دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

سندرم مفصل ساکروایلیاک

دکتر سلمان فلاح [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]آدرس وب سایت : www.drsalmanfallah.ir
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان حکیم نظامی ، خیابان شریعتی غربی ، نبش کوچه 16 ، جنب مسجد امام حسن عسکری ، طبقه اول تلفن مطب : 91011414 - 031

در نیمه اول قرن بیستم، سندرم مفصل ساکروایلیاک (SI) شایع ترین تشخیص برای کمردرد بود.هر گونه درد در ناحیه کمر، باسن یا پای مجاور معمولا به عنوان سندرم مفصل SI شناخته می شود. با این حال امروزه، درد مفصل SI اغلب نادیده گرفته می شود.بسیاری از پزشکان آن را به عنوان یک جنبه مهم از سندرم های مفصلی شدید در نظر نمی گیرند.بسیاری هنوز تمایلی به این باور ندارند که مفصلی که حرکت بسیار کمی دارد می تواند باعث کمردرد شود.

درمان اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک (درد مفاصل SI) به طور معمول بر کاهش درد و ترمیم حرکت طبیعی در مفصل متمرکز است. در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سلمان فلاح، درد مفاصل ساکروایلیاک با استفاده از روش های درمانی غیر جراحی به طور مؤثر مدیریت می شود. شما می توانید برای ارتباط با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ، با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.

آناتومی مفصل ساکروایلیاک:

دو مفصل ساکروایلیاک (SI) در لگن شما وجود دارد که استخوان دنبالچه ساکروم و ایلئوم (استخوان بزرگ لگن) را به هم متصل می کند.مفاصل SI ستون فقرات شما را به لگن و در نتیجه به کل نیمه پایینی اسکلت متصل می کنند.مانند هر مفصل دیگری، غضروف مفصلی در دو طرف سطوح مفصل SI وجود دارد.اما بر خلاف بسیاری از مفاصل دیگر، دو نوع غضروف مختلف مفاصل SI را می پوشانند. سطوح مفصلی دارای سطوح هیالین (شیشه ای، صاف) و فیبروم غضروفی (اسفنجی) هستند که روی یکدیگر ساییده می شوند.مفاصل همچنین دارای برجستگی های بزرگ و فرورفتگی هایی در سطح هستند که مانند یک پازل در کنار هم قرار می گیرند.

مفاصل SI نیز منحصر به فرد هستند، اما برای حرکت زیاد طراحی نشده اند.با افزایش سن افراد، سفت شدن مفصل SI اتفاقی معمول است.مفصل SI در طول تحمل وزن و خم شدن به جلو فقط حدود دو تا چهار میلی متر حرکت می کند.این مقدار کمی حرکت که در مفصل رخ می دهد به عنوان یک نوع حرکت سر خوردن شناخته می شود.به دلیل حرکت کم و پیچیدگی، تعیین هرگونه حرکت مفصل SI در طول معاینه فیزیکی دشوار است.

مفاصل SI مفاصل ویسکوالاستیک هستند، به این معنی که حرکت اصلی ناشی از کشش است.این حرکت کاملا متفاوت از حرکت لولای زانو یا حرکت توپ و کاسه مفصل ران است.عملکرد اصلی مفاصل SI این است که از طریق کشش در جهات مختلف، جذب ضربه برای ستون فقرات را فراهم کنند.همچنین، مفاصل SI ممکن است یک مکانیسم خود قفل شونده را ارائه دهند که به شما در راه رفتن کمک می کند.وقتی وزن را از یک پا به پای دیگر منتقل می کنید، مفاصل از یک طرف قفل می شوند.

سندرم مفصل ساکروایلیاک

علل سندرم مفصل ساکروایلیاک:

  1. بسیاری از مشکلات می تواند منجر به آرتریت دژنراتیو مفاصل SI شود.تشخیص علت ساییدگی و پارگی مفاصل اغلب دشوار است.یکی از شایع ترین علل مشکلات در مفصل SI، تروما است. تروما می تواند ناشی از افتادن مستقیم روی باسن، تصادف با وسیله نقلیه موتوری یا حتی ضربه ای به پهلوی لگن باشد.
  2. در نتیجه تروما باعث ایجاد نیرویی می شود که می تواند رباط های اطراف مفصل را تحت فشار قرار دهد.پارگی این رباط ها می تواند باعث حرکت اضافی در مفصل شود.حرکت بیش از حد می تواند در نهایت منجر به ساییدگی مفصل و درد ناشی از آرتریت دژنراتیو شود.
  3. ناهنجاری استخوان خاجی می تواند باعث درد شود.استخوان خاجی مجموعه بسیار خاصی از مهره ها است.هنگامی که بدن شما در رحم مادر رشد می کند، چندین مهره با هم ترکیب شده و استخوان خاجی را تشکیل می دهند.
  4. در برخی افراد، استخوان های تشکیل دهنده استخوان خاجی هرگز به هم جوش نمی خورند.در این وضعیت، دو یا چند مهره به جای جوش خوردن با هم، جدا می مانند.این وضعیت عجیبی را ایجاد می کند که مفصل SI را ناقص کرده و یک مفصل کاذب رخ می دهد (همچنین به عنوان سندرم انتقالی شناخته می شود).پس از آن، می توان این ناهنجاری را با اشعه ایکس مشاهده کردو افرادی که این سندرم را دارند به نظر می رسد مشکلات بیشتری با مفاصل SI خود دارند.آن ها همچنین کمردردی را احساس می کنند که به نظر می رسد از آن ناحیه می آید.
  5. به دلیل زایمان، زنان در معرض خطر ابتلا به مشکلات مفصل SI در آینده هستند.در دوران بارداری، زن هورمون های خاصی ترشح می کند.این هورمون ها به بافت های همبند بدن اجازه می دهند تا آرام شوند.آرامش لازم است تا لگن زن بتواند آنقدر کشیده شود که امکان خروج نوزاد در طول زایمان فراهم شود.این کشش منجر به تغییراتی در مفاصل SI می شود که آن ها را متحرک می کند (بیش از حد متحرک).
  6. در دوران بارداری، مفاصل SI می توانند هم به دلیل تأثیرات هورمون هایی که آنها را شل می کنند و هم از استرس حمل نوزاد در حال رشد در لگن، ناراحتی ایجاد کنند.هر چه تعداد حاملگی های یک زن بیشتر باشد، احتمال مشکلات مفصل SI بیشتر می شود.

علائم سندرم مفصل ساکروایلیاک:

تشخیص علائم سندرم مفصل SI اغلب از سایر انواع کمردرد دشوار است.در بیشتر موارد، یک الگوی گیج کننده از درد کمر و لگن وجود دارد که از یکدیگر تقلید می کنند.در نهایت، این امر تشخیص سندرم مفصل SI را بسیار دشوار می کند.شایع ترین علائم این سندرم عبارتند از:

تشخیص سندرم مفصل ساکروایلیاک:

معمولا تشخیص با گرفتن شرح حال کامل و معاینه فیزیکی آغاز می شود.معاینه بالینی شما ممکن است شامل تست های ارتوپدی زیر باشد.این آزمایشات ارتوپدی درگیری مفاصل SI را مشخص می کند.اگر در طول این آزمایشات احساس درد می کنید، به طور کلی نشان می دهد که مفاصل SI می توانند مشکل ساز باشند.

پزشک به مفاصل SI فشار می آورد. پزشکان سعی می کنند آن ها را کمی از هم جدا کنند.

به دو طرف مفصل فشار می آورند.درد ممکن است نشان دهنده درگیری مفصل SI باشد.

پزشک شما را روی یک میز قرار می دهد در حالی که هر دو پا را به سمت سینه بالا آورده اید.پس از آن، باید به سمت لبه میز حرکت کنید تا یک باسن بالای لبه باشد.پای غیر تکیه گاه روی لبه می افتد و پای تکیه گاه خم می شود.در این وضعیت، مشکلات مفصل SI به دلیل استرس وارده به مفصل مشخص می شود.

پاشنه یک پا روی زانوی مقابل به صورت ضربدری قرار می گیرد و پزشک زانوی بالایی را به پایین فشار می دهد تا تحرک و درد لگن را آزمایش کند.

پزشک ممکن است برای تعیین ناهنجاری های مفصل آزمایشات تصویربرداری را توصیه کند.اشعه ایکس و سی تی اسکن می تواند جزئیات بیشتری را در مورد سطوح مفصل و استخوان اطراف نشان دهد. علاوه بر این، MRI استخوان برای تعیین التهاب مفاصل مفید است.یک مفصل SI ملتهب معمولا به صورت یک نقطه داغ در استخوان لگن ظاهر می شود.

درمان سندرم مفصل ساکروایلیاک:

انتخاب درمان به سفت یا شل بودن مفصل SI بستگی دارد.یک مفصل سفت یا قفل بهترین پاسخ را به حرکت می دهد.موبیلیزاسیون نوعی کشش مفاصل است که به بهبود حرکت مفاصل کمک می کند.پزشک از مجموعی از تکنیک های عملی برای درمان مشکل استفاده می کند.این تکنیک ها شامل تمرینات خاصی است که به بهبود تحرک مفصل SI کمک می کند.

اینستاگرام دکتر سلمان فلاح

برای شرایطی مانند آرتریت یا آسیب های لیگامان SI، زمانی که مفصل بیش از حد شل می شود، باید درمان های تثبیت کننده را برای نگه داشتن مفصل در تراز صحیح انتخاب کرد.تمرینات تثبیت کننده شامل وضعیت بدنی و تمرین عضلانی است.

بیماران معمولا درمان فیزیوتراپی را برای مشکلات مفصل SI دریافت می کنند.یک برنامه توانبخشی جامع به آرام کردن درد و التهاب، بهبود تحرک و قدرت کمک می کند و به شما کمک می کند تا فعالیت های روزانه خود را با سهولت و توانایی بیشتر انجام دهید.

متخصصان یک کمربند ساکروایلیاک برای کمک به تثبیت مفصل شل و دردناک SI تجویز می کنند. کمربند دور باسن می پیچد تا مفاصل SI را به هم فشار دهد و نگه دارد.این از لگن و مفاصل SI پشتیبانی و حمایت می کند.

همچنین ممکن است پزشک تزریق فلوروسکوپی را به مفصل توصیه کند.در طی این آزمایش، پزشک یک بی حس کننده موضعی یا کورتیکواستروئید به مفصل تزریق می کند.پزشک قبل از تزریق دارو از فلوروسکوپ استفاده می کند تا مطمئن شود که سوزن واقعا در مفصل است. مفاصل SI نسبتا عمیق در قسمت بالایی باسن قرار دارند.یک عضله ضخیم این مفاصل SI را می پوشاند.

قرار دادن سوزن در مفصل بدون راهنمایی دشوار است.پزشک از دوربین تلویزیونی مخصوصی استفاده می کند که با استفاده از اشعه ایکس محل دقیق قرارگیری سوزن را روی صفحه نمایش ببیند و از قرار گرفتن آن در موقعیت دقیق خود مطمئن شود.این دستگاه به فلوروسکوپ معروف است.

دکتر سلمان فلاح متخصص ستون فقرات و مفاصل و دارای بورد تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی در اصفهان می باشند؛ که با روشهایی نظیر اوزون درمانی ، لیزر درمانی پرتوان ، ارتوکین تراپی ، PRP ، مگنت درمانی ، شوک ویو درمانی ، تکارتراپی و ... می توانند بسیاری از دردها و مشکلات اندام های اسکلتی - عضلانی شما را درمان نمایند. همچنین در کلینیک توانبخشی دکتر فلاح، نوار عصب و عضله که اقدامی تشخیصی است نیز صورت می گیرد. این مرکز علاوه بر اقدامات مذکور، به عنوان کلینیک پا، می تواند به بیماران دیابتی و ... نیز خدمات تشخیصی درمانی مربوط به پا را ارائه نماید. لطفا جهت ارتباط با این مرکز ازطریق تماس با شماره تلفن 91011414 - 031 اقدام فرمایید. همچنین می توانید از طریق واتساپ شماره ۰۹۳۰۳۹۷۰۰۲۰ ، با ذکر دقیق شرح حال و ارسال مدارک پزشکی خود، مشاوره بگیرد.


درباره این موضوع مطالب دیگر را هم مطالعه نمایید

اطلاعات جامع درباره تزریق فیلر خط خنده

دکتر راضیه ایرجی [ متخصص پوست و مو ]

پرسش های متداول لیزر فرکشنال

دکتر کاوه کریمی راد [ متخصص پوست ، مو و زیبایی ]

تخم مرغ چند عدد در هفته مجاز است ؟

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

مدت زمان مناسب رابطه زناشویی چقدر باید باشد؟

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

لکه های رنگارنگ دور گردن و سر شانه

دکتر رضا رباطی [ متخصص پوست و مو ]

جوانسازی ناحیه تناسلی بانوان

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

رژیم غذایی بعد از جراحی روده بزرگ

پروانه کاظمی [ کارشناس ارشد تغذیه ]

درمان دانه های قرمز روی پوست همراه با خارش

دکتر لادن ناظمی [ پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی ]

اهمیت بررسی ضخامت رحم با سونوگرافی

شبکه اطلاع رسانی پزشک آن لاین [ پرتال اطلاع رساني ]

وقتی دست یا پا را گچ میگیرند

دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک های چانه

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]

اهمیت بررسی اندازه سنگ کلیه با سونوگرافی

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

تغذیه مناسب برای پیشگیری و درمان سرطان کلیه

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

آسیب تخمدانها با لیزر موهای زائد بیکینی، آری یا نه؟

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

تزریق فیلر برای حجیم سازی و فرم دهی به گونه ها

دکتر راضیه ایرجی [ متخصص پوست و مو ]

مراقبتها مزایا ماندگاری عوارض و نحوه تزریق ژل لب

دکتر علی رفسنجانی [ جراحی پلاستیک و زیبایی ]

آیا ماساژ درمانی برای دیسک کمر خوب است؟

دکتر بیژن فروغ [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

ماندگاری عمل کانتوپلاستی یا چشم گربه ای چقدر است؟

دکتر بهرام اشراقی [ فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم ]

ژل آبرسان تزریقی چیست و چه کاربردی دارد؟

دکتر فاطمه عندلیب [ متخصص پوست و مو ]

آیا قوز پشت و گودی کمر باعث کاهش قد می شود؟

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

آيا پروتز سينه بايد تعويض یا برداشته شود؟

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

دیسک توراسیک (Thoracic Disc) ؛ علائم و روشهای تشخیص

دکتر علی فرخانی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

چگونه درد لگن بر سلامت جنسی فرد تأثیر می گذارد؟

دکتر میترا مولائی نژاد [ متخصص سلامت جنسی و باروری ]

ماندگاری عوارض و کاربرد انواع مزوژل

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

بوتاکس چیست و در چه مواردی کاربرد دارد ؟

دکتر علی رفسنجانی [ جراحی پلاستیک و زیبایی ]

هزینه عوارض مراقبت ها و انواع روش های برداشتن خال

دکتر پونه دورودی [ کوچینک سلامت و زیبایی ]

کاهش عوارض ماموپلاستی با این اقدامات

دکتر سید محمد رضا حکیمیان [ بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان ]

تفاوت لیزر اندولیفت با لیزر فرکشنال

دکتر جمال الدین حسن زاده [ متخصص پوست و مو ]

علل دیر ارضا شدن زنان چیست؟

دکتر پیمان صالحی [ متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری ]

چه کسانی باید ماموگرافی انجام دهند؟

دکتر غلامرضا سیف [ متخصص رادیولوژی و سونوگرافی ]

مزایا ماندگاری و عوارض تزریق فیلر صورت

دکتر علی رفسنجانی [ جراحی پلاستیک و زیبایی ]

بوتاکس برای بالا بردن ابرو مؤثرتر است یا فیلر؟

دکتر محسن سلیمانی [ پوست و مو ]
دکتر محمد اعظمی - متخصص رادیولوژِی
دکتر محمد اعظمی

متخصص رادیولوژِی


www.radiologymarkazi.ir
دکتر احمد شکرچی زاده - متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات
دکتر احمد شکرچی زاده

متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات


www.drshekarchizadeh.ir
دکتر سلمان فلاح - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر سلمان فلاح

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drsalmanfallah.ir
دکتر سید محمد رضا حکیمیان - بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان
دکتر سید محمد رضا حکیمیان

بورد جراحی و فلوشیپ جراحی سرطان


www.drhakimian.com
دکتر سید سلمان فاطمی - متخصص داخلی مغز و اعصاب
دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


www.dr-salmanfatemi.ir
دکتر لادن ناظمی - پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی
دکتر لادن ناظمی

پوست ، مو و زیبایی ، لیزر درمانی


www.doctornazemi.ir
دکتر پیمان صالحی - متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری
دکتر پیمان صالحی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و ناباروری


www.drsalehi.ir
دکتر علی فرخانی - متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
دکتر علی فرخانی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


www.drfarkhani.com
دکتر عنایت الله ایزدی - متخصص کلیه و مجاری ادراری
دکتر عنایت الله ایزدی

متخصص کلیه و مجاری ادراری


www.izadidr.ir
دکتر رامین مدرسی - پوست ، مو و زیبایی
دکتر رامین مدرسی

پوست ، مو و زیبایی


www.doctormodaresi.ir
دکتر علیرضا واعظ شوشتری - متخصص پوست ، مو و زیبایی
دکتر علیرضا واعظ شوشتری

متخصص پوست ، مو و زیبایی


www.drvaez.ir
دکتر غلامرضا سیف - متخصص رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر غلامرضا سیف

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی


www.drseif-radiology.ir
دکتر بهرام اشراقی - فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم
دکتر بهرام اشراقی

فلوشیپ پلاستیک و ترمیمی چشم


www.dreshraghi.ir
گروه نرم افزاری پزشک آنلاین | مجری پروژه های مبتنی بر وب در حوزه سلامت و بهداشت