دکتر بیژن فروغ - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

آسیب تاندون شانه شامل کشیدگی، التهاب و پارگی تاندون شانه

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]آدرس وب سایت : www.drforogh.ir
آدرس مطب : تهران ، بزرگراه چمران ، ابتدای باقرخان غربی ، پلاک 89 قدیم ، 26 جدید ، طبقه همکف تلفن مطب : 66576424 - 021

روتاتور کاف به مجموعه ای از چهار عضله و تاندون هایی گفته می شود که اطراف مفصل شانه را احاطه کرده اند و باعث حفظ قدرت و استقامت شانه می شوند. در قسمت فوقانی روتاتور کاف یک کیسه زلالی، یا مجموعه ای از بافت ها قرار دارد که هنگام تماس روتاتورکاف با استخوان های اطراف شانه نقش پوششی و محافظتی را ایفا می کند. آسیب دیدگی روتاتورکاف می تواند منجر به التهاب کیسه زلالی شود که بورسیت نام دارد و باعث درد و کاهش دامنه حرکت می شود. التهاب و صدمه دیدن تاندون چرخاننده شانه (روتاتور کاف) یکی از رایج ترین علل درد شانه است. سندرم گیر کردن تاندون چرخاننده شانه، پارگی و التهاب تاندون شانه آن سه عارضه ی متداول این عضو به شمار می روند. اکثر افراد دچار مشکلات کشیدگی، التهاب و پارگی تاندون شانه با استراحت کردن و بهره گیری از داروهای مسکن، ضدالتهاب ها، فیزیوتراپی و تزریق داروهای استروئیدی با موفقیت درمان می شوند. هرچه فرایند ترمیم شانه سریع تر آغاز شود، نتیجه بهتری ایجاد می شود. به این ترتیب تشخیص به موقع آسیب روتاتور کاف اهمیت بسیار زیادی دارد.

آنچه در این مطلب میخوانید

مفصل شانه با دامنه حركتی بالا نقش مهمی در انجام کارها دارد و به همین دلیل مستعد آسیب های فراوانی نیز می باشد . مرکز طب فیزیکی و پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر بیژن فروغ با ارائه انواع خدمات درمانی در زمینه توانبخشی، کنترل و بهبود انواع بیماریها، آسیبها و صدمات، همچنین درد و محدودیت های حرکتی ناشی از آن، پذیرای مراجعه کنندگان عزیز می باشد. لطفا برای هماهنگی، کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان این مرکز، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.

علل پارگی تاندون شانه

دو علت اصلی برای پارگی روتاتور کاف و التهاب تاندون شانه وجود دارد: آسیب دیدگی و تحلیل رفتن.

پارگی روتاتور کاف

در صورتی که فرد در حال حرکت باشد و جسم سنگینی را بلند نماید، یا هنگام زمین خوردن بازویش دچار کشیدگی شود احتمال پارگی روتاتور کاف در این فرد وجود خواهد داشت. این نوع پارگی می تواند در کنار سایر آسیب های شانه مانند دررفتگی شانه یا شکستگی استخوان ترقوه بروز کند.

پارگی تحلیل برنده

در اکثر موارد، پارگی تاندون شانه با گذر زمان به علت تحلیل تاندون رخ می دهد. این فرایند به طور طبیعی و در پی بالا رفتن سن ایجاد می شود. پارگی روتاتور کاف بسیار شایع است. اگر دچار پارگی تحلیل برنده در یک شانه شده باشید احتمال پارگی روتاتور کاف در شانه مخالف نیز وجود دارد و ممکن است هیچ گونه دردی را احساس نکنید. عوامل مختلفی در تحلیل رفتن روتاتور کاف، یا پارگی شدید آن نقش دارند. این موارد عبارتند از:

آسیب تاندون شانه

علائم پارگی تاندون شانه

علائم پارگی تاندون شانه به مرور زمان تشدید می شود. علائم اولیه در نتیجه استراحت کردن برطرف می شود؛ اما در نهایت همیشگی و مستمر می گردد. آن دسته از علائمی که از آرنج عبور می کنند و به بخش های دیگر بدن تسری می یابند معمولاً بیانگر وجود مشکلی دیگر هستند. علائم التهاب تاندون شانه عبارتند از:

عوامل خطر پارگی و کشیدگی تاندون شانه

عوامل زیر ممکن است باعث افزایش خطر آسیب روتاتور کاف شوند:

علائم کشیدگی و التهاب تاندون شانه

پارگی ناگهانی ناشی از تصادف باعث درد فوری و شدید شانه و ضعف بازو می شود. با پارگی های دژنراتیو، ممکن است درد خفیفی داشته باشید که با مسکن های بدون نسخه بهبود می یابد. با گذشت زمان، درد بدتر می شود و مسکن ها دیگر اثری ندارند. همه افراد درد ندارند؛ اما بیشتر افراد درجاتی از ضعف بازو و شانه را دارند.

علائم پارگی تاندون شانه عبارتند از:

 1. دشواری و درد ناشی از بالا بردن بازو
 2. صداها یا احساسات هنگام حرکت دادن بازو یا صدای کلیک کردن.
 3. شانه درد که در شب یا هنگام استراحت دادن به بازو بدتر می شود.
 4. ضعف شانه و داشتن مشکل در بلند کردن وسایل.

انواع پارگی تاندون شانه

تشخیص پارگی تاندون شانه

پزشک پس از بررسی علائم و سابقه پزشکی بیمار به معاینه شانه وی می پردازد. پزشک به بررسی وجود هرگونه تغییر شکل یا حساسیت در نقاط مختلف می پردازد. سپس برای ارزیابی دامنه حرکات شانه بیمار، از او می خواهد بازویش را در جهات مختلف حرکت دهد. ارزیابی قدرت بازوها اهمیت بسیار زیادی دارد. سایر اقدامات تشخیصی به شرح زیر می باشد:

 1. عکس برداری: اگر چه اشعه ایکس نمی تواند عضلات روتاتور کاف را نشان دهد، در تشخیص آرتریت، رسوب کلسیم، یا مشکلات استخوانی که باعث پارگی تاندون شانه می شوند، مفید است.
 2. ام آر آی: این روش، رایج ترین روش برای تشخیص پارگی های روتاتور کاف است. می توان از ام آر آی برای بررسی پارگی یا التهاب بافت های مختلف و تعیین ویژگی روتاتور کاف استفاده کرد تا بهترین اقدام درمانی انتخاب شود. در برخی موارد می توان برای تشخیص پارگی روتاتور کاف از آرتروسکوپی یا تزریق ماده حاجب بهره گرفت.

درمان پارگی تاندون شانه بدون جراحی

درمان روتاتور کاف می تواند به تسکین درد کمک کند و از بدتر شدن مشکلات مربوط به پارگی آن جلوگیری کند. اقدامات درمانی برای پارگی روتاتور کاف عبارتند از:

استراحت

پزشک، استراحت شانه و کاهش حرکات آن را تجویز می کند. بیمار باید از انجام فعالیت های شدید جسمانی و حرکات تکراری که باید دست را روی سر قراردهد خودداری کند. باید توصیه پزشک در خصوص مدت زمان محدود کردن حرکات شانه و بازو را رعایت کند. دوره استراحت برای درمان اختلال روتاتور کاف از دو روز تا چند هفته متغیر است .

استفاده از کمپرس سرد و گرم

استفاده از کمپرس گرم یا کمپرس یخ می تواند به تسکین درد ناشی از پارگی روتاتور کاف و تاندون شانه کمک کند. واکنش افراد مختلف به کمپرس گرم و یخ متفاوت است، بنابراین بیمار باید از کمپرسی استفاده کند که به بهبودی حال او کمک می کند. در برخی موارد، گرما می تواند برای مدت کوتاهی به کاهش درد کمک کند؛ اما پس از یک یا دو ساعت باعث بدتر شدن درد شود. در آسیب های ناگهانی نباید در ۴۸ ساعت اول از کمپرس گرم استفاده شود.

اسلینگ

در آسیب های شدید، استفاده از اسلینگ مفید است؛ اما باید از استفاده بلند مدت از آن اجتناب شود، در غیر این صورت مفصل شانه سفت می شود و بازیابی دامنه حرکات از دست رفته مستلزم زمان و تلاش فراوان است.

داروها

مصرف برخی داروها می تواند به کاهش درد و التهاب ناشی از پارگی تاندون شانه کمک کند. مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می تواند به کاهش درد کمک کند. داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی به صورت قرص های خوراکی و پماد های موضعی وجود دارند که بیمار می تواند پماد را روی موضع دردناک بمالد. بیمار باید قبل از مصرف این داروها یا پمادها بروشور آنها را مطالعه کند.

تزریق استروئید

تزریق ساب آکرومیال کورتیزون و بی حسی موضعی به درون شانه می تواند به کاهش درد ناشی از پارگی روتاتور کاف کمک کند؛ اما پارگی آن را بهبود نمی بخشد.

تزریق پی آر پی

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت نقش مهمی در بهبود تاندون های آسیب دیده ایفا می کند، با این حال باعث بهبود درد بیمار نمی شود. در فرایند آماده سازی پلاسمای غنی از پلاکت ( PRP ) باید نمونه خون بیمار تهیه شده و در سانتریفیوژ قرار داده شود سپس تحت سرعت بسیار بالا، خون به لایه های مختلف تبدیل می شود. لایه پلاسمای غنی از پلاکت جدا می شود و به درون تاندون آسیب دیده یا کیسه زلالی تزریق می گردد.

فیزیوتراپی

برنامه های فیزیوتراپی می توانند فرایند توانبخشی بیمار پس از آسیب روتاتور کاف را تسریع کند. فیزیوتراپی پارگی تاندون شانه به حفظ توانمندی و انعطاف پذیری شانه و کاهش درد و ضعف ناشی از تاندون آسیب دیده کمک می کند. تقویت عضلاتی که از شانه محافظت می کنند می تواند به تسکین درد و پیشگیری از آسیب های بعدی کمک کند.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی روشی برای تسکین آسیب روتاتورکاف است. ماساژ درمانی می تواند به کاهش التهاب، کاهش تشکیل بافت اسکار و بازسازی بافت های پاره شده و کاهش درد کمک کند.

اولتراسوند

اولتراسوند تراپی به کاربرد امواج صدا که بالاتر از دامنه شنوایی انسان هستند گفته می شود که برای درمان آسیب هایی مانند پارگی روتاتور کاف کاربرد دارد. امواج اولتراسوند توسط لرزش مکانیکی دستگاه اولتراسوند تولید می شود. قسمت سر دستگاه روی نقاط دردناک شانه حرکت داده می شود و انرژی را به درون بافت ها منتقل می کند.

ورزش کردن

ورزش درمانی یک دیگر از روش های سودمند برای درمان پارگی تاندون شانه است که شامل تمرینات کششی برای بهبود و انعطاف پذیری و افزایش دامنه حرکات شانه است. بیمار می تواند تمرینات ورزشی را در منزل انجام دهد بنابراین می تواند راحت تر از شانه خود استفاده کند. در بخش زیر به چند تمرین ورزشی برای افزایش دامنه حرکات شانه اشاره می کنیم:

جراحی

در مواردی که درد و ضعف شانه پس از تزریق و انجام فیزیوتراپی، تسکین نیابد. هدف از انجام عمل جراحی، بهبود توان و قدرت شانه و تسکین درد است. بدین منظور علاوه بر عمل جراحی انجام فیزیوتراپی به مدت طولانی ضروری خواهد بود.

درمان کشیدگی و التهاب تاندون شانه

 1. استراحت دادن به شانه و کاهش سطح فعالیت هایی که نیازمند حرکت دادن مکرر و بیش از حد شانه هستند ضروری است.
 2. استفاده از کمپرس سرد التهاب ناشی از این آسیب را تا حد زیادی کاهش می دهد.
 3. ممکن است پزشک با تجویز آتل اقدام به بی حرکت کردن شانه به مدت چند هفته بکند.
 4. استفاده از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و در صورت وجود درد شدید داروهای کورتونی تزریقی برای کنترل درد و التهاب تاندون های شانه می تواند مؤثر باشد.
 5. فیزیوتراپی شانه بهترین روش درمان غیرجراحی آسیب های ورزشی از جمله این آسیب شایع است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی می توانید از آن بهره ببرید.
 6. لیزر پرتوان، تحریک الکتریکی و تمرینات ورزشی از مؤثرترین راهکارهای فیزیوتراپی در درمان التهاب تاندون های شانه هستند.
 7. در صورتی که روش های ذکر شده نتوانند به کنترل درد و التهاب شانه کمکی کرده و یا شدن آسیب بسیار بالا باشد انجام جراحی ضروری به نظر می رسد.

درمان پارگی تاندون شانه با لیزر

لیزر درمانی روش رایجی است که امروزه بسیار استفاده می شود. لیزر نسبت به سایر روش های درمانی زودتر التهاب شما را برطرف می کند و از این رو درمانی رایج برای رفع التهاب است. انرژی منتقل شده با لیزر به داخل بافت تاندون سبب کاهش درد و تسریع روند ترمیم بافت می شود. لیزر، بافت های آسیب دیده را تحریک می کند تا اکسیژن رسانی بافت تحریک شده و روند ترمیم آغاز گردد. مطالعات انجام شده در این زمینه ثابت کرده اند که انجام پنج تا ده جلسه لیزر درمانی اثرات مفید و سریع در بهبود آسیب تاندون شانه دارد.

آدرس صفحه اينستاگرام دکتر بيژن فروغ

دارو برای آسیب دیدگی تاندون شانه

مدت زمان ترمیم تاندون شانه

زمان ترمیم تاندون شانه حدود شش هفته می باشد که در ابتدا استخوان ها بهبود می یابند. در این میان سه ماه زمان نیاز است که اتصال قوی و لازم میان استخوان و تاندون ایجاد شود. بین 6 تا 9 ماه زمان احتیاج است تا اتصال کامل میان بخش های مختلف استخوان ایجاد شود. البته باید این مورد را هم در نظر داشت که بدن هر فرد با دیگری متفاوت است و نباید انتظار داشت که روند درمان در همه به یک صورت باشد.

یکی از علل اصلی مراجعه افراد به کلینیک های طب فیزیکی و توانبخشی، مشکلات و دردهای زانو است. مرکز پلی کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی دکتر بیژن فروغ یکی از موسسات مجهز برای فیزیوتراپی زانو در تهران محسوب می شود. شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان این مرکز، از طریق تماس با شماره تلفن 02166576424 و شماره واتس آپ ٠٩٣٩٦٩٨٤٤٣٠ اقدام فرمایید.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

کاشت مو و هر آنچه باید درباره آن بدانید

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

مراقبت های ویژه و نکات قبل از انجام میکروبلیدینگ ابرو

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

واسکولاریته در سونوگرافی چیست؟

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

نکاتی در مورد مصرف مغزها و سن شروع آن در کودکان

شهزاد محمدیان [ متخصص تغذیه ورزشی از استرالیا ]

اندازه ساک حاملگی در هفته های بارداری

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

سونوگرافی بقایای بعد از سقط جنین

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

رحم هتروژن در سونوگرافی چیست؟

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

بیماری ام اف چیست

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

ادامه درمان فتق

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

درمان فتق

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

فتق چیست

دکتر عباسعلی نصر اصفهانی [ متخصص جراحی عمومی ]

لیزر درمانی مؤثر برای رفع لک های صورت

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

علت درد استخوان ساعد دست

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

شناسایی و تشخیص انزال تاخیر یافته

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

آستین طبی لنف ادم چیست و چه کاربردی دارد؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

رادیولوژی مداخله ای یا اینترونشنال چیست و چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

درمان انواع اسکولیوز

دکتر علی فرخانی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

درباره تغییر و اصلاح سبک زندگی بیشتر بدانید

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

درمان پیری و رفع چروک های دست با تزریق چربی

دکتر راضیه ایرجی [ متخصص پوست و مو ]

هماتوم یا شکستگی لاله گوش چیست ؟

دکتر علی رفسنجانی [ جراحی پلاستیک و زیبایی ]

برای خط اخم چند سی سی ژل لازم است؟

دکتر علیرضا واعظ شوشتری [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

سندرم خستگی مزمن (CSF) چیست و چگونه رفع میشود؟

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

بوتاکس؛ کاربردها، نحوه تزریق، عوارض، مراقبتها، هزینه

دکتر پارسا نوایی [ پوست ، مو و زیبایی ]

چگونه زنان مبتلا به واژینیسموس و همسرانشان می توانند از نظر جنسی رشد کنند؟

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

فول بادی و توتال بادی در لیزر شامل چه قسمت هایی میشوند؟

کلینیک پوست صدف [ پوست ، مو و زیبایی ]

بعد از بیوپسی پستان به چه مراقبتهایی نیاز است؟

دکتر محمد اعظمی [ متخصص رادیولوژِی ]

کاتتر چیست و کاتتر گذاری چه کاربردی دارد؟

امید ترکاشوند [ خدمات پزشکی در منزل ]

آیا کاشت ابرو برای آقایان خوب است؟

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

رادیوگرافی برای تشخیص آبسه دندان

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

روشهای درمان متخصصان طب فیزیکی برای ضعف رفتن دست

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر منصوره پژمان منش - متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی
دکتر منصوره پژمان منش

متخصص جراحی زنان ، زایمان و فلوشیپ نازایی


www.dr-pejmanmanesh.ir
دکتر مجید حقیقت - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر مجید حقیقت

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.drhaghighat.ir
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت