دکتر علی فرخانی - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

علت و درمان گرفتگی ، خشکی و اسپاسم عضلات و رگ گردن

دکتر علی فرخانی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]آدرس وب سایت : www.drfarkhani.com
آدرس مطب : اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه قصر، روبروی بانک ملت، کوی26 تلفن مطب : 32367465 - 031


گرفتگی گردن یک عارضه ی بسیار دردناک است که برای عضلات گردن و احتمالاً بافت های نرم اطراف در قسمت‎ هایی از صورت و پشت بدن اتفاق میافتد.اسپاسم عضلات گردن میتواند سر، صورت، فک، شانه ها و دست ها را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم تحت تأثیر قرار داده و ممکن است برای مدت زمان های طولانی باعث درد و رنجش شود.بسیاری از بیماران ممکن است در انجام فعالیت‎ های فیزیکی کاملاً ناتوان شده و مجبور باشند تا زمان رفع اسپاسم درد بکشند.این مقاله به بررسی درد و عذاب ایجاد شده به دلیل گرفتگی مزمن یا حاد عضلات گردن می پردازد.گرفتگی و خشکی عضلات گردنبه دلایل مختلفی ایجاد می شود، ازجمله ضربه در اثر یک تصادف رانندگی، حالت نامناسب بدن، آسیب های ورزشی و یا کشیدگی یا استفاده ی بیش ازحد از عضلات گردن.

عارضه ی گرفتگی در هر جای بدن میتواند تجربه ای دردناک و عذاب آور باشد. باوجوداینکه برخی از گرفتگی ها خفیف و بدون درد هستند، برخی میتوانند بسیار شدید و دردناک باشند.تحقیقات به وضوح نشان میدهند که هرچه سریع تر درمان برای درد و آسیب شروع شود، رهایی از آنها نیز سریع تر اتفاق میافتد. برای درمان این عارضه باید علت اصلی ایجاد آن رفع شده و فرد در راحتی کامل به سر ببرد.متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی، پیچیدگی درد، آسیب و مدیریت درد در گردن را درک میکنند. ما عقیده داریم که مورد هر بیمار منحصربه فرد و بسیار مهم است.

علل ایجاد گرفتگی گردن
گرفتگی و خشکی عضلات گردنممکن است در اثر وجود یک اختلال در آناتومی ستون فقرات ایجاد شود البته احتمال ایجاد آن به دلیل آسیب های مستقیم بافت های نرم و یا ضایعه های ناحیه ای مانند ایسکمی بیشتر است.پیچ خوردگی شدید عضلات گردن و کشیدگی آنها بسته به شدت و نوع آسیب، میتوانند باعث ایجاد گرفتگی به مدت چند دقیقه تا چند روز شوند.گردن درد ناشی از کمبود اکسیژن یکی از شایع ترین انواع اسپاسم های ایدیوپاتیک است که معمولاً تا مدت زمان طولانی تشخیص داده نمی شود. به یاد داشته باشید، یکی از شایع ترین علل ایجاد گرفتگی در عضلات، کمبود اکسیژن در آنهاست.

علائم گرفتگی گردن
اسپاسم عبارت است از انقباضات سریع و مداوم یک بافت عضلانی. اسپاسم عضلانی عارضه ای دردناک است که با نام گرفتگی شناخته میشود. گرفتگی گردن باعث تحت تأثیر قرار گرفتن بافت های اطراف نیز خواهد شد.بسته به سطحی از گردن که به این عارضه دچار میشود، علائم گرفتگی ممکن است در سر و صورت و یا در دست ها و شانه ها ظاهر شوند.اسپاسم های عضلانی میتوانند ترسناک باشند و همچنین ممکن است آثار عصبی نیز ایجاد کنند. گزگز، ضعف، بیحسی یا درد ممتد ازجمله عوارض یک اسپاسم شدید و طولانی اند.همچنین ممکن است فرد از وقوع دوبارهی گرفتگی ترس داشته باشد که همین مشکل باعث تنش های عضلانی بیشتر و استرس و اضطراب حاد خواهد شد.

درمان
خوشبختانه، درجه ی درد معمولاً با شدت علت اصلی ایجاد عارضه هیچ ارتباطی ندارد. درواقع، اسپاسم های شدید ممکن است به دلایل ایدیوپاتیک کاملاً متفاوت ایجاد شوند و میتوانند ریشه های استرسی و مربوط به ضمیر ناخودآگاه نیز داشته باشند. همچنین عوامل مربوط به موقعیت بدن و فعالیت های انجام شده نیز میتوانند در ایجاد این عارضه دخیل باشند.ممکن است هیچ راه درمانی کاملاً مناسبی برای یک گرفتگی وجود نداشته باشد. به اکثر افراد توصیه میشود تا بدن خود را کاملاً شل کرده و منتظر بمانند تا اسپاسم به پایان برسد. افرادی که به طور متداوم به اسپاسم گردن و انواع مختلفی از کمردرد مبتلا شده و روش های درمانی مختلفی را مورداستفاده قرار داده اند، درصورتیکه ریشه ی ساختاری برای این عارضه شناخته نشده باشد، باید به درمان امید داشته باشند.

استراحت
کاهش سطح فعالیت ها به مدت یک یا دو روز میتواند برای رفع اسپاسم مناسب باشد ولی استراحت برای مدت زمان های طولانی ممکن است باعث سفت شدن بیشتر عضلات گردن شود. ازآنجاییکه عضلات گردن باید به طور مداوم سر شما را بالا نگه دارند، دراز کشیدن برای مدت زمان های کوتاه به آنها اجازه ی استراحت میدهد. در موارد شدید ممکن است لازم باشد تا از گردن بندهای طبی برای حمایت از عضلات گردن استفاده شود. بالش های طبی نیز میتوانند به هنگام استراحت گردن شما را حمایت کرده و درد آن را کاهش دهند.

دارودرمانی
داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی یا NSAIDs میتوانند درد ناشی از گرفتگی گردن را کاهش دهند. یک متخصص طب فیزیکی میتواند NSAID های قوی تر یا داروهای مخدر برای استفاده کوتاه مدت تجویز کند. شل کننده های عضلانی مثل سیکلوبنزاپرین، متوکاربامول یا متاکسالون نیز برای درمان اسپاسم عضلات گردن مورداستفاده قرار می گیرند. بااین حال، این داروها ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای مانند خستگی مفرط، حالت تهوع، اختلالات بینایی، سردرد، استرس و سردرگمی را به خصوص در بیماران مسنتر ایجاد کنند.برخی از افراد ممکن است با داروهای تزریقی استفاده شده توسط متخصص طب فیزیکی مانند کورتیکواستروئیدها از درد رهایی پیدا کنند.

گرما و سرما درمانی
گذاشتن یخ یا کمپرس سرد بر روی گردن به مدت 20 دقیقه در هر ساعت میتواند برای رفع گرفتگی عضلانی در طول یک یا دو روز پس از ایجاد آسیب مفید باشد. بعدازآن میتوانید از یک کمپرس گرم بر روی گردن خود استفاده کنید، مراقب باشید که گردن شما دچار سوختگی نشود. معمولاً از گرما به مدت 20 دقیقه و چند بار در روز در طول 3 تا 4 روز اول پس از ایجاد جراحت استفاده میشود تا گرفتگی عضلات از بین برود.

روشهای طب فیزیکی
متخصص طب فیزیکی تونوس یا قدرت ارتجاعی چند عضله از عضلات گردن را بررسی کرده و نقاط دردناک گردن را معاینه می کند. دارودرمانی برای اسپاسم عضلات گردن ممکن است همراه با هریک از روش های دیگر مانند درمان های دستی و منیپولاسیون ستون فقرات، کشش ستون فقرات، تحرک بخشی بافت های نرم با استفاده از ابزار، تریگر پوینت یا نقاط ماش های، تکنیک های کشش عضلانی با یا بدون مقاومت بسته به انتخاب بیمار، کمپرس گرم، ماساژ درمانی و روش های استفاده شده در فیزیوتراپی مثل اولتراسوند تراپی، تحریک الکتریکی و TENS مورداستفاده قرار گیرد.پس ازاینکه مقداری از درد شما کاسته شد، فیزیوتراپی میتواند برای کاهش گرفتگی، تقویت عضلات، بهبود حالت و موقعیت بدن و جلوگیری از ایجاد این عارضه در آینده مورداستفاده قرار گیرد. فیزیوتراپی شامل تحریک الکتریکی، اولتراسوند، تمرینات تقویتی و کششی، ماساژ درمانی و منیپولاسیون گردن می باشد.

لیزر درمانی
لیزر تراپی یکی از روش هایی است که برای درمان عارضه های سخت، مزمن و صعب العلاج مانند کمردرد و گردن دردهای مزمن، آرتروز، فاسئیت پلانتار و دیگر دردهای مفصلی و عضلانی مثل اسپاسم عضلات گردن مورداستفاده قرارگرفته و نتایج مناسبی را به همراه داشته است.

مگنت تراپی
امروزه مگنت تراپی برای درمان همه ی انواع دردهای مفصلی و عضلانی مثل گردن درد، کمردرد و گرفتگی گردن تجویز میشود. در موارد درد شدید یا مزمن، مگنت تراپی با رفع سریع درد میتواند آثار بسیار قابل توجهی داشته باشد. اگرچه باور آن سخت است ولی در برخی از موارد آثار مگنت تراپی تا حدی قدرتمند هستند که باعث درمان دائمی عارضه می شوند.

شاک ویو تراپی
شاک ویو تراپی عبارت است از اعمال تکانه های کوتاه، سریع و شدید انرژی مکانیکی بر روی بافت های نرم آسیب دیده، دردناک یا ملتهب. زمانی که این روش به شکل مناسب مورداستفاده قرار گیرد، میتواند جریان خون در محل را افزایش داده، روند بهبودی را تسریع کرده، اسپاسم عضلانی را کاهش داده و به طور مستقیم باعث از بین رفتن درد شود.

عمل جراحی
درصورتیکه گرفتگی عضلات گردن در اثر یک آسیب یا بدشکلی ستون فقرات و نخاع ایجاد شده باشد و نتوان آن را با استفاده از روش های بدون جراحی درمان کرد، انجام عمل فیوژن مهره ها یا دیگر عمل های جراحی مناسب برای درمان علت اصلی ایجاد گرفتگی میتوانند به رفع عارضه کمک کنند.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

ورزش درمانی کمر در خانه

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-09-08تاریخ بروز رسانی : 1399-08-02

علائم و درمان دردهای عروقی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-10-15تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

دیسک گردن چیست

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1394-12-29تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

نکات قبل و بعد سلول درمانی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-07-28تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

تاثیر موبایل بر درد گردن

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-09-20تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

دیسک کمر و گردن و نکات آن

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-10-12تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

۳ حرکت برای درمان آرتروز گردن

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-10-18تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

علائم آرتروز

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1395-10-24تاریخ بروز رسانی : 1399-08-01

تزریق استروئید در ستون فقرات گردنی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1396-06-07تاریخ بروز رسانی : 1399-07-30

دلایل رادیکلوپاتی گردن

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1396-06-07تاریخ بروز رسانی : 1399-07-30

عوارض موبایل برای گردن

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1398-01-25تاریخ بروز رسانی : 1399-07-29

درمان سندرم باند ایلیوتیبیال

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1397-12-09تاریخ بروز رسانی : 1399-07-29

ورزش برای درمان درد مفصل فاست گردن

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1398-05-08تاریخ بروز رسانی : 1399-07-29

درمان فیستول مقعد با لیزر

دکتر زهرا سعادتی[ متخصص جراحی عمومی ]تاریخ انتشار : 1395-11-16تاریخ بروز رسانی : 1399-07-12

اضافه وزن و افزایش خطر ابتلا و مرگ و میر کرونا (قسمت دوم)

دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

تزریق ژل در خط اخم

[ 1393-06-03 ]دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

نقش آسپارتات یا اسید اسپارتیک در ورزشکاران ( قسمت ۱)

[ 1397-08-24 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

اهمیت عضلات چهار سر ران

[ 1396-06-09 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

کاربردهای دستگاه آی پی ال (IPL)

[ 1390-12-14 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

با فرزند نوجوانم چگونه برخورد کنم ؟

[ 1394-10-13 ]دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]

رژیم نوین برای کاهش فشار خون ( بخش سوم )

[ 1396-12-21 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

رژیم های مایع برای کاهش وزن (قسمت اول)

[ 1397-02-23 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

توصیه تابستانی به افرادی که زیاد جوش می زنند

[ 1397-04-20 ]دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

باورهای غلط در مورد تقویت مو

[ 1388-01-20 ]دکتر محمد علی نیلفروش زاده [ متخصص پوست و مو ]

نخ چربی سوز

[ 1399-08-03 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

مس در بدن

[ 1399-08-03 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

اضافه وزن و افزایش خطر ابتلا و مرگ و میر کرونا (قسمت دوم)

[ 1399-08-03 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

سابسیژن چیست و چگونه انجام می‌شود؟

[ 1399-08-03 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

آیا پلکسر بینی روش مؤثری است؟

[ 1399-08-02 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

ورزشهای مفید برای مشکل شانه یخ زده یا منجمد

[ 1399-08-02 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

تزریق ژل اطراف چشم چگونه است؟

[ 1399-08-01 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

مراقبت های سه ماهه اول بارداری

[ 1399-08-01 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

آنچه باید درمورد لکنت بدانیم

[ 1399-08-01 ]لیلا رستم شیرازی [ آسیب شناسی گفتار و زبان ]

درمان ترکیبی منافذ باز پوست

[ 1399-07-30 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

کولین چیست؟

[ 1399-07-29 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

مزوتراپی غبغب

[ 1399-07-29 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

انگشت ماشه ای و درمان آن با ورزش

[ 1399-07-29 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

تزریق ژل در لب

[ 1399-07-28 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

راه های رفع و از بین بردن غبغب

[ 1399-07-27 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

اختلال تکاملی زبان از کودکی تا بزرگسالی

[ 1399-07-27 ]لیلا رستم شیرازی [ آسیب شناسی گفتار و زبان ]

ملاتونین قسمت دوم

[ 1399-07-27 ]شهزاد محمدیان [ کارشناس ارشد تغذیه ]

اضافه وزن و افزایش خطر ابتلا و مرگ و میر کرونا (قسمت اول)

[ 1399-07-26 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

از اختلال تکاملی زبان چه می دانید؟

[ 1399-07-26 ]لیلا رستم شیرازی [ آسیب شناسی گفتار و زبان ]

سوالات متداول لیزر موهای زائد

[ 1399-07-25 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

روشهای لابیاپلاستی

[ 1399-07-24 ]دکتر منصوره پژمان منش [ متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی ]

تزریق ژل برای فرم دهی بینی بدون جراحی

[ 1399-07-24 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
لیلا رستم شیرازی - آسیب شناسی گفتار و زبان
لیلا رستم شیرازی

آسیب شناسی گفتار و زبان


www.goftardarmani.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر پرستو خسروانی - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر پرستو خسروانی

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drkhosravani.ir
شهزاد محمدیان - کارشناس ارشد تغذیه
شهزاد محمدیان

کارشناس ارشد تغذیه


www.armitaclinic.ir
دکتر مریم ملکی - متخصص پوست و مو
دکتر مریم ملکی

متخصص پوست و مو


www.doctormaleki.com
دکتر نرگس علیان - متخصص زنان و زایمان
دکتر نرگس علیان

متخصص زنان و زایمان


www.dralian.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت