی چشم، هرپس سیمپلکس ( تب خال)،هرپس زوستر، ایریتیس یا آماس عنبیه، فشار چشم و پیرچشمی است. لازم است تا پزشک متخصص از وجود این بیماری ها در فرد آگاهی داشته باشد.

مکانیسم انجام جراحی لیزیک فمتوسکوند :

در این جراحی از دو نوع لیزر برای تصحیح بینایی استفاده می شود. ابتدا یک لیزر فمتوسکند برای ایجاد فلپ های نازک در قرنیه استفاده می شود. سپس لیزر دیگری به نام لیزر برانگیخته اکسایمر برای تغییر شکل بافت زیرین قرنیه و تصحیح بینایی استفاده می شود. پس از این فرایند، فلپ ایجادشده به محل اصلی خود بازگردانده می شود. در این روش، وجود لیزر فمتوسکوند جراح را از تیغ جراحی (میکروکراتوم) بی نیاز می کند. این تیغه در سایر روش ها برای ایجاد فلپ در قرنیه استفاده می شود.

مزایای لیزیک با لیزر فمتوسکند چیست؟

اولین مزیت روش های لیزیک فمتوسکوند، بی نیازی از تیغ جراحی است. سایر مزایای لیزیک فمتوسکوند شامل موارد زیر می باشد:

در برخی از موارد لیزر فمتوسکند این امکان را برای جراح ایجاد می کند که فلپ قرنیه ی ایجادشده را به حد کافی نازک کند. این مسئله جراح را قادر می سازد تا به مقدار زیادی نزدیک بینی را ترمیم کند. با توجه به این که فلپ ایجادشده در این جراحی دارای لبه هایی است که امکان بازگشت به محل اصلی خود را فراهم می کند، زمان التیام آن کاهش یافته و خطر جابجایی به حداقل می رسد.

عوارض جراحی فمتوسکوند چیست؟

روش های جراحی لیزیک به طور کلی روش هایی ایمن هستند که تاثیر بسزایی در تصحیح بینایی دارند. این جراحی ها به طور معمول عوارض چندانی ندارند اگرچه احتمال بروز عوارض صفر نیست. در مورد جراحی فمتوسکوند نیز این نوع جراحی به طور عمومی شامل خطرات انواع جراحی های لیزیک است که شامل موارد زیر هستند:

علاوه بر این مشکلات عمومی، برخی مشکلات نیز وجود دارند که به صورت اختصاصی مربوط به جراحی فمتولیزیک هستند. این عوارض شامل موارد زیر هستند:

جراحان پلاستيك و ترميمى چشم برای جوانسازی چشم ممکن است از روشهایی مانند تزریق ژل یا فیلر و تزریق چربی، و در مواردی هم تزریق بوتاکس استفاده نمایند. باید توجه داشته باشید؛ انجام این روشها به ویژه در نواحی اطراف چشم، اگر توسط پزشک متخصص و مجرب انجام نشود، می تواند عوارض ناخوش آیندی به همراه داشته باشد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

تومورهای چشمی

دکتر بهرام اشراقی[ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]تاریخ انتشار : 1400-03-07تاریخ بروز رسانی : 1400-07-24

بیماریهای شایع چشم

دکتر سیروس بخت آور[ متخصص چشم پزشکی ]تاریخ انتشار : 1399-02-07تاریخ بروز رسانی : 1399-12-28

تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو برای درمان درد و آرتروز زانو

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

نقش اسپری در درمان حساسیت ریوی یا آسم کودکان

دکتر محمد رضا مدرسی [ فوق تخصص ریه و دستگاه تنفسی کودکان ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

اهمیت بررسی ضخامت رحم با سونوگرافی

دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

درمان و رفع چروکهای دور دهان با تزریق بوتاکس

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

آیا جای بخیه عمل ماموپلاستی باقی می ماند؟

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

چرا پوست تاول میزند؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

وجود کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند و گاو

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو برای درمان درد و آرتروز زانو

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

بیماری ازگود اشلاتر؛ علت، علائم، تشخیص و درمان

دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

میخچه و پینه دست و پا؛ از علل و علائم تا درمان

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

درمان تعریق کف دست با بوتاکس

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

کاربرد تصویربرداری با اشعه ایکس یا رادیوگرافی

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

پیشگیری از افتادگی مثانه

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

وقتی رنگ پوست تغيير ميكند نگران چه چیز باشیم؟

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

آشنایی با عضلات پا

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

تومور بدخیم چشم چگونه درمان میشود و چه علائمی دارد؟

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

میکرودرم روشی مؤثر برای شادابی و جوانسازی پوست

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

علت بی حسی پا در مبتلایان به دیسک کمر و سیاتیک

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

علت، تشخیص و درمان خال بکر

دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تأثیر استفاده از روگین برای درمان ریزش مو

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چه زمان باید برای درمان گودی کمر به پزشک مراجعه کرد؟

دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

چگونه از کمر درد پیشگیری کنیم؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

کمبود کدام ویتامین باعث ریزش مو میشود؟

دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

درمان بی اختیاری ادرار با اسفنکتر مصنوعی

دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

چرا برای درمان آکنه داکسی سایکلین تجویز می‏شود؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

درباره بیماری سل چه می دانید؟

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
پروانه کاظمی - کارشناس ارشد تغذیه
پروانه کاظمی

کارشناس ارشد تغذیه


www.dietkazemi.ir
دکتر مهین عباسپور - پوست ، مو و زیبایی
دکتر مهین عباسپور

پوست ، مو و زیبایی


www.drabbaspour.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت