دکتر بیژن فروغ - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

چگونه دچار گودی کمر نشویم؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]آدرس وب سایت : www.drforogh.ir
آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف تلفن مطب : 66576424 - 021

آناتومی و شکل طبیعی بدن انسان دارای استاندارد های جهانیست که پزشکان و متخصصان ارتوپد کماکان با توجه به آن ها، به ناهنجاری ها و درمان آن اقدام می نمایند. قوس کمر انسان نیز دارای استانداردهایی است که نبود آن باعث ایجاد ناهنجاری قوس یا گودی کمر به شکل غیرعادی می شود.
به قوس یا انحنا طبیعی و رو به داخل کمر و گردن در اصطلاح پزشکی لوردوز گویند. از سوی دیگر عارضه زیاد شدن انحنا یا گودی طبیعی ستون فقرات نیز لوردوز نام دارد. باسن در اثر ابتلا به این بدشکلی عقب می رود و شانه ها انحنایی رو به جلو پیدا می کند. این عارضه با کمر درد و ضعیف شدن عضلات همراه است.اگرچه این قوس ها برای اکثر افراد “انحنای طبیعی” محسوب می شوند، اما ممکن است برای برخی افراد این انحنا غیر طبیعی یا زیاد باشد.

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر بیژن فروغ از روشهای غیر جراحی و مناسبی برای بهبود انواع کمر درد استفاده می شود. از جمله آنها می توان به تجویز بریس، استفاده از لیزر درمانی ، فیزیوتراپی و ورزش درمانی ، درمان دستی، طب سوزنی و ... اشاره نمود. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.

علائم گودی و قوس کمر

علائم گودی کمر به شدت عارضه و نوع اختلال بستگی دارد. از علائم لوردوز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چگونه دچار گودی کمر نشویم

علت و عامل های خطر گودی کمر

عامل های خطری که احتمال افزایش گودی کمر را بالا می برد عبارت است از:

نکته

افرادی که با داشتن شیب لگن قدامی، درد گردن و پایین کمر را تجربه می کنند، باید برای دریافت یک برنامه درمانی کامل به فیزیوتراپیست یا درمانگر حرفه ای مراجعه کنند. حتی اگر این وضعیت باعث ایجاد هیچ دردی نشود، کار کردن روی انبساط و نرم کردن عضلات سفت و منقبض و تقویت عضلات ضعیف، برای اصلاح موقعیت وضعی ضرورت دارد.

مراقبت از خود در برابر گودی کمر

ترکشن هایی که در خانه استفاده می شوند می توانند برای درمان دردهای خفیف یا حاد ناشی از کشیدگی عضلات و همچنین کاهش اثرات درد مزمن و شدید گودی کمر مؤثر باشد و به راحتی قابل تنظیم است.

مراقبت از خود توسط شخص به صورت های مختلف دیگری نیز انجام می شود. این روش ها عبارت اند از:

دوره کوتاه استراحت

بسیاری از قسمت های درد کمر ناشی از گودی کمر را می توان با اجتناب کوتاه مدت از انجام فعالیت های شدید بهبود بخشید. توصیه نمی شود بیش از چند روز استراحت کنید، زیرا بی تحرکی زیاد می تواند درمان را دشوارتر کند.

اصلاح فعالیت

یکی از انواع استراحت این است که فعال بمانید، اما از فعالیت ها و موقعیت هایی که باعث تشدید درد و افزایش گودی کمر می شود اجتناب کنید. به عنوان مثال، اگر نشستن طولانی مدت در ماشین یا پشت میز درد و وضعیت نادرست را بدتر کند، یک تایمر تنظیم کنید که هر ۲۰ دقیقه بلند شود و راه برود یا به آرامی کشش دهید.اگر ایستادن باعث تشدید درد می شود، از کارهایی که نیاز به ایستادن دارند مانند شستن ظروف روی سینک خودداری کنید. اجتناب، یا به حداقل رساندن فعالیت ها و موقعیت هایی که درد و وضعیت نادرست را بدتر می کند، به جلوگیری یا کاهش اسپاسم دردناک کمر کمک می کند و باعث بهبود محیط بهتر می شود.

گرما یا یخ درمانی

استفاده از حمام گرم، بطری آب گرم، پد گرم کن برقی یا مواد شیمیایی یا چسبناک می تواند عضلات را شل کرده و جریان خون را بهبود بخشد. افزایش جریان خون مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز عضلات را برای بهبود و سالم ماندن به ارمغان می آورد. اگر کمر به دلیل التهاب دردناک است، می توان از یخ یا بسته های سرد برای کاهش تورم استفاده کرد. محافظت از پوست هنگام اعمال گرما یا یخ برای جلوگیری از آسیب بافتی بسیار مهم است.
حرارت و یخ متناوب می تواند به ویژه هنگام بازگشت به فعالیت مفید باشد: استفاده از گرما قبل از فعالیت ها به شل شدن عضلات کمک می کند و باعث انعطاف پذیری و تحرک بهتر می شود. استفاده از یخ بعد از فعالیت، احتمال تحریک و متورم شدن ناحیه در اثر ورزش را کاهش می دهد.
نوع دردی که تجربه می کنید باید نوع درمان گرم و یا سردی را که انتخاب می کنید تعیین کند. اگر درد حاد است، باید سرما و سپس گرما استفاده شود. اگر ناراحتی مزمن یا حاد است، باید دائماً از حرارت ملایم استفاده شود. اگر سعی می کنید بعد از ورزش درد را کاهش دهید، باید از یخ استفاده کنید.

کفش مناسب و کاهش گودی کمر

کفش هایی که می پوشید مطمئناً می تواند بر سلامت کمرتان تأثیر بگذارد و در واقع ممکن است یکی از بهترین و واضح ترین داروهای کمردرد باشد. کفش پاشنه بلند در بسیاری از افراد مشکلی ایجاد می کند. با این حال، فقط پوشیدن کفش های تخت لزوماً جواب نمی دهد. پشتیبانی مناسب از قوس و پاشنه پا بسیار حیاتی است و انجام این کار می تواند به طور قابل توجهی در کنترل درد کمک کند. نحوه مناسب قرار گرفتن کفش ها یکی دیگر از عوامل مهم است: اگر آن ها بسیار تنگ باشند و در نتیجه منجر به درد در پا شود ممکن است باعث تغییر شیوه راه رفتن شود و این می تواند باعث ایجاد فشار و افزایش قوس در کمر شود. به همین ترتیب، پوشیدن کفش های خیلی بزرگ می تواند با تغییر راه رفتن این فشار را جبران کند. تهیه کفی طبی یکی از راه های افزایش حداکثر تحرک و راحتی و خلاص شدن از شر کمردرد است.

درمان گودی کمر

موارد ملایم افزایش قوس کمر را می توان با عمل های غیرجراحی درمان نمود. بهترین روش درمان گودی کمر با توجه به شدت عارضه انتخاب می شود و از انجام تمرین های اصلاحی برای بهبود وضعیت اندامی در موارد خفیف تا استفاده از بریس در موارد شدید را شامل می شود.

فیزیوتراپی و ورزش

متخصص فیزیوتراپی تمرین های اصلاحی خاصی را برای درمان گودی کمر آموزش می دهد. ورزش درمانی به تقویت عضلات و افزایش دامنه حرکتی کمک می کند. به علاوه متخصص روش حفظ حالت اندامی صحیح را نیز آموزش می دهد. در ادامه چند نمونه از تمرین های مفید برای از بین بردن گودی کمر را توضیح می دهیم.

بریس برای درمان لوردوز کمر و گردن

در رابطه با مشکل لوردوز روشهای متعددی وجود دارد که به شما کمک می کند فشار وارد شده روی کمر را کاهش دهید. اگر از موقعیت صحیح بدن آگاهی کافی داشته باشید می توانید به سلامت عضلات شانه و گردن خود کمک کنید. پوشیدن بریس پوسچر(حالت بدن) کمک می کند تا عضلات به حالت صاف در بیایند و وزن اضافی روی ستون فقرات از بین برود. علاوه بر این، سعی کنید تمریناتی که به تقویت هسته مرکزی بدن کمک می کند بیشتر انجام دهید تا انعطاف پذیری ناحیه باسن بیشتر شود.

تفاوت بین لوردوز کمری و گردن چیست؟

از لحاظ آنوتومی لوردوز یعنی زمانی که ستون فقرات به طرف داخل انحنا داشته باشد. این وضعیت معمولا به نواحی مختلف ستون فقرات شما تقسیم می شود: کمر و گردن. لوردوز گردن به انحنای رو به جلو در ناحیه گردن گفته می شود. لوردوز کمری انحنای ناحیه کمر به طرف داخل است. لوردوز کمر و گردن به طور مشابه ایجاد می شوند, تشخیص داده می شوند و درمان می شوند. البته گودی کمر در افراد شایع تر است.

بریس برای درمان گودی کمر

باید توجه داشته باشید که وضعیت خوب نه تنها شامل نشستن به حالت صاف است، بلکه علاوه بر آن، باید هنگام نشستن، ایستادن، دراز کشیدن و حتی انجام حرکات ساده, همراستایی اندام رعایت شود. پزشکان بریس های مختلفی برای اصلاح حالت اندام پیشنهاد می کنند که به صاف شدن و بهبود وضعیت و برگشت اندام به وضعیت صحیح کمک زیادی می کند. با استفاده از این بریس های کمر، می توان از درد و مشکلات مرتبط با حالت بدنی نادرست در آینده جلوگیری کرد. استفاده از وسایل حمایت کننده حالت بدن در طول روز همانند یک یادآور برای حفظ حالت مناسب اندام عمل می کند. پزشکان برای بچه ها نیز بریس پوسچر(حالت بدن) ارائه می کنند! تمرین و حفظ وضعیت خوب برای حمایت و حفظ تعادل ستون فقرات بسیار مهم است و به نوبه خود از درد و تنش و عدم تعادل در ستون فقرات جلوگیری می کند. هنگامی که شما به حالت ناصاف می ایستید، عضلات شما مجبورند سخت تر کار کنند. این وزن و کار اضافی عضلات شما موجب سفتی، تنش و درد در عضلات گردن شده و همه اینها در نهایت روی قسمت پایین کمر (گودی کمر) تاثیر می گذارند. بریسهایی زیر به شما کمک می کنند تا گودی کمر خود را صاف کنید.

  1. گردن: ایموبلایزر گردن
  2. کمر: ستون فقرات قفسه سینه

تجویز بریس کمر توسط پزشک یا سازنده آن باید همراه با دستورالعمل های مربوط به نحوه استفاده و نگهداری باشد. این دستورالعمل ها شامل اطلاعات مربوط به بستن، پوشیدن ,درآوردن و همینطور تمیز کردن و مراقبت از بریس می باشد.
خیلی مهم است که بریس را با توجه به دستورالعمل های ارائه شده همراه با آن و یا طبق دستور پزشک استفاده کنید. هر کدام از بریس ها برای نیازهای خاصی از بدن بیمار طراحی شده اند و اگر به طور نادرست پوشیده شوند باعث آسیب و درد بیشتر خواهند شد.

آدرس صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

پوشیدن بریس کمر

اکثر بریس ها طبق چند مرحله کلی پوشیده می شوند که عبارتند از:

بهداشت و تمیز نگه داشتن بریس

تمیز کردن بریس و پوست به طور منظم به جلوگیری از خارش و یا ضایعات پوستی کمک می کند. اگر پوست سوزش زیادی دارد باید تا درمان پوست به طور کامل از پوشیدن بریس خودداری کنید.

امروزه پروتزهای بسيار طبيعی و با دوامی برای استفاده افرادی که به هر دلیل در اندام خود دچار نقص هستند، ساخته می شود تا با ایجاد زیبایی و عملکرد بهتر، شرایط روحی، اجتماعی و حرکتی بهتری را برای فرد فراهم سازد. شما می توانید برای تهیه انواع پروتز، از جمله پروتزهای زیبایی به مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر فروغ مراجعه نمایید. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

علل و درمان کمر درد مزمن ایدیوپاتیک

دکتر علی نقره کار[ متخصص درد ]تاریخ انتشار : 1401-08-08تاریخ بروز رسانی : 1401-08-14

تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو برای درمان درد و آرتروز زانو

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

نقش اسپری در درمان حساسیت ریوی یا آسم کودکان

دکتر محمد رضا مدرسی [ فوق تخصص ریه و دستگاه تنفسی کودکان ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

اهمیت بررسی ضخامت رحم با سونوگرافی

دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

دکتر جواد فرخی [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

درمان و رفع چروکهای دور دهان با تزریق بوتاکس

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

آیا جای بخیه عمل ماموپلاستی باقی می ماند؟

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

چرا پوست تاول میزند؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

وجود کیست سیستی سرکوس در گوشت گوسفند و گاو

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

تزریق ژل هیالورونیک اسید به زانو برای درمان درد و آرتروز زانو

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

بیماری ازگود اشلاتر؛ علت، علائم، تشخیص و درمان

دکتر بنفشه ولیان [ فوق تخصص درد ]

میخچه و پینه دست و پا؛ از علل و علائم تا درمان

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

درمان تعریق کف دست با بوتاکس

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

کاربرد تصویربرداری با اشعه ایکس یا رادیوگرافی

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

پیشگیری از افتادگی مثانه

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

وقتی رنگ پوست تغيير ميكند نگران چه چیز باشیم؟

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

آشنایی با عضلات پا

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

تومور بدخیم چشم چگونه درمان میشود و چه علائمی دارد؟

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

میکرودرم روشی مؤثر برای شادابی و جوانسازی پوست

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

علت بی حسی پا در مبتلایان به دیسک کمر و سیاتیک

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

علت، تشخیص و درمان خال بکر

دکتر رامین مدرسی [ پوست ، مو و زیبایی ]

تأثیر استفاده از روگین برای درمان ریزش مو

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

چه زمان باید برای درمان گودی کمر به پزشک مراجعه کرد؟

دکتر احمد شکرچی زاده [ متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ]

چگونه از کمر درد پیشگیری کنیم؟

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

کمبود کدام ویتامین باعث ریزش مو میشود؟

دکتر هما فاتحی [ پوست و مو ]

درمان بی اختیاری ادرار با اسفنکتر مصنوعی

دکتر امیر بهنام فر [ فلوشیپ جراحی سرطان های دستگاه ادراری و تناسلی ]

چرا برای درمان آکنه داکسی سایکلین تجویز می‏شود؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

درباره بیماری سل چه می دانید؟

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
پروانه کاظمی - کارشناس ارشد تغذیه
پروانه کاظمی

کارشناس ارشد تغذیه


www.dietkazemi.ir
دکتر مهین عباسپور - پوست ، مو و زیبایی
دکتر مهین عباسپور

پوست ، مو و زیبایی


www.drabbaspour.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر جواد فرخی - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر جواد فرخی

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.doctorfarokhi.ir
دکتر میترا مولائی نژاد - متخصص سلامت جنسی و باروری
دکتر میترا مولائی نژاد

متخصص سلامت جنسی و باروری


www.drmolaei.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت