دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی

آشنایی با دستگاه سونوگرافی

دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]آدرس وب سایت : www.doctorfarokhi.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نبش بن بست میلاد ، ساختمان پارسه تلفن مطب : 31313731 - 031

در طول یک دهه گذشته، تکنولوژی سونوگرافی پیشرفت چشمگیری داشته است و در مدل های کوچک پیشرفته و قابل حمل (پرتابل) به بازار عرضه شده است. در حال حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی، بسیاری از فرایندهای تشخیصی و درمانی تحت اقدامات مداخله ای تصویربرداری و به خصوص سونوگرافی انجام می گیرند.

امروزه خرید یک دستگاه سونوگرافی، دغدغه بسیاری از پزشکان متخصص است. پزشکان متخصص و فوق تخصص در حوزه های مختلف نظیر زنان و زایمان، پریتونالوژی، طب درد، طب ورزش، طب اورژانس، مراقبت های ویژه، نورولوژی، غدد، اورولوژی، ریه، جراحی و... معمولاً از دستگاه های سونوگرافی برای سهولت در تشخیص و انجام مداخلات درمانی استفاده می کنند.

از دستگاه های سونوگرافی می توان در تصویربرداری های عمومی استفاده کرد. دستگاه های سونوگرافی برای تصویربرداری های تشخیصی در بستر بیمار و مراقبت های پزشکی (point of care) کاربرد دارند. به طور کلی دستگاه های سونوگرافی در کاربردهای عمومی معمولاً برای تصویربرداری از احشای شکمی مانند کبد، کلیه ها و عروق (آئورت، ورید اجوف تحتانی IVC) مورد استفاده قرار می گیرند.

موسسه پارسه آمادگاه یکی از مجهزترین مراکز رادیولوژی و سونوگرافی در اصفهان است که با پیشرفته ترین دستگاه های سونوگرافی و رادیولوژی تمام دیجیتال، می تواند ارائه دهنده بهترین خدمات در این حوزه باشد.

انواع دستگاه سونوگرافی

دستگاه های سونوگرافی از جهت ظاهری به دو نوع مبله (Stationary) و یا پرتابل (قابل حمل) تقسیم می شوند. از لحاظ تکنولوژی امواج نیز این دستگاه در سه نوع اولتراسوند سه بعدی، چهاربعدی (تصویر سه بعدی به همراه حرکت در زمان) و سونوگرافی داپلر گروه بندی شده است.

در روش های مختلف سونوگرافی، از انواع مختلفی از پروب استفاده می گردد. پروب های Trans-vaginal، Convex، Linear، Volume Convex و Phase Array در روش های مختلف سونوگرافی ترانس واژینال، سونوگرافی معمولی، سونوگرافی رنگی یا کالر داپلر مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگاه سونوگرافی

اجزای دستگاه سونوگرافی

دستگاه های سونوگرافی از دو بخش اصلی پروب و مانیتور تشکیل می شوند. پروب ابزاری برای تولید امواج فراصوتی و ارسال و دریافت آن به داخل بدن بیمار است. پروب معمولاً به شکل یک میکروفون طراحی شده که توسط یک سیم به قسمت مانیتور متصل است. در حقیقت، پروب امواج فراصوتی را به داخل بدن بیمار ارسال کرده و اکوی این امواج را دریافت و به سیستم مانیتورینگ و اسکنرها ارسال می نماید. سپس اکوی دریافتی توسط سیستم کامپیوتری به تصاویر قابل تشخیصی تبدیل می شوند که می توان از آن عکس یا فیلم تهیه کرد. اصول کار این دستگاه، مانند دستگاه های سونار در سیستم های نظامی و دریایی است. دستگاه سونو شامل قطعات زیر می باشد:

  1. پروب یا Sound
  2. زاویه (کامپیوتر و …اعداد و ارقام را داریم که میتوان محاسباتی انجام داد و نماگیر را در نقاط مختلف Fix کرد و اندازه گیری کرد)
  3. مانیتور: تصاویر منعکس شده از امواج صوتی را میتوان در آن دید.

انواع پروب:

  1. پروب خطی Liner
  2. پروب آندوکاویند یا واژینال
  3. پروب Pectorial

امروزه بیشتر، پروب Pectorial_ Liner استفاده می‎شود که در تمام طول دوران بارداری استفاده می‎شود. پروپ واژینال به خصوص برای تشخیص زودتر در اوایل دوران بارداری استفاده می‎شود مثلاً:

در خونریزی های اوایل دوران بارداری (مثلاً کسانی که سابقه ab و EP یا ab ناقص دارند) ولی ساک حاملگی به نحوی است که نمی‎توان از پروپ ابدومینال نگاه کرد از پروپ واژینال استفاده می‎شود که یک هفته جلوتر اگر ساک حاملگی وجود داشته باشد آن را ببینند.

نحوه عملکرد دستگاه سونوگرافی

تصویربرداری این دستگاه به روش تصویربرداری سیستم های سونار است. در این روش امواج فراصوتی به سمت هدف ارسال و اکو (بازخورد) امواج فراصوت پس از بازگشت، اندازه گیری می شوند. با اندازه گیری موج های اکو می توان فاصله، اندازه، شکل و پایداری اجسام هدف و نیز جنس آنها را ارزیابی و ترسیم نمود.

در صنعت پزشکی از سونوگرافی برای مشاهده جنین در رحم، دریچه ها و دیواره های قلب، شناسایی ناهنجاری های کبد، کیسه صفرا، کیست ها و سنگ های مجاری ادراری و کلیه ها، رگ های وریدی و … استفاده می شوند. به بیان بهتر، در صنعت پزشکی از دستگاه سونوگرافی برای نمایش تغییرات ظاهری در بافت ها، ارگان ها، عروق و توده های داخلی استفاده می شود. در دستگاه های پزشکی سونوگرافی، پروب نقش فرستنده و گیرنده امواج را بر عهده دارد. زمانی که پروب روی پوست بدن کشیده می شود (و یا در مواردی داخل بدن می شود)، امواج فراصوتی به داخل بدن ارسال می شود.

امواج فراصوت توسط بافت ها و مایعات داخلی و در جایی که تراکم بافت ها متفاوت بوده یا بافت در کنار مایعات قرار گرفته است، بازگشت داده می شود. به عبارت ساده تر، فصل مشترک بین دو بافت، بافت ها و مایعات و یا گازها بازتاب دهنده امواج سونو به حساب می آیند. پس از آن، پروب با دریافت اکو میزان تغییرات آنها را ضبط نموده و با ارسال به کامپیوتر و سیستم مانیتور این داده ها به تصویر تبدیل می شود. این تصاویر مرتب در حال تغییر هستند و می توانند به صورت عکس و یا به صورت در لحظه (real time) نمایش داده شوند. در سیستم سونوگرافی داپلر، حرکت سلول های خونی باعث تغییر در تن صدای امواج صوتی اکو می شود. با این روش پزشک می تواند مسیر و سرعت سلول های خونی در حال حرکت در عروق خونی را بررسی نماید.

ویژگی های دستگاه سونوگرافی با کیفیت

نحوه انجام سونوگرافی

روی تخت دراز می کشید. پزشک شما پروب (یک دستگاه به اندازه موس رایانه) را روی محلی که می خواهد معاینه کند قرار می دهد. پروب یک دستگاه کوچک است که امواج اولتراسوند تولید می کنند و همچنین بازتاب آنها را دریافت می کند. در محل تماس پروب با پوست شما مقداری ژل لغزنده یا لوبریکانت مالیده می شود تا پروب راحت تر روی پوست حرکت کند و همچنین تصویر بهتری به دست بیاید. پروب به وسیله یک سیم به دستگاه سونوگرافی متصل است. سونوگرافی نیز به یک صفحه نمایش اتصال دارد. امواج صوتی از پروب به بافت های بدن فرستاده می شود و موج ها پس از برخورد با بافت های مختلف به مقدار متفاوت بازتاب می کنند و این اطلاعات به دستگاه سونوگرافی منتقل می شود.

دستگاه سونوگرافی پس از پردازش این اطلاعات، تصویر را بر صفحه نمایش، نشان می دهد. به دلیل آن که پروب هر لحظه در حال تولید امواج صوتی است و بازتاب ها را دریافت می کند و به دستگاه می فرستد، تصویر صفحه نمایش هر لحظه تغییر کرده و به همین دلیل سونوگرافی علاوه بر ساختار می تواند حرکت اعضای داخلی بدن را به صورت زنده نشان دهد. به عنوان مثال، دریچه های قلبی حین انجام سونوگرافی به نمایش در می آیند و در حال باز و بسته شدن هستند. آزمایشگر یا پزشک شما، پروب را به جهت های مختلف حرکت می دهد تا موضع مشخص را از زاویه های مختلف مشاهده کند و مورد بررسی قرار دهد. سونوگرافی هیچ دردی ندارد و ۱۵ تا ۴۵ دقیقه (بسته به محل مورد آزمایش) به طول می انجامد. تصاویر سونوگرافی می توانند به صورت عکس یا فیلم ضبط و ذخیره شوند.

عوارض جانبی سونوگرافی

هیچ گونه مدرکی دال بر مضر بودن سونوگرافی در صورتی که طبق دستورالعمل استفاده شود وجود ندارد. سونوگرافی سال های بسیاری است که برای تشخیص سلامت جنین و بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که پزشک متخصص، سونوگرافی را درست و مطابق دستورالعمل انجام دهد کاملا بی خطر است.

سونوگرافی حاملگی از جمله اقداماتی هستند که با دقت بالا در مرکز رادیولوژی و سونوگرافی پارسه آمادگاه در اصفهان قابل انجام می باشند. لطفا جهت هماهنگی و تعیین نوبت با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 32298533 - 031 تماس حاصل فرمایید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

سونوگرافی اورژانسی چیست؟

دکتر محمد اعظمی[ متخصص رادیولوژِی ]تاریخ انتشار : 1400-08-14تاریخ بروز رسانی : 1400-08-16

علت انحراف چشم چیست؟

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

آیا مصرف قرصهای ضدبارداری ایجاد لک میکند؟

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

مشكلات پوستی همراه با مصرف کورتون

کلینیک پوست ارکیده [ پوست ، مو و زیبایی ]

سفید کردن پوست با منوبنزن

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

نحوه استفاده از کرم تریامسینولون استوتاید

دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

خواص شگفت انگیز آرژنین تراپی

دکتر مینا رضایی [ کوچینگ سلامت ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

کیست پروستات چیست؟

دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

آیا کم آبی باعث کمر درد (دیسک کمر) می شود؟

[ 1401-02-17 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

علت انحراف چشم چیست؟

[ 1401-02-16 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

دوره نقاهت بعد از لیفت سینه

[ 1401-02-16 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

آشنایی با رادیوگرافی قفسه سینه

[ 1401-02-16 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

علل و درمان بی میلی و سردمزاجی جنسی در مردان

[ 1401-02-16 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

انواع مشکلات و بیماری های ناخن

[ 1401-02-16 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

ساک حاملگی کلابه و سایز آمبریو کوچک یعنی چیست؟

[ 1401-02-16 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

کاربرد محلول ریوانول

[ 1401-02-16 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

تزریق پی آر پی چگونه به درمان درد کمک میکند؟

[ 1401-02-14 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

چگونه دچار گودی کمر نشویم؟

[ 1401-02-14 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

کاربرد مزوژل برای جوانسازی و رفع چین و چروک

[ 1401-02-14 ]دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

فیلرهایی که برای زیر چشم مناسب هستند

[ 1401-02-14 ]دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

جوانسازی پوست با روشهای تزریقی

[ 1401-02-14 ]دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

مراقبتهای بعد از عمل پلک چیست؟

[ 1401-02-14 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

تشخیص سندروم داون با سونوگرافی NT

[ 1401-02-14 ]دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

اختلال نعوظ چیست؟

[ 1401-02-14 ]دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

کاربرد لیزر پرتوان در کاهش درد و التهاب بیماری های عصبی عضلانی

[ 1401-02-12 ]دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

زیبایی و جوانسازی پوست با لیزر

[ 1401-02-12 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

سونوگرافی جهت تشخیص آسیت شکم

[ 1401-02-12 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

ورزش برای درمان قوز کمر

[ 1401-02-12 ]دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

جوش یکی از عوارض درمان های ترکیبی اسکار آکنه

[ 1401-02-12 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

اصلاح کلاب فوت نوزادان با بریس دنیس براون

[ 1401-02-12 ]دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
پروانه کاظمی - کارشناس ارشد تغذیه
پروانه کاظمی

کارشناس ارشد تغذیه


www.dietkazemi.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت