دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

علل کمر درد مزمن و درمان با طب فیزیکی

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]آدرس وب سایت : www.drsalmanfallah.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول تلفن مطب : 91011414 - 031

کمر، شامل پنج مهره (L۱ تا L۵) است که بیشتر وزن تنه را تحمل می کند. در فضاهای بین مهره ها، پدهای لاستیکی گردی به نام دیسک های بین مهره ای وجود دارد. این دیسک ها مانند ضربه گیر، از استخوان ها در زمان حرکت محافظت می کنند. رباط ها، مهره ها را در جای خود نگه می دارند و تاندون ها، عضلات را به ستون فقرات متصل می کنند. اعصاب نخاعی پیام ها را از مغز به سایر قسمت های بدن و بالعکس، منتقل کرده و حرکات بدن را کنترل می کنند. بیشتر کمردردها حاد و کوتاه مدت هستند و اغلب چند روز و گاهی دو یا سه هفته بیشتر طول نمی کشند. این دردها در بیشتر مواقع، به مرور زمان بهبود می یابند و در عملکرد کمر تأثیری نمی گذارند. کمردرد مزمن به کمردردی گفته می شود که ۱۲ هفته یا بیشتر طول می کشد.

آنچه در این مطلب میخوانید

این درد ممکن است در اثر یک تصادف یا پس از یک کمردرد حاد بهبود یافته ایجاد شود. درد مزمن کمر ممکن است به علت های متفاوتی ایجاد شود. پزشک طب فیزیکی و توانبخشی با نگاه جامع به علت ایجاد درد، نحوه درمان صحیح، جلوگیری از بروز مجدد درد و بهبود کیفیت زندگی پرداخته و با درمانهای دارویی و غیر دارویی و روشهای غیر جراحی و آموزش حرکات اصلاحی، تمرین های کششی و تکنیک های خاص از تجهیزات تخصصی برای رفع مشکلاتی بهره می گیرد که نمی توان آنها را بدون استفاده از روش های تخصصی طب فیزیکی مدیریت کرد.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح در اصفهان، می توانید با روشهای درمان بدون جراحی، به رفع و بهبود اغلب دردهای مزمن کمر و دردهای حاد در این ناحیه بپردازید و کیفیت زندگیتان را ارتقا داده توانایی های خود را در انجام کارها و فعالیت های روزمره، که به هر دلیل دچار اشکال شده اند؛ افزایش دهید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 03191011414 اقدام فرمایید. همچنین می توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ، با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

علل کمر درد

شایع ترین علل کمردرد عبارتند از:

علائم کمر درد مزمن

علل کمر درد مزمن

عوامل خطر کمردرد

انواع کمر درد

کمردرد مکانیکی

کمردرد مکانیکی یک نوع شایع از احساس درد در قسمت پایین کمر است و زمانی احساس می شود که عضلات، رباط ها و مفاصل دچار التهاب شوند یا آسیب ببینند. این نوع درد اغلب در قسمت پایین کمر، باسن و ران احساس می شود. درد به نوع حرکات شما بستگی دارد اگر شما نشسته باشید، دراز بکشید یا بچرخید درد به اشکال و شدت های مختلف احساس خواهد شد.

درد رادیکولر

این نوع درد زمانی به وجود می آید که یک عصب در ستون فقرات تحت فشار قرار بگیرد یا ملتهب شود. از این نوع درد اغلب تحت عنوان درد تیر کشنده، شدید و ناگهانی یاد می شود. درد سیاتیک یک نوع شایع از درد رادیکولر است. هنگامی که از عصب دور می شویم درد رادیکولر به آن شدت که در کمر احساس می شود در پاها یا باسن احساس نخواهد شد. الگوی احساس درد برای هر عصب متفاوت است.

انواع کمر درد بر اساس شدت درد

درد کمر بر اساس شدتی که دارد تقسیم بندی می شود و به صورت زیر توصیف می گردد:

درد حاد کمر به علت آسیب دیدگی بافت (مانند دردی که به دنبال انجام یک فعالیت جسمانی و پس از تصادفات احساس می شود) به وجود می آید. این نوع درد به صورت ناگهانی به وجود می آید و حدود چند روز یا چند هفته باقی می ماند و با بهبود بدن از میزان درد نیز کاسته می شود.

از یک نوع دیگر درد تحت عنوان درد مکانیکی یاد می شود که به علت ضربه یا کشیدگی به وجود می آید و می تواند چند هفته تا چند ماه تداوم داشته باشد. برای تسکین این نوع درد باید به پزشک مراجعه کرد. این درد باعث بروز اختلال در انجام فعالیت های روزمره می شود و مدت زیادی طول می کشد تا بهبود پیدا کند؛ اما در نهایت به صورت خود به خود برطرف خواهد شد.

درد مزمن کمر می تواند بیش از سه ماه طول بکشد. این نوع درد شدید است و به خوبی به روش های درمانی پاسخ نمی دهد همچنین مشخص کردن منبع اصلی درد کمر می تواند دشوار باشد.

تشخیص کمر درد مزمن

برای تشخیص کمر درد معمولاً معاینه فیزیکی مورد نیاز است. در طول معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است موارد زیر را بررسی کند:

اگر مشکوک به بیمار جدی باشید، ممکن است پزشک شما آزمایشات دیگری را نیز انجام دهد، از جمله:

روشهای طب فیزیکی درمان کمر درد مزمن

گرما و سرما درمانی

گرما و یا یخ به راحتی در دسترس می باشند و رایج ترین نوع درمان هستند. هر کدام از این درمان ها به کاهش اسپاسم عضلانی و التهاب کمک می کند. برخی از بیماران با گرما درمانی و استفاده از بسته های حرارتی و برخی دیگر با سرما درمانی مانند ماساژ یخ تسکین بیشتری می یابند. این دو روش نیز می توانند به صورت متناوب استفاده شوند و در این صورت معمولاً هر دو ساعت یک بار به مدت ۱۰-۲۰ دقیقه استفاده می شوند و در چند روز اول دوره درمان درد مفیدتر می باشند.

دارو درمانی

اکثر بخش های کمر درد بدون داروهای ضد التهابی استروئیدی درمان می شوند مانند:

تزریق استروئید

بخشی از درمان کمردرد ممکن است شامل تزریقات برای کاهش کمردرد و التهاب باشد. این تزریقات معمولاً شامل یک استروئید و یک دارو بی حسی است.

پی آر پی

پلاسمای غنی از پلاکت که معمولاً با نام PRP شناخته می شود، خون انسان است که گرفته شده و جدا شده است و غلظت پلاکت ها را بالاتر از مقادیر طبیعی تولید می کند. پلاکت ها سلول های انعقادی خون هستند؛ اما همچنین دارای پتانسیل بالایی در افزایش بهبود و درمان عضلات، تاندون و رباط ها هستند. عوامل رشد آزاد شده توسط پلاکت ها سلول های ترمیم کننده را به کار می گیرند که می تواند باعث افزایش ترمیم بافت شده و بهبود بافت نرم را تسریع بخشد و می تواند در تسکین کمردرد نیز مؤثر باشد.

اوزون تراپی

اوزون گازی است که به طور معمول در هوا وجود دارد و از طریق اثر اشعه های ماوراء بنفش نور خورشید بر اکسیژن تولید می شود. اوزون پزشکی مخلوطی از اکسیژن و اوزون است و با توجه به نحوه کاربرد آن از نظر غلظت متغیر است. اوزون تراپی یک فرآیند برای کاهش درد ناشی از کمردرد است که از طریق تزریق اوزون در داخل و اطراف دیسک صورت می گیرد. این فرآیند یک جایگزین بسیار مؤثر برای جراحی به منظور درمان کمردرد، پا درد و دست درد ناشی از فتق دیسک یا لومبار پرولاپس یا دیسک گردنی است.

تریگر یا ماشه درمانی

درمان تریگر پوینت یا نقاط ماشه ای یک روش بسیار موفق برای درمان درد در درجه ها ای مختلف در سراسر بدن بیمار است. یک پزشک یا درمانگر آموزش دیده قادر خواهد بود مکان های ماشه ای را در عضلات آسیب دیده از طریق دستکاری فیزیکی معلوم کند. هنگامی که نقاط ماشه تعیین شدند، پزشک می تواند به آرامی با فشار اعمال شده ی ویژه ای نقاط را ماساژ داده تا کشیدگی در فیبرهای عضله ی اطراف آزاد شده و در پایان نقطه ی ماشه را آزاد می کند. ممکن است بیمار برای دستیابی به راحتی و تسکین کامل نیاز به چندین جلسه درمان نقاط ماشه ای داشته باشد؛ اما برخی ممکن است نتایج را بعد از جلسه اول مشاهده کنند.

مگنت تراپی (مغناطیس درمانی)

مغناطیس درمانی یک شکل از طب جایگزین با استفاده از میدان مغناطیسی برای درمان عارضه های پزشکی است. آهن رباهای ثابت در نزدیک بدن قرار داده می شوند تا باعث بهبود سریع تر استخوان ها شوند و درد را کاهش دهند و باعث ایجاد اثرات دیگر درمانی نیز می شوند. این روش اغلب به عنوان یک درمان برای اختلالات مفصلی و مشکلات کمر، توسط پزشکان، بسیار توصیه می شود.

طب سوزنی

نظریه طب سوزنی این است که بیش از 2000 نقطه در بدن انسان وجود دارد که با 20 مسیر (مریدین) ارتباط دارد. این مسیرها کای (انرژی حیاتی یا نیروی حیاتی بدن) را به سراسر بدن می رسانند. با طب سوزنی، سوزن های فلزی به نازکی قطر یک مو، به منظور تلاش برای اصلاح و یا حفظ جریان طبیعی کای، در ترکیب خاصی از این 2000 نقطه وارد می شوند. چشمگیرترین اثر این درمان این است که طب سوزنی سیستم عصبی مرکزی مغز و طناب نخاعی را تحریک و فعال می کند و برای درمان کمردرد مؤثر و کارآمد است.

ماساژ

ماساژ درمانی در جامعه پزشکی به طور گسترده تری به عنوان یک درمان قابل اعتماد برای بسیاری از انواع کمر درد و یا به عنوان کمک فرعی در دیگر درمان های پزشکی در حال پذیرفته شدن است.

درمان دستی

برنامه درمان کمردرد ممکن است شامل یک یا چند تنظیم دستی باشد که در آن پزشک با استفاده از نیروی ناگهانی کنترل شده به منظور بهبود دامنه و کیفیت حرکت مفاصل را دست کاری می کند. دستکاری مهره ای و مراقبت کایروپراکتیک به طور کلی یک درمان بی خطر و مؤثر برای کمردرد حاد، نوع آسیب ناگهانی ناشی از حرکت دادن و جابه جایی وسایل خانه و یا گلاویز شدن است.

ورزش

ورزش برای بهبود حالت و تقویت عضلات کمر و عضلات شکمی، به نام عضلات مرکزی یا درونی، یک گزینه درمان کمردرد است که باید شدیداً در نظر گرفته شود.

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

یونتوفورزیس

یونتوفورزیس به منظور انتقال استروئیدها از طریق پوست استفاده می شود. استروئید روی پوست قرار می گیرد و سپس یک جریان الکتریکی ایجاد می شود که باعث حرک استروئید به زیر پوست می گردد. سپس استروئیدها یک اثر ضد التهابی در تمام ناحیه ای که باعث درد را می شود، ایجاد می کند. این روش به ویژه برای تسکین دردهای حاد مؤثر است.

واحدهای TENS برای الکتروتراپی

یک واحد محرک عصبی الکتریکی منتقله از طریق پوست (TENS) است که این تحریک الکتریکی با مسدود کردن سیگنال های دردناکی که به مغز ارسال می شود، برای تعدیل احساس کمردرد استفاده می گردد. معمولاً در ابتدا آزمایش الکتروتراپی با واحد TENS انجام می شود و اگر درد بیمار به طور قابل توجهی کاهش یافت، ممکن است واحد TENS برای تسکین کمردرد به صورت طولانی مدت در خانه نیز استفاده شود.

امروزه برای درمان آرتروز از روشهای غیر جراحی متعددی استفاده می شود که یکی از موثرترین آنها ارتوکین تراپی است. اورتوکین تراپی در اصفهان با نتایج بسیار درخشان توسط دکتر سلمان فلاح، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام می شود. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 03191011414 اقدام فرمایید. همچنین می توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ، با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

کاشت مو و هر آنچه باید درباره آن بدانید

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

مراقبت های ویژه و نکات قبل از انجام میکروبلیدینگ ابرو

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

واسکولاریته در سونوگرافی چیست؟

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

اندازه ساک حاملگی در هفته های بارداری

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

رحم هتروژن در سونوگرافی چیست؟

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

بیماری ام اف چیست

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

ادامه درمان فتق

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

درمان فتق

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

فتق چیست

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

لیزر درمانی مؤثر برای رفع لک های صورت

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

علت درد استخوان ساعد دست

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

شناسایی و تشخیص انزال تاخیر یافته

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

آستین طبی لنف ادم چیست و چه کاربردی دارد؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

رادیولوژی مداخله ای یا اینترونشنال چیست و چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

درمان انواع اسکولیوز

دکتر علی فرخانی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

درباره تغییر و اصلاح سبک زندگی بیشتر بدانید

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

درمان پیری و رفع چروک های دست با تزریق چربی

دکتر راضیه ایرجی [ متخصص پوست و مو ]

هماتوم یا شکستگی لاله گوش چیست ؟

دکتر علی رفسنجانی [ جراحی پلاستیک و زیبایی ]

برای خط اخم چند سی سی ژل لازم است؟

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سندرم خستگی مزمن (CSF) چیست و چگونه رفع میشود؟

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

بوتاکس؛ کاربردها، نحوه تزریق، عوارض، مراقبتها، هزینه

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

چگونه زنان مبتلا به واژینیسموس و همسرانشان می توانند از نظر جنسی رشد کنند؟

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

فول بادی و توتال بادی در لیزر شامل چه قسمت هایی میشوند؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

بعد از بیوپسی پستان به چه مراقبتهایی نیاز است؟

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

کاتتر چیست و کاتتر گذاری چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

آیا کاشت ابرو برای آقایان خوب است؟

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

رادیوگرافی برای تشخیص آبسه دندان

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

روشهای درمان متخصصان طب فیزیکی برای ضعف رفتن دست

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر مجید حقیقت - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر مجید حقیقت

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.drhaghighat.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت