دکتر علی نقره کار - متخصص درد

درد مفصل آکرومیوکلاویکولار شانه چگونه بهبود می یابد؟

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]آدرس وب سایت : www.dr-noghrekar.ir
آدرس مطب : تهران، میدان آرژانتین، ابتدای خیابان الوند، ساختمان مرکزی پزشکان،طبقه اول تلفن مطب : 88670088 - 021

درمان درد مفصل شانه

درد مفصل اکرومیوکلاویکولار (استخوان بالای شانه) یکی از مشکلاتی است که اگرچه زیاد اتفاق می افتد ولی مردم با آن آشنایی زیادی هم ندارد. درد مفصل اکرومیوکلاویکول (Acromioclavicular که به طور خلاصه به آن AC می گویند) باعث می شود بیمار توانایی حرکتی در شانه ها را تا حد زیادی از دست بدهد و دیگر نتواند مثل سابق از آن استفاده کند. این مشکل باعث محدودیت حرکتی شانه، محدود شدن قدرت و مشکلات دیگر می شود. ولی چطور باید بفهمیم که درد شانه ای که تجربه می کنیم مربوط به مفصل اکرومیوکلاویکول (استخوان بالای شانه) است و مهمتر از آن اینکه برای رفع و بهبود این درد چه کار باید بکنیم؟
اول از همه باید با آناتومی بدن و مفصل اکرومیوکلاویکول(استخوان بالای شانه) بیشتر آشنا شویم.

اگر شما هم مانند بسیاری از افراد، از دردهای کتف و شانه رنج می برید؛ و این دردها موجب محدودیت حرکتی شما شده است؛ می توانید با مراجعه به کلینیک درمان درد دکتر علی نقره کار دارای بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه، از بهترین روشهای درمانی و بهبود درد خود بهره مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تلفنی با شماره های درج شده در انتهای صفحه تماس حاصل فرمایید.

مفصل اکرومیوکلاویکول (استخوان بالای شانه) کجاست و چطور عمل می کند؟

مفصل اکرومیوکلاویکول

مفصل اکرومیوکلاویکول (استخوان بالای شانه)، مفصلی است که در انتهای استخوان ترقوه (clavicle یا کلاویکل) قرار دارد و محل اتصال این استخوان به آکرومیون (زائده ایی که در بخش بالایی و بیرونی استخوان کتف است) در استخوان کتف می باشد.

دردی که در این قسمت از شانه احساس می شود؛ معمولاً به علت ضربه یا شوک شدید یا در افراد مسن تر به دلیل آرتروز به وجود می آید. مثلاً وقتی با شانه و به خصوص با نوک شانه زمین بخورید یا زمانی که دست هایتان در حالت باز و کشیده قرار دارند زمین بخورید، فشار زیادی به این مفصل وارد می شود که ممکن است باعث آسیب دیدگی این بخش شود.

درد مفصل اکرومیوکلاویکول

وقتی چنین اتفاقی بیفتد معمولاً رباط ها دچار پارگی جزئی یا کامل می شوند. رباط ها در واقع آن بخشی از بافت های حول مفصل هستند که یک استخوان را به استخوان دیگر متصل می کنند (تاندون ها کارشان اتصال عضلات به استخوان ها است). پارگی رباط در مفصل اکرومیوکلاویکول (استخوان بالای شانه) به اصطلاح جدا شدن شانه هم گفته می شود.

درجه بندی مفصل اکرومیوکلاویکول

جدا شدگی شانه یا پارگی رباط در مفصل اکرومیوکلاویکول (استخوان بالای شانه) با شدت های مختلف اتفاق می افتد. بر حسب میزان آسیب دیدگی شانه، شدت جداشدگی درجه بندی می شود که این درجه شامل درجه 1 (خفیف)، درجه 2 (متوسط) و درجه 3 (شدید) هستند. جداشدگی درجه سه شدید ترین نوع آسیب به مفصل اکرومیوکلاویکول است. این وضعیت گاهی به اصطلاح انحراف «Stair Step» نامیده می شود که به معنی بد شکلی پله ای شکل است. چرا پله ای شکل؟ به این دلیل که در آسیب دیدگی درجه 3 استخوان ترقوه کاملاً از کتف جدا می شود و انتهای این استخوان به صورت برجسته و کاملاً مشخص از روی پوست مشخص می شود.

درد مفصل شانه

البته همه دردهایی که منشأ آنها مفصل اکرومیوکلاویکولار(استخوان بالای شانه) است به علت پارگی رباط اتفاق نمی افتند. گاهی این درد ناشی از آرتروز است که باعث می شود این مفصل سفت و سخت بشود. ممکن است شانه به هیچ وجه ضربه ندیده باشد یا حادثه ای برای شما پیش نیامده باشد ولی در قسمت شانه و مفصل اکرومیوکلاویکولار احساس درد کنید. در این حالت احتمالاً علاوه بر درد، میزان دامنه حرکتی مفصل هم به تدریج کم تر شده و تحرک شانه سخت تر می شود. در واقع به علت جایگاه خاصی که این مفصل دارد، اگر آسیب دیدگی در این قسمت اتفاق بیفتد، حرکت کل شانه دچار مشکل می شود و شما در قسمت بالای شانه احساس درد می کنید.

درمان درد مفصل شانه

علائم و نشانه های درد مفصل اکرومیوکلاویکولار(استخوان بالای شانه)

علا ئم درد مفصل اکرومیوکلاویکولار

مهمترین و بارزترین نشانه آسیب دیدگی مفصل اکرومیوکلاویکولار(استخوان بالای شانه) درد است. دردی که در شانه ها و به خصوص در سرشانه ها احساس می شود؛ ممکن است خبرهای بدی برای شانه تان داشته باشد. به خصوص اگر سر شانه ها و اطراف مفصل اکرومیوکلاویکولار(استخوان بالای شانه) حساس و دردناک شده است، احتمالاً آسیب دیدگی مربوط به همینجا است. درد در این حالت تقریباً در نوک شانه ها به اوج خود می رسد.
اتفاق دیگری که هنگام آسیب دیدگی مفصل می افتد این است که دامنه حرکتی دست و شانه محدود می شود. این هم یکی از نشانه های دیگری است که می توانید به آن دقت کنید. در آسیب دیدگی مفصل اکرومیوکلاویکولار(استخوان بالای شانه)، بالا بردن دست معمولاً همراه با درد خواهد بود. مثلاً وقتی قرار است از کابینت های بالای سرتان چیزی بردارید، سرتان را بشویید یا تی شرت را از تنتان بیرون آورید، در قسمت شانه ها احساس درد می کنید.

علاوه بر این ممکن است موقعی که دست را به سمت مخالف بدن و به شانه سمت مخالف می برید، در قسمت مفصل اکرومیوکلاویکولار(استخوان بالای شانه) احساس درد کنید. خوابیدن به پهلو و بر روی شانه آسیب دیده هم در این موقعیت دردناک خواهد بود تا جایی که احتمالاً در این حالت اصلا نمی توانید به خواب بروید.

نشانه های درد مفصل اکرومیوکلاویکولار

درمان آسیب دیدگی مفصل اکرومیوکلاویکولار

درمان آسیب دیدگی مفصل بستگی به این دارد که این آسیب به چه شکلی ایجاد شده باشد. برای آسیب دیدگی های ناشی از ضربه و شوک، معمولاً استراحت و یخ درمانی مفید است. به خصوص یخ درمانی می تواند در اوایل کار بسیار مفید باشد و التهابی که ایجاد شده است را از بین ببرد. به علاوه استفاده از داروهای ضد التهاب هم در کاهش درد و التهاب ایجاد شده در مفصل مفید است. هر چند که پیش از استفاده از هر نوع دارو باید حتماً با یک پزشک مشورت کنید.
استفاده از یخ درمانی به کاهش درد و تورم و التهاب کمک می کند و در نتیجه برای کمک به درمان آسیب دیدگی مفصل پیشنهاد می شود. در مقابل استفاده از گرما درمانی پیشنهاد نمی شود چون در این مورد تأثیر گذاری خاصی نخواهد داشت. بهتر است شانه ها را به مدت 10 تا 15 دقیقه تحت یخ درمانی قرار دهید و این کار 2 تا 3 بار در روز انجام شود.

درمان آسیب دیدگی مفصل اکرومیوکلاویکولار

وقتی مفصل اکرومیوکلاویکولار(استخوان بالای شانه) در شانه آسیب دیده باشد، تحمل وزن دست برای مفصل دشوار و همراه با درد می شود. برای اینکه دست کنار بدن آویزان نباشد و باعث درد نشود، بهتر است با یک باند یا پارچه، دست را از شانه یا گردن آویزان کنید تا فشار و استرسی که به مفصل آسیب دیده وارد می شود کاهش پیدا کند.

درمان آسیب دیدگی مفصل شانه
معمولاً شدت آسیب دیدگی تعیین کننده سرعت بهبود درد و بازگشت قابلیت ها و توانایی های حرکتی شانه و دست است. در بیشتر پارگی های رباط، مدت 6 تا 8 هفته زمان لازم است تا آسیب دیدگی برطرف شود. در برخی موارد هم که آسیب دیدگی درجه 3 اتفاق می افتد، بهبود آسیب دیدگی بسیار بیشتر زمان می برد و حتی ممکن است بدون انجام عمل جراحی امکان پذیر نباشد.
ولی وضعیت در مورد درد مفصل اکرومیوکلاویکولار که از ضربه یا شوک ناشی نشده است تا حد زیادی متفاوت است. این دردها معمولاً نشان دهنده وجود آرتروز و فرسایش مفصل هستند. در این مواقع باز هم یخ درمانی می تواند به کمک ما بیاید. یخ درمانی می تواند باعث کاهش التهاب در مفصل شود که وضعیت را تا حدی بهبود می بخشد. استفاده از داروهای ضد التهاب هم حتماً با توصیه و نظارت پزشک می تواند به این مسئله کمک کند. اگر به هر دلیلی استفاده از دارو مؤثر نبود، ممکن است تزریق استروئید در مفصل اکرومیوکلاویکول مورد بررسی قرار گیرد تا به این شکل درد مفصل بهبود داده شود. از جمله روشهای مفید و موثر در درمان درد ناشی از آرتروز مفصل، پی آر پی یا سلول درمانی است که در این زمینه میتواند بسیار موثر باشد.

ورزشهای فیزیوتراپی برای درد مفصل اکرومیوکلاویکولار(استخوان بالای شانه)

درد مفصل اکرومیوکلاویکولار(استخوان بالای شانه) اگر ناشی از پارگی و آسیب دیدگی رباط باشد، مانند آسیب دیدگی رباط در نقاط دیگر بدن می تواند با کمک ورزش درمان شود. هدف از انجام این ورزشها این است که هم التهاب ایجاد شده را کاهش دهند و هم دامنه حرکتی مفصل و قدرت عضلانی را بازگردانند.

آدرس اینستاگرام دکتر نقره کار

در صورتی که درد مفصل به خاطر خشکی و سفتی مفصل است، هم می توان از ورزشهای فیزیوتراپی برای بهبود وضعیت کمک گرفت. در این مواقع ممکن است لازم باشد تحرک شانه و دست با کمک دست دیگر یا فرد دیگری انجام شود تا توانایی های حرکتی مفصل بهبود پیدا کنند. به خصوص در مواردی که مفصل دچار آرتروز شده است، حفظ فعالیت و تحرک برای بازگرداندن توانایی های حرکتی مفصل بسیار ضروری است.

ورزشهای فیزیوتراپی برای درد مفصل اکرومیوکلاویکولار

یکی دیگر از انواع فیزیوتراپی برای درمان مفصلی که دچار آرتروز شده است، استفاده از روش یونتوفورزیس (Iontophoresis) است. در این روش، یک ماده باردار توسط نیروی محرک دافعه الکتریکی (ایجاد شد ه توسط جریان الکتریکی کوچک دستگاه) از پوست وارد بدن می شود؛ و داروهای ضد التهابی را به محل آسیب دیدگی می رساند. این روش برای کاهش درد در محل آسیب دیده بسیار مؤثر است.

ورزشهای فیزیوتراپی برای درد استخوان بالای شانه


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

علائم آسیب مفصل زانو

دکتر مهدی مؤیدفر[ فوق تخصص جراحی زانو ]تاریخ انتشار : 1399-12-08تاریخ بروز رسانی : 1399-12-09

علائم کشیدگی عضله تراپزیوس چیست؟

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1399-11-20تاریخ بروز رسانی : 1399-12-11

سیاتیک درد انتشاری از کمر به پاها

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1399-11-17تاریخ بروز رسانی : 1399-12-11

کنترل و بهبود درد مفاصل با یخ درمانی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1399-10-01تاریخ بروز رسانی : 1399-10-03

زانو درد چگونه درمان می‌شود؟

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1399-09-17تاریخ بروز رسانی : 1399-09-20

درد و بی حسی پاها در بیماران دیابتی

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1399-09-03تاریخ بروز رسانی : 1399-09-24

درد مفاصل فاست کمر و درمان آن

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1399-08-30تاریخ بروز رسانی : 1399-12-11

تشخیص تخمدان پلی کیستیک با سونوگرافی

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

[ 1395-03-16 ]شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

[ 1392-11-10 ]دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

بحثی در مورد عملکرد لوب فرونتال مغز

[ 1395-01-29 ]دکتر سید سلمان فاطمی [ متخصص داخلی مغز و اعصاب ]

رمز ازدواج سالم و موفق چيست ؟

[ 1396-08-14 ]دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

[ 1396-03-04 ]دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

[ 1392-06-27 ]پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

در مورد سركه انگبين

[ 1395-12-30 ]دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

قرص ال آرژنين چيست ؟

[ 1396-03-23 ]دکتر اکرم صالحی [ طب سنتی ]

کم خونی فقر آهن و تالاسمی مینور

[ 1392-12-02 ]دکتر ندا مقتدری اصفهانی [ متخصص زنان و زایمان ]

نیاسینامید niacinamide چیست؟

[ 1400-01-18 ]دکتر مریم ملکی [ متخصص پوست و مو ]

مراحل کاشت سبیل و ریش

[ 1400-01-17 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

تشخیص تخمدان پلی کیستیک با سونوگرافی

[ 1400-01-17 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

سرطان پستان با چه روشهایی درمان میشود؟

[ 1400-01-17 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

پوکی استخوان اصلی ترین عامل شکستگی های ستون فقرات

[ 1400-01-17 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

پلاسما تراپی چیست و کاربردهای آن کدام است؟

[ 1400-01-17 ]دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

کاربرد و عوارض پلاسما جت

[ 1400-01-17 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

لب هایی جذاب با لیفت لب

[ 1400-01-17 ]دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

علائم زگیل تناسلی چیست و نحوه تشخیص آن چگونه است؟

[ 1400-01-17 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

پلکسر یا پلاسماجت چقدر در فرم دهی بینی موثر است؟

[ 1400-01-17 ]دکتر پرستو خسروانی [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

روزاسه (آکنه دوران بزرگسالی) چیست و چگونه درمان میشود؟

[ 1400-01-17 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

فیستولوگرافی چیست و چه مزایایی دارد؟

[ 1400-01-15 ]دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

همه چیز در مورد پمفیگوس

[ 1400-01-15 ]دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

پس از کاشت مو به روش FUT چه مراقبتهایی لازم است؟

[ 1400-01-15 ]دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

اقدامات قبل از سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

[ 1400-01-15 ]دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

درمان سنگ‌های مجاری ادراری

[ 1400-01-15 ]دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

علائم روماتیسم مفصلی زانو چیست؟

[ 1400-01-15 ]دکتر مهدی مؤیدفر [ فوق تخصص جراحی زانو ]

6 نوع رژیم فستینگ و تاثیر آن بر کاهش وزن

[ 1400-01-15 ]دکتر منصور ریسمانچیان [ پزشک عمومی ]

علل ترشح از نوک پستان چیست ؟

[ 1400-01-15 ]دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

اعصاب گانگلیون ستاره ای چه هستند و کجا قرار دارند؟

[ 1400-01-14 ]دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

مهمترین کاربردهای لیزر کیوسوئیچ

[ 1400-01-14 ]دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

تفاوت روش کاشت مو FIT و FUT

[ 1400-01-14 ]کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر امیر منصور شیرانی - متخصص بیماریهای دهان و دندان
دکتر امیر منصور شیرانی

متخصص بیماریهای دهان و دندان


www.doctorshirani.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
شهزاد محمدیان - متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا
شهزاد محمدیان

متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا


www.armitaclinic.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر مهدی مؤیدفر - فوق تخصص جراحی زانو
دکتر مهدی مؤیدفر

فوق تخصص جراحی زانو


www.drmoayedfar.com
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت